Promenada w Darłówku. Tak miała wyglądać. Kiedy powstanie?

Ponad kilometrowa nadmorska promenada od lat czeka na realizację. Miała nadać części wschodniej kurortu zupełnie nową jakość. Odbył się przetarg, podpisano umowy, ale inwestycja od 10 lat czeka na start.
Koncepcja promenady nadmorskiej w Darłówku Wschodnim którą zaprezentowano publicznie jesienią 2015 r.

Kurorty w Polsce muszą zacząć ze sobą konkurować na jakość: atrakcjami dla turystów, estetyką przestrzeni publicznych, wydarzeniami. Innej drogi nie ma. Wszystkie się silnie rozwijają, ale ostatnie lata to głównie nowe hotele i apartamenty. Ten mocno potrzebny do rozwoju polskich kurortów akcent powoli zaczyna nie wystarczać. Turyści szukają dziś czegoś więcej niż dobry hotel, plaża i stoki narciarskie. Dlatego miejscowości wypoczynkowe powoli wchodzą na ścieżkę zabiegania o uwagę turystów czymś, czego nie mają inni.

Pojawiają się coraz ciekawsze pomysły na przestrzeń publiczną, nowe muzea.

Miejscowości walczą o turystów, także tych z zagranicy np. gości z krajów arabskich. Coraz więcej w polskich destynacjach turystycznych powstaje też hoteli pod międzynarodową marką. Choć z nowych zapowiadanaych obiektów, które zyskać miały franczyzę na używanie globalnych brandów hotelowych wiele pomimo zapowiedzi ma opóźnienia lub już dziś wiadomo, że nie powstaną. Szczegółowo analizowaliśmy to w stale aktualizowanym Raporcie: Międzynarodowe sieci hotelowe w polskich kurortach.

Darłowo planowało długą promenadę

Darłówko Wschodnie i Zachodnie (administracyjnie są częścią Darłowa) też się rozwija. W obu częściach kurortu, przedzielonego rzeką Wieprzą z kanałem portowym, od kilku lat powstają nowoczesne apartamentowce. Odmienione oblicze zyskuje szczególnie wschodnia część. To tu przy plaży wyrosło już kilka nowych budunków z mieszkaniami wakacyjnymi w pierwszej linii zabudowy, przestrzeń zyskuje na estetyce.

Taką wizję w 2015 roku miały władze miasta Darłowa na nadmorski bulwar w Darłówku Wschodnim


I właśnie w tej części miasto planowało długi i szeroki na 8 metrów deptak. W grudniu 2023 r. zakończono przetarg na wykonanie projektu budowy bulwaru nadmorskiego. Wygrała go firma Projektowanie i Nadzory z Gdańska. Za 160 tys. zł firma miała w ciągu 60 dni opracować koncepcję, a po jej zatwierdzeniu przez miasto w ciągu 15 miesięcy powstać miał projekt wykonawczy bulwaru.

Jesienią 2015 r. porozumienie w tej sprawie podpisało miasto Darłowo i Urząd Morski. Promenada miała być częścią projektu związanego z umocnieniem brzegu morskiego w Darłówku. - Plan jest taki, że miasto zrobi dokumentację, a jak się pojawią dostępne fundusze unijne, to Urząd Morski będzie składał wniosek o pieniądze na umocnienie brzegu morskiego - mówił wówczas burmistrz Darłowa Arkadiusz Klimowicz.

Bulwar w planach miał rozpoczynać się za przejściem na plażę położonym przy hotelu Apollo i kończyć się przy ostatnim, należącym do miasta przejściu na plażę na wysokości popularnej tzw. Patelni.

Nowa rozwijająca się dynamicznie część nadmorskiego Darłówka to tereny wokół plaży wschodniej, to tu wzdłuż brzegu powstać miała promenada, fot. zdjęcia zakupione przez redakcję InwestycjewKurortach od Fotograf Darłowo


Kiedy deptak powstanie i czy w ogóle? Zapytaliśmy o to 17 lipca miasto Darłowo, ale do dziś urząd nie odpowiedział na naszą prośbę o informacje.

Z tym samym pytaniem zwróciliśmy się do Urzędu Morskiego w Szczecinie (który przejał sprawy po zlikwidowanym Urzędzie Morskim w Słupsku). Urząd poinformował, że w temacie promenady w Darłówku Wschodnim w październiku 2021 r. dyrektor urzędu, Wojciech Zdanowicz, wziął udział w spotkaniu, które odbyło się w urzędzie miasta w Darłowie. Rozmawiano m.in. na temat projektowanego bulwaru nadmorskiego na wydmie. Po spotkaniu urzędnicy z Darłowa przesłali do urzędu zgromadzoną dokumentację, związaną z projektem: zbiór opracowań i koncepcji, choć jak zaznacza biuro prasowe Urzędu Morskiego nie były to projekty budowalne. Miasto Darłowo wnioskowało o ewentualne uwagi i wyrażenie opinii na temat planowanej inwestycji. - Jednocześnie w piśmie wskazano, iż w czasie opracowywania koncepcji (lata 2014-2016) zamierzenie, z różnych przyczyn, okazało się niemożliwe do realizacji – poinformowało nasz portal biuro prasowe Urzędu Morskiego.

- W styczniu 2022 r. wyraziliśmy opinię, iż widzimy możliwość budowy bulwaru nadmorskiego, realizowanego na bazie opaski brzegowej, na wydmie wschodniej w Darłowie, wskazując jednocześnie na potrzebę wprowadzenia do przedstawionej koncepcji niezbędnych poprawek i zmian, uwzględniających warunki, dotyczące m.in. specyfiki ukształtowania terenu czy rozwiązań technicznych i budowlanych, związane, przede wszystkim, z koniecznością zabezpieczenia brzegu morskiego, ochronę wydm i zalesień ochronnych. Od tego czasu ze strony miasta Darłowa nie było dalszej korespondencji z nami, dotyczącej tego zamierzenia – wyjaśniła nam Ewa Wieczorek, rzecznik prasowa Urzędu Morskiego w Szczecinie.

Na promenadę z widokiem na Bałtyk będzie jeszcze trzeba poczekać, do tego czasu nadal symbolem kurortu pozostają apartamentowce Marina Royal budowane (właśnie ruszyła budowa III, ostatniego etapu inwestycji) przez Belgów tuż przy wejściu do portu.

Najbardziej charakterystyczne punkty w Darłówku to nadal apartamentowce Marina Royall, fot. zdjęcie zakupione przez redakcję InwestycjewKurortach od Fotograf Darłowo


 

 

Bądź na bieżąco z naszymi najciekawszymi artykułami!
Kliknij Obserwuj w Google News!

Obserwuj nas w Google News
Autor
Marlena Kosiura
InwestycjewKurortach.pl
Copyright

Stawiamy na jakościowe, autorskie i rzetelne treści. Nie kopiujemy tekstów od innych, nie kredniemy treści z zagranicznych portali. Uszanuj naszą pracę autorską i czas poświęcony na przygotowanie materiałów. Jeśli zależy ci na zacytowaniu fragmentu lub podaniu przytoczonych przez nas danych - prosimy podaj źródło: portal InwestycjewKurortach.pl