Gorączka inwestycyjna w Łebie. Kurort mocno się zmieni

Firma Allcon Osiedla z Gdyni wygrała przetarg publiczny na zakup terenu inwestycyjnego w Łebie. Deweloper zaoferował kwotę 35 mln zł. Ale to nie jedyny sygnał, że Łeba wchodzi właśnie w fazę dynamicznego rozwoju. W najbliższych latach popłynie do Łeby minimum 74 mln zł na muzeum, publiczną przestrzeń i farmę wiatrową.

Przetarg publiczny rozstrzygnięty został w dniu 30 marca 2022 r. Obejmuje teren 4,5 ha przy ul. Turystycznej w zachodniej (mniej skomercjalizowanej obecnie) części Łeby. Ulica jest główną drogą prowadzącą do morza i na łebskie ruchome wydmy. Wygrał gdyński deweloper Allcon Osiedla. Za teren spółka gotowa jest zapłacić 35 mln zł (cena wywoławcza wynosiła 20,14 mln zł). W przetargu brało udział dwóch oferentów. Teren w planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczony jest pod zabudowę usługową, budować więc można apartamenty wakacyjne o statusie lokali usługowych.

Allcon znany jest głównie z budownictwa mieszkaniowego w Trójmieście. Ale w swoim portfolio ma też jeden projekt typowo wakacyjny – kompleks 8 budynków Nexo w Pucku. 6 małych budynków apartamentowych już działa, dwa ostatnie są w budowie. W sumie deweloper wybuduje tam 200 apartamentów wakacyjnych.

We wcześniejszym przetargu na publiczny grunt w Łebie, też w części zachodniej, przy ul. do Rąbki została sprzedana mniejsza działka za 5,14 mln zł (cena wywoławcza wynosiła 4,5 mln zł). Przetarg wygrała spółka Oktan ze Słupska.

W ścisłym centrum kurortu uwilniła się z kolei działka w wyniku pożaru. 26 marca 2022 r. w znajdującym się przy ulicy wzdłuż morza budynku Łebskiej Chaty wybuch pożar. Restauracja znana była m.in. programu "Kuchenne Rewolucje", choć sprawa skończyła się raczej niesmakiem - Magda Gessler zarzuciła właścicielowibezprawne wykorzystywanie jej wizerunku. Sprawa toczy się w sądzie.

Drogi, deptaki, skwery, muzea i farma wiatrowa

Łebę czeka bardzo dynamiczny rozwój. Wiele inwestycji już jest realizowana. Na nabrzeżu w porcie po stronie zachodniej (główna część turystyczna Łeby) od jesieni 2020 roku trwa budowa Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego (oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku). Kosztem 68,6 mln zł z budżetu państwa i Funduszu Promocji Kultury realizowana jest placówka, która ma być jedną z głównych atrakcji kurortu. Na ponad 3,5 tys. mkw. wystaw muzeum prezentować będzie stulecia historii bałtyckiej żeglugi oraz archeologiczne badania podwodne. - Swoją architekturą nowe muzeum będzie nawiązywać do morza, piaszczystych wybrzeży i wypełnionych wiatrem żagli – informuje Szymon Kulas, zastępca dyrektora ds. administracyjno-technicznych NMM. Turyści będą mogli odwiedzić muzeum latem 2024 roku.

Za to juz latem 2022 r. odwiedzający kurort skorzystają za to z nowych, wyremontowanych przestrzeni publicznych. Remont prowadzony jest na ul. Turystycznej – to główna ulica z dojściem do plaży w części zachodniej. Powstaną tan nowe miejsca postojowe, ścieżka rowerowa, remont obejmie także chodniki oraz budowę ronda przy skręcie na ruchome wydmy w Rąbce.

Spora zmiana obejmie także główny plac w Łebie – Skwer Rybaka. Jeszcze w kwietniu 2022 r. ruszyć ma tu całkowita metamorfoza przestrzeni. - Idziemy w kierunku "odbetonowywania" przestrzeni – wyjaśnia Andrzej Strzechmiński, burmistrz Łeby. W ramach nowego placu, którego przestrzeń ma się zazielenić powstanie także struky wodny. - Projekt strumyka jest pomysłem zaczerpniętym z londyńskiego Hyde Parku, gdzie zastosowano takie rozwiązanie, a woda nie tylko nie będzie stała, ale też zostanie przefiltrowana. To płytki strumień. Dzieci będą mogły chodzić na bosaka, a ludzie będą mogli się ochłodzić – wyjaśnia burmistrz. I jak dodaje dozielenienie Skweru Rybaka wpisuje się w szerszą koncepcję nasadzeń, które planuje miasto. Koszt modernizacji to 13,7 mln zł (95% dofinansowania z budżetu rządowego).

Nowe życie dostanie także łebski port. To właśnie tu zlokalizowana będzie główna baza serwisowa farm wiatrowych, które pojawią się na Bałtyku. Do 2026 roku w wodach polskiego morza na wysokości Łeby i Choczewa stanąć ma 70 turbin wiatrowych, których realizację zapowiedział PKN Orlen w konsorcjum z Northland Power. Sama baza (realizuje ją spółka Baltic Power, należąca do PKN Orlen) w łebskim porcie ruszyć ma w 2024 roku, a jej koszt szacowny jest na 20-30 mln zł.

- Port serwisowy stanowi serce eksploatacji morskiej farmy wiatrowej. Spośród wszystkich analizowanych przez nas lokalizacji to właśnie Łeba najlepiej spełnia kluczowe kryteria, takie jak odległość od farmy, czy potencjał rozwoju infrastruktury. Łeba to także dynamicznie rozwijający się ośrodek, który w przyszłości może odgrywać ważną rolę w łańcuchu dostaw dla branży offshore wind – mówi Jarosław Broda, prezes Baltic Power.

Opracowanie: redakcja portalu InwestycjewKurortach.pl na podstawie własnych informacji oraz danych spółek, fot. miasto Łeba

 

Bądź na bieżąco z naszymi najciekawszymi artykułami!
Kliknij Obserwuj w Google News!

Obserwuj nas w Google News
Autor
Redakcja
InwestycjewKurortach.pl
Copyright

Stawiamy na jakościowe, autorskie i rzetelne treści. Nie kopiujemy tekstów od innych, nie kredniemy treści z zagranicznych portali. Uszanuj naszą pracę autorską i czas poświęcony na przygotowanie materiałów. Jeśli zależy ci na zacytowaniu fragmentu lub podaniu przytoczonych przez nas danych - prosimy podaj źródło: portal InwestycjewKurortach.pl