Amfiteatr w Krynicy-Zdrój tuż przed otwarciem. Przypomina liść jaworu

W Krynicy-Zdrój trwają próby techniczne w nowym amfiteatrze. Władze uzdrowiska zapowiadają, że ruszy jeszcze w wakacje. Powstał w centrum kurortu, jego kształt nawiązuje do liści klonu jaworu. Pomieści nawet 1 tys. osób.
Wykonanie zadaszenia, które nie przesłoni widoku na zabytkowe zabudowania uzdrowiska było sporym wyzwaniem dla projektanów, fot. profil lovekrynicazdroj na Facebooku

Budowa inwestycji ruszyła w 2022 r. Amfiteatr powstaje w samym centrum Krynicy-Zdrój, tuż przy kolejce na Górę Parkową. Jest ogromny, może pomieścić tys. osób (300 miejsc zaplanowano pod zadaszeniem). - Oddanie do użytku amfiteatru pozwoli nam w końcu w okresie letnim na stałej scenie plenerowej organizować wydarzenia kulturalne i rozrywkowe - przyznaje Piotr Ryba, burmistrz uzdrowiska. Amfiteatr ma zostać otwarty jeszcze w wakacje 2024 r., ponieważ to właśnie ma jego 100 m2 scenie odbyć się ma m.in. zaplanowana na 10-17 sierpnia kolejna edycja festiwalu im. Jana Kiepury.

Dach niczym liść jaworu

Inwestycję zaprojektowała krakowska pracownia architekta Marka Saneckiego. Nawiązuje kształtem do liści klonu jaworu. Jawory porastają licznie zbocza całego Pasma Jaworzyny ciągnącego w Beskidzie Sądeckim, w które skład wchodzi też Jaworzyna Krynicka.

Inspiracją do projektu dachu była dla architektów natura - liście jaworu, fot. wizualizacja i zdjęcie z budowy Saneccy


Jak przyznają sami architekci z pracowni Saneccy projekt był wymagający, powstaje bowiem na terenie objętym ochroną konserwatorską i miał bardzo złożone warunki posadowienia w ścisłym centrum uzdrowiska.

Kolejnym wyzwaniem był widok z tarasu zabytkowego budynku kolejki na Górę Parkową. Musieliśmy zaprojektować zadaszenia amfiteatru oraz sceny, w taki sposób aby nie tylko nie zasłonić ale wręcz odpowiednio podkreślić ten przepiękny historyczny kadr – wyjaśnia Marek Sanecki.

W projekcie wykorzystano też dużo drewna, nawiązując nie tylko do natury, ale też krynickich zabytkowych, drewnianych willi w tylu szwajcarskiej, górskiej architektury, która była popularna także w większości polskich kurortów (wcześniej na ziemiach niemieckich czy austriackich).

Duża ilość jasnego drewna doskonale kontrasować będzie także z zimową scenerią kurortu, fot. pracownia Saneccy


Koszt inwestycji wynieść ma 19,5 mln zł (w tym dofinansowanie z programu Polski Ład na kwotę 9,9 mln złotych). Realizację prowadzi generalny wykonawca spółka Erbet z Nowego Sącza.

Jak skomplikowana technicznie była budowa doskonale oddaje zdjęcia zbrojenia dachu, prawie jak rzeźba, fot. pracownia Saneccy


 

 
Te zdjęcia są ciekawe:
Te zdjęcia są ciekawe:

Bądź na bieżąco z naszymi najciekawszymi artykułami!
Kliknij Obserwuj w Google News!

Obserwuj nas w Google News
Autor
Marlena Kosiura
InwestycjewKurortach.pl
Copyright

Stawiamy na jakościowe, autorskie i rzetelne treści. Nie kopiujemy tekstów od innych, nie kredniemy treści z zagranicznych portali. Uszanuj naszą pracę autorską i czas poświęcony na przygotowanie materiałów. Jeśli zależy ci na zacytowaniu fragmentu lub podaniu przytoczonych przez nas danych - prosimy podaj źródło: portal InwestycjewKurortach.pl