Renters szaleje na zakupach. Przejmuje kolejnego operatora short term rental w Polsce

Spółka kupiła 100% udziałów w firmie Apartview. Tym samym powiększyła bazę lokali, którymi zarządza o 70 apartamentów. Wchodzi z ofertą turystyczną do Łeby, Szczyrku, Wisły i Pasymia na Mazurach.
Najwięcej apartamentów, które trafią pod skrzydła Renters i ich marki Rent Like Home operator przejął w inwestycji na ul. Bukowej w Wiśle, fot. Reneters
Renters przejął 100% udziałów w spółce Apartview. Jego baza apartamentów, który zarządza powiększyła się o 70 lokali. Wszystkie już są dostępne w systemie rezerwacyjnym Renters i na portalach rezerwacyjnych zewnętrznych jak Booking. Działają pod nazwą Apartview by Rent Like Homes. Tym samym operator wchodzi na zarządzanie vacation rental do nowych lokalizacji: Łeba, Szczyrk, Pasym i Wisła. Rent Like Home to marka, którą Renters ma w swoim portfolio. Wywodzi się od innego operatora wynajmu wakacyjnego, którego firma przejęła w minionym roku.
 
Lokale, które w ramach kupienia spółki Apartview weszły do sieci Reneters funkjconować będą - przyjamniej na razie - pod nazwą Apartview by Rent Like Home (ten drugi człon nazwy to marka należąca do Renters), fot. Renters 

Apartview to spółka córka powiązana z firmą deweloperską Kristensen Group. Formalnie powstała w 2013 r. ale realną działalności operacyjną związaną z zarządzaniem apartamentami wakacyjnymi zaczęła w 2017 r. Początkowo w Wiśle, w budynkach apartamentowych wybudowanych przez Kristensen Group. Później także w kolejnych inwestycjach tego dewelopera: w Pasymiu na Mazurach i Łebie oraz dodatkowo w Wiśle w domkach wakacyjnych i apartamentach w Szczyrku, ale nie budowanych przez Kristensena.
 
Oferty sygnowane Rent Like Home czyli marką należącą do Renteres są już dostępne na różne terminy na stronie operatora i w dużych serwisach rezerwacyjnych. Mają świetne oceny turystów, które wyporacował jeszcze poprzedni właściciel firma Apartview, fot. Booking

Jak urósł Renters – rozwój jednego z dwóch największych operatorów short term rentals w Polsce

 
W 2018 r., kiedy w Polsce rynek short-term rental osiągał największą dynamikę rozwoju i zysków dwa małżeństwa: Marta i Kamil Krzyżanowscy oraz Aniela i Sebastian Hejnowscy założyli spółkę. Operator zaczął działać w Świnoujściu. Szybko urósł jako zarządzający apartamentami wakacyjnym na zachodnim wybrzeżu i częściowo też z miastach.
 
2019 r. – Renters przejmuje spółkę Little Home założoną przez Wojciecha Manieckiego, a działającą głównie w Trójmieście i Warszawie.
 
2021 r. – na początku roku Renters informował o podpisaniu z siecią hotelową Marriott porozumienia o współpracy z luksusową siecią apartamentów i domów spod brandu Marriott – czyli Homes & Villas.
 
2023 r. – w marcu Renters zdobywa potężnego inwestora. Polish Enterprise Fund VIII (PEF VIII) - fundusz private equity zarządzany przez Enterprise Investors ogłasza, że zainwestuje w firmę do 90 mln zł. Fundusz objął do 80% akcji spółki odkupując je m.in. od Anieli i Sebastiana Hejnowskich, Wojciecha Manieckiego. Spółka informowała wówczas, że za rok 2022 wygenerowała łączne przychody z rezerwacji na poziomie 130 mln zł i zarządza ponad 2 tys. mieszkań i apartamentów na wynajem.
 
2023 r. – Renters kupuje 100% udziałów w konkurencyjnej firmie Rent Like Home. Dla spółki Rent Like Home (należącej przed transakcją do grupy Lloyd Properties) przejęcie przez Rentersa było dobrym wyjściem. Firma zaczęła się rozwijać od 2016 roku. W styczniu 2020 r. częściowe udziały w niej objął założony przez Briana Pattersona White Star. Wymieniono zarząd Rent Like Home, ale spółka się nie rozwijała. Zarządzała apartamentami w Zakopanem, Świnoujściu, Kołobrzegu, Międzyzdrojach, a na fali popularności wynajmu krótkoterminowego oraz udostępniania mieszkań przez serwisy typu Booking i Airbnb w latach 2018-2019 weszła także do miast: Warszawy, Poznania, Wrocławia i Gdańska. Miała ambicje być dużym graczem i zarządzać całymi budynkami. Po przejęciu Rent Like Home Renters informował, że zarządza portfelem 2,5 tys. apartamentów w Polsce.
 
Jak informował w wywiadzie Kamil Krzyżanowski, prezes Renters, marka Rent Like Home ma pozostać na rynku.
 
- Różnica pomiędzy Rent Like Home, a Renters polegać będzie na innym modelu rozliczania. Renters będzie operatorem z wyższą stawką prowizji dla nas, ale jednocześnie zapewnia dodatkowe korzyści ze współpracy dla właścicieli. Pozostanie marką premium – mówił.
 
2024 r. – w lutym firma kupuje kolejnego operatora, tym razem lokalną spółkę Sea-View Apartamenty działającą w Międzyzdrojach. Renters przejmuje tu 100% udziałów. Informuje, że baza apartamentów którymi zarządza w modelu krótko- i średniookresowego najmu to już 3,5 tys. lokali.
 
2024 r. – w kwietniu firma przejmuje spółkę i lokale kolejnego operatora – firmę Apartview, wchodząc tym samym z zarządzaniem do Wisły, Szczyrku, Łeby i Pasymia na Mazurach. 
 
Łeba to kolejny kurort, do którego operator wakacyjny spółka Renters wchodzi dzięki przejęciu konkurencji, fot. Renters

Wisła jest na celowniku też innych dużych spółek operatorskich vacation renatal. Od dawna obecny jest tam drugi lider tego segmentu – firma Sun & Snow. Jako jedna z pierwszych dostrzegła, że miejscowość może przynosić dobre zyski zarówno dla operatora, jak i właścicieli apartamentów. - Są miejscowości, w których na pierwszy rzut oka wydaje się, że nowych apartamentów i hoteli buduje się za dużo. Ale kiedy zaczynamy się przyglądać obłożeniu jakie notujemy w tych miejscowościach bywa, że nie tylko nie spada, ale wręcz rośnie. Tak jest np. w Wiśle – mówił w wywiadzie Marcin Dumania, prezes Sun & Snow.
 
W lutym 2024 r. pojawił się tu kolejny duży graczVacatinClub, spółka short term rental będąca w grupie kapitałowej Zdrojowa Invest (jednego z największych deweloperów i operatorów apartamentów i hoteli w polskich kurortach nad morzem i w górach). 
 
Przez ostatnie lata w siłę rosły niezmiennie Zakopane, a także Karpacz – nazywany już nawet ostatnio zimową stolicą Polski i wskazywany jako kurort górki który przegonił Zakopane pod względem popularności. Duża dynamikę rozwoju od lat ma też Szklarska Poręba. A ostatnie 2 lata należą do Świeradowa-Zdrój i częściowo Szczyrku – w tym ostatnim jednak powstają głównie nowe apartamentowce, hotele i silnie rozwija się baza narciarsko-rowerowa Szczyrk Moutain Resort.
 
Wisła, choć od zawsze bardzo znana, a dla całego Śląska jedno z dwóch - obok Szczyrku - miejsce wyjazdów weekendowych, wakacyjnych czy organizacji wydarzeń biznesowych, nie notuje takich gigantycznych skoków. Kurort ma bardziej zrównoważony rozwój. Ciągle się unowocześnia, ale mniejszymi krokami. Stawiając nie tylko na budowanie miejsc noclegowych, ale też na nowe atrakcje m.in. wieżę widokową, tężnię, nowoczesne muzeum, zewnętrzne baseny miejskie, zimowe lodowisko czy rozbudowę tras rowerowych na terenie ośrodka Skolnity.
 
W sprzedaży w obrębie kurortu są tu dosłownie 2 inwestycje: Magiczny Horyzont Wisła zlokalizowana 2 minuty autem od deptaka, tuż przy stoku Siglany oraz Apartamenty Vistula położone też niedaleko od centrum. W planach jest kilka hoteli, ale kiedy rozpocznie się ich budowa trudno określić, bo szereg inwestycji hotelowych w tym kurorcie jest od lat zapowiadana, ale żadna budowa jeszcze nie ruszyła
 

Bądź na bieżąco z naszymi najciekawszymi artykułami!
Kliknij Obserwuj w Google News!

Obserwuj nas w Google News
Autor
Marlena Kosiura
InwestycjewKurortach.pl
Copyright

Stawiamy na jakościowe, autorskie i rzetelne treści. Nie kopiujemy tekstów od innych, nie kredniemy treści z zagranicznych portali. Uszanuj naszą pracę autorską i czas poświęcony na przygotowanie materiałów. Jeśli zależy ci na zacytowaniu fragmentu lub podaniu przytoczonych przez nas danych - prosimy podaj źródło: portal InwestycjewKurortach.pl