Wisła nie ma szczęścia do zapowiadanych nowych hoteli. Ale jeden z nich w końcu chyba ruszy
Ostatnia z koncepcji autorstwa pracowni Q2 - tak miał wyglądać hotel Vista Wisła. Obecnie nowy inwestor pracuje z architektami z Q2 nad zmianami w obiekcie, który budowany będzie jako Belomonte Wisła -
Zagłębie starych ośrodków wczasowych w kurortach to „kopalnia” działek pod nowe inwestycje. Ale proces ożywienia starych turystycznych terenów wcale nie jest tak łatwy. Jak wiele zmian może nastąpić od zapowiedzi nowej inwestycji do jej faktycznej realizacji świetnie pokazuje historia aż czterech zapowiedzianych nowych hoteli w Wiśle. Wszystkie w rejonie Wisła Jarzębata – to część kurortu położona na zboczach Góry Jarzębata, w latach 60/70’ to właśnie tu powstało kilkanaście ośrodków wczasowych z nową zabudową w których wypoczywali pracownicy ze śląskich hut, kopalń i innych wielkich zakładów państwowych.
Doskonale obrazują to zdjęcia archiwalne, jak choćby to poniżej z 1978 roku z Krajowej Agencji Wydawniczej (dwa dodatkowe w galerii na końcu).
W nowych inwestycjach hotelowych zapowiedzianych w ostatnich kilku latach planowane jest ponad 760 pokoi/apartamentów. A to tylko te hotelowe, w kurorcie budowane i planowane są także inwestycje typowo apartamentowe, bez zaplecza hotelowego – ich będzie kolejne ok. minimum 500.
Pierwszy news
Pierwszy z nowych obiektów zapowiedziano już jesienią w 2019 roku. Warszawska spółka REB pochwaliła się, że planuje budowę hotelu przy ul. Wyzwolenia w Wiśle. W lipcu 2021 roku firma ogłosiła, że dostała pozwolenie na budowę i prace mają ruszyć. Lokalny portal 24kato.pl cytował szefa spółki: – Długo walczyliśmy o uzyskanie pozwolenia na budowę, bo złożyliśmy dokumenty w czasie pandemii. Jesteśmy szczęśliwi, że udało się je uzyskać – wyjaśniał w artykule Piotr Kawałko, szef Grupy REB.
Otwarcie planowane było początkowo na przełom roku 2023 i 2024. Hotel miał mieć 130 pokoi (3,5 tys. mkw. powierzchni użytkowej). Ale jesienią 2022 r. działkę wraz z projektem wystawiono na sprzedaż za ok. 3-5 mln zł. Do dziś budowa się nie rozpoczęła.
Druga zapowiedź
Także latem 2021 r. zapowiedziano kolejny hotelowy obiekt – 200 apartamentów w 5 budynkach (koncepcja poniżej). Ten projekt z bogatym zapleczem dodatkowych usług hotelowych powstać miał na terenie dawnego ośrodka wczasowego Rymer przy ul. Wyzwolenia w Wiśle. Inwestycję planowała realizować deweloper z Olkusza spółka Antrans Invest, a konkurs na koncepcję tej inwestycji wygrała śląska pracownia architektoniczna Franta Group. Realizację planowano na lata 2022-2023. Projekt nie jest jednak budowany.
Do trzech razy sztuka?
Budowę hotelu planuje w Wiśle też pochodząca z Gdańska Grupa RWS. Firma realizuje inwestycje nie tylko hotelowe, ale też biurowe i mieszkaniowe. Na terenie dawnego domu wczasowego Halny przy ul. 11 listopada firma proceduje możliwość postawienia 6-kondygnacyjnego hotelu ze 182 lokalami (pow. całkowita ponad 17 tys. mkw.). Wstępnie zaplanowano mniejsze lokale od 26 mkw. do nawet 130 mkw. W ramach części wspólnych powstać tu ma też m.in. restauracja, sale konferencyjne, strefę SPA, sala do jogi, siłownia i kids club – podaje deweloper na swojej stronie internetowej. Hotel Halny projektuje dla inwestora pracownia Q2.
Grupa RWS ma na swoim koncie już ponad 60 zrealizowanych obiektów. Obecnie buduje też też inne inwestycje z segmentu vacation rental / secon home m.in. projekt Aves na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku, Lowen Marina w Giżycku oraz nowy etap zabudowy Granaria na Wyspie Spichrzów w Gdańsku.
A może do czterech?
Najbliżej faktycznego powstania zdaje się być jednak czwarta zapowiedziana inwestycja. Na działce tuż obok Grupy RWS, przy ul. Gimnazjalnej, planowany jest kolejny hotel. Początkowo pojawił się w zapowiedziach - a nawet w sprzedaży jako lokale dla inwestorów indywidualnych w formule systemu condo - już we wrześniu 2022 r., jako Vista Wisła. Inwestorem miała być warszawska spółka z grupy deweloperskiej Soho (poprzez spółkę celową Vista Apartamenty Wisła). Projekt został już nawet wprowadzony do sprzedaży jako condohotel. Za sprzedaż odpowiadała firma Condo.pl.
Finalnie jednak ten hotel mieć będzie jeszcze innego inwestora. W marcu 2023 roku projekt przejęła nowa spółka założona przez udziałowców hotelu Belmonte Krynica-Zdrój. Jak zapowiedział w czasie kwietniowej konferencji Hotel Investment Trends prezes spółki Paweł Ryszkiewicz wiślański hotel też działać będzie pod marką Belmonte. I podobnie jak ten z Krynicy również budowany będzie w formule condohotelu, tak że poszczególne lokale kupować będą mogli inwestorzy indywidualni.
Nie zmieniła się jedynie pracownia projektowa, opracowanie projektu i koncepcji realizowały pracownia AGK, a także firma projektowa Q2 Studio z Wrocławia. Hotel Belmonte Wisła ma mieć ok. 250 pokoi, ogromną strefę usługową jak przystało na dobry hotel – baseny, restauracje i dużą salę na wydarzenia konferencyjne z pięknym, panoramicznym widokiem w kierunku południowo-zachodnim na Wisłę. Obecnie aktualny deweloper pracuje nad szczegółami i przeprojektowaniem planów współnie z Q2.
Opracowanie: tekst autorski redakcji , fot. zdjęcia archiwalne oraz screeny i wizualizacje dostępne na stronach firm związanych z planowanymi inwestycjami, mapa Google