Wakacje 2023. Organizacja hotelarzy ocenia, to był dobry sezon

Większość hotelarzy dobrze ocenia miniony sezon wakacyjny. Takie wnioski płyną z danych największej organizacji skupiającej hotele w Polsce - Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego. Po słabym początku, sierpień pozwolił nadgonić sezon. Obłożenie powyżej 50% zanotowało 78% hoteli.
Hotelarze skupieni w Izbie Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego oceniają wakacje 2023 r.: to był dobry sezon fot. hotel Havet 5* Dźwirzyno

Lepiej niż lipiec wypadł drugi miesiąc wakacji. Sierpień przyniósł hotelom w sumie najwyższe wyniki od początku 2023 roku, choć jak zaznacza Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego (IGHP) są one słabsze niż w 2022 roku. Organizacja bada ankietowo nastroje wśród swoich członków. I choć nie są to twarde dane, a jedynie ankieta, skala pokazuje obraz rynku hotelowego w Polsce. IGHP jest największą branżową organizacją w kraju, należy do niej 605 hoteli (dane wrzesień 2023 r.).

Hotelarze w większości (77% wszystkich ankietowanych) dobrze ocenili cały sezon wakacyjny, choć aż  40% z mimo pozytywnej oceny przyznała, że jednak lato 2023 r. wypadło poniżej ich oczekiwań. Negatywnie o sezonie wypowiedziało się 7% badanych hotelarzy, uznając sezon za „zły. 15% z kolei nie była aż tak negatywna w ocenie, ale przyznali, że wakacje 2023 r. wypadły poniżej zakładanych przed latem oczekiwań biznesowych.

Gorący sierpień

Wśród obiektów wypoczynkowych 97% przekroczyło w sierpniu frekwencję 50%, w tym 65% zanotowało poziom obłożenia nawet powyżej 70%. Zajętości łóżek gorszej niż 30% nie zanotował żaden hotel typowo wypoczynkowy. 
Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego podkreśla jednak, iż mimo dobrych wyników drugiej połowy wakacji całość wyników z lata 2023, była jednak gorsza niż rok wcześniej. W sumie dla blisko połowy (46%) hoteli z ogólnej puli wypoczynkowych i biznesowych wskaźnik obłożenia pogorszył się w stosunku do sierpnia 2022 r.: 29% obiektów zaraportowało obniżenie na poziomie do 10 pp., a 9% w zakresie 11-20 pp. 

Rozgrzane także ceny

Spadek frekwencji hotele starały się rekompensować wzrostem średnich cen. Odpowiedzi wskazują, że 3/4 hoteli podniosło w sierpniu ceny w stosunku do sierpnia 2022 r. 

  • 39% obiektów zanotowało wzrost cen do 10% 
  • 26% podwyższyło stawki noclegowe w przedziale 11-20% proc.
  • a 11% hoteli miało ceny wyższe niż 20% w stosunku do lata 2022 r.

Hotelarze zaznaczają jednak, że takie zmiany oznaczają, iż nadal dla blisko połowy hoteli wzrost cen jest na poziomie albo poniżej wskaźnika średniej inflacji, a więc realnie oznacza spadek. 

Blisko jedną trzecią (27%) gości w sierpniu 2023 r. stanowili przyjezdni z zagranicy. 

IGHP informuje również o dobrych prognozach na wrzesień 2023 r. Dane z przyjętych rezerwacji pokazują, iż mimo zakończenia wakacji obiekty wypoczynkowe mają lepsze prognozy niż obiekty biznesowe. Obłożenie powyżej 50% zadeklarowała ponad połowa ankietowanych (52%). 

Czytaj także: Jak oceniają wakacje 2023 r. operatorzy wynajmu apartamentów wakacyjnych

Czytaj także: A jak wypoczywali młodzi Polacy latem 2023? Dane fintechu Revolut 

Ankietę IGHP przeprowadził online w dniach 5-8 września 2023 roku, wzięły w niej udział 123 hotele zlokalizowane we wszystkich województwach. 27% z tych ankietowanych stanowiły hotele działające pod markami sieci hotelowych. Zdecydowana większość ankietowanych (82%) stanowiły duże obiekty, liczące do 150 pokoi. Hotele, w których przeważa ruch biznesowy, stanowiły 33%., jedna czwarta badanych to obiekty specjalizujące się w turystyce wypoczynkowej, a hotele łączące oba te rodzaje noclegów to 42% ankietowanych. 

Opracownie: tekst redakcji na bazie materiałów IGHP

 

Bądź na bieżąco z naszymi najciekawszymi artykułami!
Kliknij Obserwuj w Google News!

Obserwuj nas w Google News
Autor
Redakcja
InwestycjewKurortach.pl
Copyright

Stawiamy na jakościowe, autorskie i rzetelne treści. Nie kopiujemy tekstów od innych, nie kredniemy treści z zagranicznych portali. Uszanuj naszą pracę autorską i czas poświęcony na przygotowanie materiałów. Jeśli zależy ci na zacytowaniu fragmentu lub podaniu przytoczonych przez nas danych - prosimy podaj źródło: portal InwestycjewKurortach.pl