Wakacje 2023. Operatorzy wynajmu apartamentów dobrze oceniają sezon

Mimo problemów ze strony pogody oraz wzrostu cen, na co uwagę zwracało wielu turystów, sezon letni 2023 uznać można ogólnie za udany. Najwięksi operatorzy Sun&Snow oraz Renters chwalą się obłożeniem 90-95%. Z kolei operator z grupy Prestige podaje obłożenie na poziomie ponad 70-80% dla swoich apartamentów w Międzyzdrojach.
Bel Mare & Aqua Resort w Międzyzdrojach oceniają wakacje 2023 r. jako dobry sezon, fot. spółka Prestige

Sun & Snow (w zarządzaniu ma 2,5 tys. apartamentów w kurortach i miastach) przyznaje, że w wakacje nieznaczny spadek obłożenia zanotowano w kilku miejscowościach w porównaniu z minionymi latami. Wskazuje, że silne znaczenie miała w tym roku pogoda, w tym nieatrakcyjne pogodowo pierwsze dwa tygodnie sierpnia. Jej poprawa w drugiej części sierpnia przyniosła od razu wzrost zainteresowania wypoczynkiem w apartamentach. W czasie długiego weekendu sierpniowego (12-15 sierpnia) obłożenie w całej sieci Sun & Snow wyniosło ponad 90%.

Fakt, iż turyści kolejny raz chętnie wypoczywają w apartamentach wakacyjnych potwierdza też spółka operatorska (należąca do firmy deweloperskiej Prestige) zarządzająca 700 lokalami w Międzyzdrojach w kompleksie Bel Mare oraz Aqua Resort (obiekt hotelowy o standardzie 5*).

- Obłożenie w lipcu i sierpniu 2023 r. apartamentów Bel Mare wyniosło odpowiednio 82 i 85%,  natomiast w Aqua Resort 72 i 79%. W porównaniu do klasycznych ofert hotelowych wynajem apartamentu nad morzem bywa korzystniejszy ekonomicznie dla Gościa – informuje Łukasz Wielgus, dyrektor ds. kontrolingu w spółce Prestige. Ocenia, iż rok 2024 przyniesie wzrost poziomów obłożenia.

Firma Prestige podzieliła się także danymi od innych operatorów, którzy działają w imieniu właścicieli lokali w wybudowanym przez nich kompleksie w Międzyzdrojach. Są to m.in. również Sun & Snow, a także firmy Rent Like Home i Renters (należące do tej samej grupy kapitałowej). - Jak wynika z informacji spływających od operatorów zarządzających apartamentami prywatnych właścicieli, a takich w Bal Mare & Aqua Resort jest kolejnych 300 część z nich odnotowała  średnie obłożenie nawet ponad 90% - informuje Piotr Siwiec, dyrektor handlowy w Prestige. 

Lider rynku short term rentals w Polsce Grupa Renters (w zarządzaniu ponad 3,2 tys. apartamentów), będąca właścicielem marek: Renters.pl, Rent Like Home oraz Renters Prestige, zwraca uwagę na kolejną istotną przyczynę wpływającą wyniki wynajmu. - Najwyższe obłożenie oraz średnie ceny odnotowują obecnie inwestycje położone w bardzo dobrych lokalizacjach oraz posiadające ponadprzeciętne wyposażenie obiektu i samego apartamentu. Niezależnie od pogody, szczególnie większe powierzchniowo nieruchomości, których na rynku jest dostępnych mniej, notują miejscami do 95% obłożenia w lipcu i sierpniu. W przypadku gorszych lokalizacji uzyskanie wyników z poprzednich lat wymaga dużego zaangażowania naszego działu zarządzania przychodami – mówi Kamil Krzyżanowski, prezes Renters.

Nad Bałtykiem królowały dwa krańce Wybrzeża i Czesi

Według danych zarówno Sun & Snow, jak i spółki operatorskiej firmy Prestige, dużym zainteresowaniem turystów cieszyły się Międzyzdroje. Sun & Snow wskazuje jeszcze na Świnoujście i Hel. Dwa najbardziej rozpoznawalne kurorty na zachodnim krańcu Wybrzeża królują też w statystykach Renters. 

Średni pobyt turystów nocujących w lokalach zarządzanych przez Sun & Snow wyniósł 4,4 doby (nieznaczny spadek w porównaniu do 2022 r.).

Czytaj także: Gdzie za granicę na wakacje uciekli użytkownicy fintecha Revolut

Czytaj także: Dlaczego apartamenty kuszą nawet hotelarzy?

Operatorzy choć pozytywnie oceniają sezon letni 2023 r. zwracają uwagę, że był on dość wymagający. - W tym roku nie mieliśmy już do czynienia ze stymulacją sektora turystycznego dodatkowymi środkami, takimi jak bon wakacyjny, a początek wakacji zdominowały doniesienia medialne dotyczące tzw. paragonów grozy. Wzrosty cen noclegów i usług w kurortach obserwowaliśmy zwłaszcza w momentach, gdy dopisywała pogoda. To dość krótkowzroczna strategia, której staraliśmy się w tym roku przeciwdziałać, stawiając na długofalowe partnerstwo z naszymi gośćmi i właścicielami apartamentów – komentuje Mariola Skorupa, dyrektor sprzedaży i marketingu Sun & Snow. Dodaje, iż kilkuprocentowe wzrosty cen w 2023 r. w porównaniu z wakacjami 2022 wynikały głównie ze wzrostu ogólnych kosztów prowadzenia działalności i utrzymania lokali. - Nie windowaliśmy cen w momentach wyjątkowego zainteresowania apartamentami, np. podczas długiego weekendu sierpniowego – zaznacza Mariola Skorupa.

Na dobre wyniki wpływ miał też niewątpliwie napływ dużej liczby turystów z Czech. Zjawisko to nie ma jednej przyczyny. Na wzrost zainteresowania wypoczynkiem nad Bałtykiem nałożyło się wiele czynników, m.in. fakt, że Chorwacja – w dużej mierze wybierana jako wakacyjny kierunek dla naszych południowych sąsiadów stała się dość droga, ale też dla wielu zbyt gorąca. Poprawiły się w ciągu 1-2 lat też dojazdy z Czech nad Bałtyk. A lokalne organizacje turystyczne organizowały działania promocyjne, by ściągnąć czeskich turystów. W czerwcu 2023 r. Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna przy wsparciu oddziału Polskiej Organizacji Turystycznej przeprowadziła kampanię „Pobytu Baltu” (Urlop nad Bałtykiem) zachęcając w internecie Czechów do wakacji nad naszym morzem. 

Operator z grupy Prestige potwierdza, iż pod kątem ilości czeskich wczasowiczów w ich obiekcie w Międzyzdrojach był to jak dotąd sezon rekordowy. - W tym roku odwiedziło nasz obiekt blisko 4 tys. gości z Czech – przyznaje Krzysztof Kraskowski, dyrektor Bel Mare & Aqua Resort.

– Zauważamy znaczne zwiększenie ilości pobytów ze strony gości z Czech w Świnoujściu i Międzyzdrojach – potwierdza Kamil Krzyżanowski, prezes Renters.pl

Opracowanie: tekst autorski redakcji, z wykorzystaniem materiałów prasowych firmy Prestige oraz Sun & Snow

 
Te zdjęcia są ciekawe:
Te zdjęcia są ciekawe:

Bądź na bieżąco z naszymi najciekawszymi artykułami!
Kliknij Obserwuj w Google News!

Obserwuj nas w Google News
Autor
Redakcja
InwestycjewKurortach.pl
Copyright

Stawiamy na jakościowe, autorskie i rzetelne treści. Nie kopiujemy tekstów od innych, nie kredniemy treści z zagranicznych portali. Uszanuj naszą pracę autorską i czas poświęcony na przygotowanie materiałów. Jeśli zależy ci na zacytowaniu fragmentu lub podaniu przytoczonych przez nas danych - prosimy podaj źródło: portal InwestycjewKurortach.pl