Co to jest apart i condo hotel?

Oba systemy pozwalają osiągać stałe zyski z nieruchomości. Są podobne, jednak się różnią. Czym? Zobacz przewodnik.

Rynek apart i condohoteli w Polsce w ostatnich latach rośnie. Duzi i mniejsi deweloperzy realizują i planują kolejne inwestycje, powstają firmy specjalizujące się w zarządzaniu pod wynajem, a wiele osób decyduje się zainwestować w tego rodzaju nieruchomość.

Kolebką systemu condo, którego nazwa pochodzi od słowa condominium, są Stany Zjednoczone. Pierwsze condo hotele powstały w Miami Beach na Florydzie. Od wielu lat ten sposób zarabiania znany jest także w Europie Zachodniej. Kilka lat temu dotarł do Polski. Pierwsze obiekty z apartamentami zarządzanymi pod wynajem powstały m.in. w Świnoujściu i Kołobrzegu. Ten sposób najmu budził wówczas pewne zdziwienie, gdyż turyści przyzwyczajeni byli do klasycznego hotelu lub kwater w prywatnych domach. Tymczasem aparthotel dawał komfort wynajęcia osobnego, w pełni wyposażonego lokalu, i hotelową jakość obsługi. Od kilku lat apart i condohotele powstają w atrakcyjnych lokalizacjach nie tylko nad morzem, ale też w górach i na Mazurach. Inwestycje z systemu condo to dziś w Polsce głównie pokoje hotelowe. Z kolei inwestycje typu apart, stanowią zarówno hotele, jak i klasyczne apartamentowce, czy budynki mieszkalne.

Wypoczywaj i zarabiaj
Wszelkie przesłanki płynące z rynku oraz oceny analityków wskazują, że jest to bezpieczna alternatywa dla niepewnych lokat i rynku akcji. Według obowiązujących obecnie stawek roczne zyski z wynajmu apartamentu mogą się wahać w granicach 7–10 proc. (stan na 2012 rok). Na apartamencie średniej wielkości zarobić więc można od ok. 16 do 35 tys. zł rocznie. Wysokość zysków zależy od wielu czynników: atrakcyjności turystycznej miejscowości, bliskości inwestycji od morza czy jeziora, gwarantowanego przez firmę zarządzającą obłożenia, ale także tego, czy sami będziemy chcieli korzystać z apartamentu.

Analizując możliwość kupienia apartamentu warto przyjrzeć się różnicom między systemem condo i apart. Są podobne, ale jednak nie takie same.

Podstawowa różnica to wybór między samodzielnym lokalem z kuchnią, a pokojem hotelowym. W systemie condo kupujemy zazwyczaj urządzony pokój w hotelu z segmentu premium, w obiekcie 4-5 gwiazdkowym. Inwestycje takie budują zazwyczaj duże firmy, specjalizujące się w rynku hotelowym.

Z kolei aparthotele oferują w większości lokale typu studio, czyli pokój z aneksem kuchennym, lub nieco większe apartamenty z jedną czy dwoma sypialniami i kuchnią. Apartamenty budują zarówno znani deweloperzy, jak i spółki działające jedynie lokalnie. Różny bywa też stopień wykończenia apartamentu: są oddawane w stanie deweloperskim, do samodzielnego wykończenia, lub urządzone pod klucz (bez mebli i dodatków), a nawet gotowe do zamieszkania. System aparthoteli dotyczy zarówno obiektów hotelowych, z zapleczem gastronomicznym i usługami typu SPA, jak i budynków typowo apartamentowych z recepcją, ale bez restauracji, czy części rekreacyjnej.

Co wynika z tej różnicy? Gdy po latach wynajmowania i zarabiania postanowimy sami korzystać z apartamentu, w pokoju typu condo będziemy mogli jedynie wypoczywać, a w apartamencie z kuchnią zamieszkać nawet na stałe. Dla wielu osób inwestujących w nieruchomość w kurorcie ma to znaczenie, apartament po latach może stać się drugim mieszkaniem, do którego przeniosą się np. na emeryturze.

Różnica dotyczy także zarządzania nieruchomością. Pokojami w condo hotelach w naszym imieniu zazwyczaj administrują firmy, które wybudowały obiekt. Apartamentami zarządza natomiast nie sam deweloper, ale specjalistyczna firma zewnętrzna. Dla nabywcy lokalu nie ma to jednak większego znaczenia, gdyż umowa dotycząca zarządzania pod wynajem zapewnia mu stały zysk, niezależnie od tego, który podmiot martwi się o poziom obłożenia apartamentu.

Rodzaj apartamentu definiuje też sposób rozliczania dodatkowych kosztów. W condo hotelach wydatki związane z eksploatacją i remontami budynku czy pokoi ponosi firma zarządzająca. W przypadku apartamentów obciążenie to często spada na właściciela. Sprzątanie jest w cenie obsługi naszego apartamentu. Jednak już wymiana mebli czy prace remontowe, gdy posiadamy apartament, a nie pokój w condo hotelu, to wydatki właściciela.

W condo hotelach nie ponosimy kosztów części publicznych jak funkcjonowanie restauracji czy SPA. Mamy też większy zakres dodatkowych usług typowo hotelowych, jak pralnię, prasowanie czy room service.

Te same zasady
Kupienie lokalu w obu systemach to transakcja, w której zostajemy właścicielem apartamentu z odrębną księgą wieczystą. Zawierając umowę sprzedaży jednocześnie podpisujemy też umowę związaną z najmem i poziomem zysków. Ich długość jest różna, w większości przypadków wynosi 5 lub 10 lat.

Od zysków, niezależnie od rodzaju lokalu płacić trzeba podatek. O sposobach rozliczenia podatków można przeczytać w naszym poradniku>>>

Na świecie apartamenty pod wynajem to spora część rynku. Obiekty często zarządzane są przez renomowane sieci hotelarskie jak  Ritz-Carlton, Starwood, Hilton, Bulgari czy Le Meridien. Dynamikę tego segmentu nieruchomości w Polsce widać od 2-3 lat. Największe i najdłużej działające firmy na tym rynku to przede wszystkim Zdrojowa Invest, Qualia Development (spółka banku PKO BP), Kristensen Group i grupa Condohotels.

 

Żadna część, jak i całość utworów zawartych na portalu nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody portalu InwestycjewKurortach.pl. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody portalu InwestycjewKurortach.pl lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

 

Bądź na bieżąco z naszymi najciekawszymi artykułami!
Kliknij Obserwuj w Google News!

Obserwuj nas w Google News
Copyright

Stawiamy na jakościowe, autorskie i rzetelne treści. Nie kopiujemy tekstów od innych, nie kredniemy treści z zagranicznych portali. Uszanuj naszą pracę autorską i czas poświęcony na przygotowanie materiałów. Jeśli zależy ci na zacytowaniu fragmentu lub podaniu przytoczonych przez nas danych - prosimy podaj źródło: portal InwestycjewKurortach.pl