W Ustce powstanie baza dla farm wiatrowych na Bałtyku. PGE Baltica oraz Doraco podpisały umowę

Baza operacyjno-serwisowa (O&M – ang. operation and maintenance), powstanie po zachodniej stronie usteckiego portu na terenie o powierzchni ponad 2,3 ha w miejscu, gdzie przed laty działała przetwórnia ryb „Korab. Doraco jako generalny wykonawca odpowiada za cały proces inwestycyjny od dokumentacji projektowej, po samą budowę.
PGE Baltica jako inwestor zaplanował tam: budynek administracyjno-socjalny, magazynowy, plac manewrowy oraz nabrzeże, przy którym cumować będą specjalne, szybkie statki serwisowe do transportu załóg na obszar farm wiatrowych na morzu (tzw. CTV – ang. crew transfer vessel). Przewidziano także wewnętrzny parking. Wokół zabudowań bazy powstaną tereny zielone o łącznej powierzchni ok. 5,5 tys. m2. Inwestycja ma już prawomocne pozwolenie na budowę. Funkcję inżyniera kontraktu podczas prac pełni spółka Sweco.
Rozpoczęcie prac planowane jest na wiosnę 2025 r., zakończenie w IV kwartale 2026 r., fot. wizualizacja inwestycji wraz z nowym nabrzeżem w zachodniej części portu w Ustce - PGE Baltica
Pierwszą farmą wiatrową obsługiwaną z usteckiej bazy będzie morska farma wiatrowa Baltica 2 o mocy 1,5 GW (107 szt. wiatraków), którą PGE buduje na Bałtyku wraz z duńską firmą Ørsted (prace na lądzie w ramach tej inwestycji ruszyły pod koniec 2024 r., budowa na morzu ma zacząć się w tym roku). Ma ona zostać oddana do użytku w 2027 roku. To największy projekt offshore wind w Polsce pod względem mocy wytwórczych. Ustecka baza ma stanowić też zaplecze w trakcie budowy tej farmy na morzu.
- Podpisanie przez PGE umowy z wykonawcą bazy operacyjno-serwisowej to kolejny krok milowy w naszych planach dotyczących rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku. Port w Ustce to serce całego systemu zarządzania produkcją energii z morskiego wiatru, bez którego farmy, takie jak Baltica 2 nie mogłyby sprawnie działać. Do realizacji tej inwestycji zaangażowaliśmy uznaną polską firmę budowlaną Doraco, mającą duże doświadczenie w projektach hydrotechnicznych. Jest to kolejny podmiot z Pomorza uczestniczący w budowie bazy operacyjno-serwisowej. Tym samym utrzymujemy stuprocentowy udział krajowych wykonawców w naszym usteckim projekcie – mówił Dariusz Marzec, prezes zarządu PGE w dniu podpisania umowy 26 marca 2025 r.
To kolejny duży kontrakt dla kurortów nad polskim Bałtykiem, związanych z morską energetyką wiatrową. W lutym 2025 r. podpisano umowę na 120 mln zł na przebudowę falochronu w Darłowie, właśnie pod potrzeby tego sektora. Kontrakt w Darłówku wygrała także spółka Doraco.
Spółka PGE Baltica powstała w styczniu 2019 roku, jako spółka odpowiedzialna za realizację Programu Offshore w Grupie Kapitałowej PGE. Obecnie na różnym etapie realizacji ma aż 8 projektów morskich farm wiatrowych o planowanej łącznej mocy przekraczającej 7 GW. Najbardziej zaawansowany z nich to właśnie Baltica 2. Następnie PGE i duńska firma Ørsted chcą uruchomić farmę wiatrową Baltica 3 o mocy 1 GW. A po 2030 r. PGE Baltica planuje budowę morskiej farmy Baltica 1 o mocy ok. 0,9 GW.
Farmy wiatrowe Baltica 2 i Baltica 3 powstaną na Bałtyku pomiędzy Łebą a Ustką, na ternie wód Polskiej Wyłącznej Strefy Ekonomicznej, ok. 40 km od wybrzeża fot. grafiki PGE
Program Offshore zakłada wybudowanie do 2030 roku dwóch morskich farm wiatrowych o łącznej mocy do 2,5 GW, oraz kolejnej o mocy 0,9 GW po 2030 roku. Inwestycje te powodują, że PGE stanie się liderem przyszłego sektora morskiej energetyki wiatrowej.
Opracowanie: tekst autorski redakcji na podstawie materiałów PGE, fot. PGE