UOKiK pouczył 11 deweloperów oferujących system condo
Postępowanie w tej sprawie rozpoczęło się jeszcze w minionym roku. Urząd zwrócił się w sumie do 52 firm, z prośbą o przesłanie pakietu materiałów reklamowych, wzorów umówi i innych dokumentów które deweloperzy pokazywali i przedstawiali klientom. Główne zastrzeżenia UOKiK wzbudził fakt, iż deweloperzy oferujący pokoje lub apartamenty w condohotelach oraz apartamenty wakacyjne mieszkalne z opcją czerpania zysków z najmu pokazywali potencjalne, lub jak sami określali „gwarantowane” zyski, a nie pokazywali ryzyk.
Część z firm, które otrzymały zawiadomienia miała już budynki wybudowane i sprzedane. Ostatecznie więc pouczenie i wskazanie do zmiany praktyk przekazano do mniejszej liczby podmiotów. - Do 11 przedsiębiorców wystosowaliśmy tzw. wezwania miękkie (do zmiany praktyk, bez wszczynania postępowania). Wskazywaliśmy na konieczność uwzględniania w materiałach reklamowych informacji nt. ryzka z jakim wiąże się inwestowanie w tego typu przedsięwzięcia. 10 przedsiębiorców zgodziło się z argumentami UOKiK i zadeklarowało, że zmienią materiały reklamowe – poinformowała nasz portal Agnieszka Majchrzak z biura prasowego UOKiK.
UOKiK zapowiada też, że jeśli w przyszłości przedsiębiorca, który deklarował, iż zmieni materiały informacyjne nie zrobi powinien liczyć się z rozpoczęciem sformalizowanego postępowania przez urząd.
Jako przykład pozytywnej współpracy urząd wskazuje działanie trójmiejskiej spółki Inpro, która na swojej stronie www zamieściła zapis dotyczący potencjalnych ryzyk: Uprzejmie wskazujemy, że potencjalny nabywca przed podjęciem decyzji o zakupie apartamentu winien we własnym zakresie dokładnie przeanalizować wszelkie aspekty związane z takim posunięciem gospodarczym, w tym w szczególności mając na uwadze, że uzyskanie określonych efektów finansowych i zamierzeń gospodarczych inwestycji uzależnionych jest od wielu czynników między innymi: kosztów ewentualnych wybranej przez nabywcę formy finansowania inwestycji z udziałem instytucji finansowych, koszów podatkowych, kosztów następczego utrzymania nieruchomości lokalowej oraz części wspólnych, ryzyk związanych z możliwymi wahaniami poziomów cen transakcyjnych na wtórnym rynku nieruchomości, zdarzeniami losowymi, a wypadku woli zawarcia umowy wynajmu nabywanego atramentu i przekazania go do dyspozycji puli hotelowej także ryzyk związanych z sezonowością branży turystycznej oraz wpływu na nią czynników atmosferycznych. W wypadku braku możliwości samodzielnego rozpoznania przez nabywcę takich ryzyk i ich oceny przed podjęciem przez Państwa decyzji prosimy o skontaktowanie się z Państwa doradcą finansowym, prawnym lub specjalistą ds. rynku nieruchomości.
Przypomnijmy, że to postępowanie to nie pierwszy przypadek kiedy UOKiK interweniuje w sprawie systemu condo. 2 listopada 2015 r., urząd nałożył 330 tys. zł kary na firmę Home Broker po zakończeniu postępowania w sprawie sprzedaży apartamentów w condohotelu 4 Kolory we Władysławowie. Stwierdzono, że firma nakłaniała klientów do zakupu apartamentów nie podając prawdziwych informacji. Postępowanie przeciwko Home Broker zostało wszczęte w grudniu 2014. Nabywcy skarżyli się w urzędzie, iż zostali wprowadzeni w błąd co do gwarancji zysków z inwestycji oraz, że nie byli informowani o ryzyku finansowym, jak również poddawani presji, by szybko podpisywali umowy zakupu nieruchomości. Więcej o tej sprawie pisaliśmy tu >>>