Ponad 260 mln zł na rozbudowę narciarskich tras biegowych w Wiśle. Inwestycja ruszy już w 2024 r.

Trasy - i to w modelu całorocznym - hotel, siłownie – tak ogromna inwestycja ma powstać na przełęczy w Beskidzie Śląskim, pomiędzy Wisłą, a Istebną. To już pewne. Skorzysta cały region.
Inwestycja w Wiśle realizowana przez Centralny Ośrodek Sportu w Szczyrku ruszy już w 2024 r.


Rozbudowę ośrodka biegowo-biathlonowego na Kubalonce na pograniczy Wisły i Istebnej realizować będzie Centralnym Ośrodku Sportu – Ośrodku Przygotowań Olimpijskich ze Szczyrku. Środki – dofinansowanie - 260 mln 890 tys. zł - pochodzić mają z publicznych funduszy.

Po zmianach ośrodek ma umożliwić trenowanie biegów narciarskich oraz biathlonu i to przez cały rok. Powstanie specjalny podziemny tunel z trasą o długości 1 km i 4 strzelnice biathlonowe. Wybudowany zostanie także obiekt hotelowy na 100 miejsc noclegowych, powstaną siłownie, parking podziemny na ok. 240 miejsc, pełne zaplecze treningowe i odnowy biologicznej umożliwiające organizację wydarzeń sportowych jak Puchar Świata czy Mistrzostwa Świata i Igrzysk Olimpijskich w przyszłości.

Samo uksztaltowanie terenu oraz odpowiednie zaaranżowanie pozwala ma także na organizowanie też innych wydarzeń sportowych np. meczu piłki nożnej oraz eventów kulturalnych.

- Obiekt, który docelowo tam powstanie jest nową jakością na skalę światową, pozwalając na organizację dużych imprez i mam taką nadzieję – przyczyniając się do popularności dyscyplin i sukcesów biało-czerwonych sportowców w narciarstwie biegowym oraz biathlonie – mówił w czasie ogłoszenia inwestycji w dniu 9 października 2023 r. Kamil Bortniczuk, minister sportu i turystyki. I jak przypomnieli urzędnicy w ostatnich latach w infrastrukturę na Kubalonce już zainwestowano 28 mln zł – zamontowano m.in. sztuczne oświetlenie, zmodernizowano strzelnicę, pojawił się też nowoczesny  system naśnieżania. Koncepcja została opracowana m.in. zgodnie z przepisami i wymogami Międzynarodowej Unii Biathlonu.

Tomasz Bujok, burmistrz Wisły przypomniał, że ustalenia ze środowiskiem sportowym zaczęły się już dawno temu.

- Już podczas mojej pierwszej kadencji, jako burmistrza Wisły rozpoczęliśmy rozmowy dotyczące modernizacji tras biegowych na Kubalonce. Wiązało się to z wprowadzaniem zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego i wieloma mniejszymi działaniami. Po długim czasie udało się – mówi burmistrz Wisły. 

Inwestycja rozpocząć się ma już w 2024 roku, a jej zakończenie planowane jest na 2027 r. Koncepcję całości zaprojektowali architekci z pracowni Archigeum Pracownia Reżyserii Architektury, w składzie Marcin Sajdak, Dariusz Witucki, Jakub Kajdasz, Michał Kraska, Marek Rychlik oraz Przemek Gawęda. Ten ostatni znalazł się w 2023 roku na liście czterdziestu wschodzących gwiazd europejskiej architektury poniżej 40 roku życia opracowywanej przez amerykańskie muzeum Chicago Athenaeum wraz z Europejskim Centrum Architektury, Dizajnu i Studiów Miejskich.

Równie spektakularnie zapowiadają się inwestycje w Muszynie (woj. małopolskie). Tam też popłyną miliony - ok. 200 mln zł - na trasy narciarskie, hotele i inne atrakcje dla turystów. 

 
Te zdjęcia są ciekawe:
Te zdjęcia są ciekawe:

Bądź na bieżąco z naszymi najciekawszymi artykułami!
Kliknij Obserwuj w Google News!

Obserwuj nas w Google News
Autor
Redakcja
InwestycjewKurortach.pl
Copyright

Stawiamy na jakościowe, autorskie i rzetelne treści. Nie kopiujemy tekstów od innych, nie kredniemy treści z zagranicznych portali. Uszanuj naszą pracę autorską i czas poświęcony na przygotowanie materiałów. Jeśli zależy ci na zacytowaniu fragmentu lub podaniu przytoczonych przez nas danych - prosimy podaj źródło: portal InwestycjewKurortach.pl