Kurorty górskie jednoczą się by wspólnie lobbować

12 gmin z polskich gór powołało Stowarzyszenie Gmin Górskich. Przewodniczy by burmistrz Szczyrku Antoni Byrdy. Kolejne 20 kurortów chce przystąpić. Cel? Wspólny lobbing na poziomie parlamentu oraz szeroka współpraca.

fot. Założenie Stowarzyszenia Gmin Górskich podpisano 8 listopada 2022 r. w Szczyrku

Stowarzyszenie jest organizacją nową, ale nie nową inicjatywą. Górskie kurorty już w czasie pandemii zwarły szyki, by razem lobbować za rozwiązaniami korzystanymi dla miejscowości. Lockdown i zamknięcie obiektów noclegowych wywołały sprzeciw włodarzy i mieszkańców górskich miejscowości wypoczynkowych. Samorządy apelowały wówczas do rządu, argumentując: "Nie chcemy tarczy, tylko możliwości zarabiania pieniędzy".

Dotychczasowe wspólne działania w końcu sformalizowano i 8 listopada w Szczyrku powstało oficjalnie Stowarzyszenie „Porozumienie Gmin Górskich RP”. Prezesem organizacji został burmistrz Szczyrku Antoni Byrdy, a w zarządzie znaleźli się również Roman Krupa, wójt gminy Kościelisko (wiceprzewodniczący); Piotr Lewandowski, burmistrz Dusznik-Zdroju (wiceprzewodniczący) oraz Aneta Potoczna, burmistrz Kudowy-Zdrój; Andrzej Pietrzyk, wójt Bukowiny Tatrzańskiej; burmistrz Karpacza Radosław Jęcek oraz Roland Marciniak, burmistrz Świeradowa-Zdrój.

- Na dziś mamy 12 gmin. Trzy kolejne nie podjęły jeszcze uchwały o przystąpieniu, ale stanie się to lada moment. Jesteśmy na początku drogi. Gmin górskich w Polsce jest ponad 110. Mamy od wielu z nich informacje, że są zainteresowane przystąpieniem – informował PAP Antoni Byrdy. Kolejne kurorty górskie zadeklarowały chęć przystąpienia, to m.in. Wisła, Polanica-Zdrój, Stronie Śląskie i Zakopane.

Główny cel – lobbing na Wiejskiej

Burmistrz Szczyrku poinformował, że pierwszym działaniem nowego stowarzyszenia będzie lobbowanie na uporządkowania kwestii fiskalnych. - Chodzi przykładowo o opodatkowanie stacji narciarskich. Wyciąg nie jest budowlą, a urządzeniem technicznym. To rozdźwięk między prawem podatkowym, a budowlanym. Na tym samorząd traci. W przypadku Szczyrku to blisko 2,5 mln zł mniej wpływów do budżetu rocznie. To także kwestia parkingów. W soboty i niedziele w gminach turystycznych cieszą się one największym zainteresowaniem, a wtedy właśnie nie możemy pobierać opłat” – wyjaśnia burmistrz Szczyrku.

Samorządowcy podkreślają, że niezależnie od lokalizacji – czy kurort leży w Karkonoszach, Beskidach czy Tatrach borykają się z podobnymi problemami. To np. kwestie energii czy gazu. - Wiemy już, jakiej ceny prądu możemy się spodziewać, ale nie mamy pojęcia, ile trzeba będzie zapłacić za gaz. Dla hotelarzy i gastronomii to bardzo ważna kwestia – podkreśla.

Prezes stowarzyszenia zaznaczył, że organizacja zamierza zabiegać o korzystne dla gmin górskich rozwiązania wśród parlamentarzystów. Chce uczestniczyć w posiedzeniach sejmowej komisji turystyki i sportu, co od blisko 2 lat robią już również przedstawiciele samorządów nadmorskich.

Jak ocenia Radosława Jęcek, burmistrza Karpacza organizacja walcząca o interesy miejscowości górskich jest bardzo potrzebna.

- Można powiedzieć, że w samorządach już trzeci rok zarządzamy kryzysem. Nasze doświadczenia i wzajemne porady z pewnością wiele nam wszystkim pomogą – mówi burmistrz Karpacza.

W organizacji nie ma na razie kilku dużych górskich kurortów jak Szczawnica, Krynica-Zdrój czy Muszyna, ale te miejscowości podobnie jak wszystkie inne kurorty w Polsce też przeżywają ogromy rozój w ostatnich latach. O tym jak dynamicznie rozwiaja się Muszyna mówił w wywiadzie z nami burmistrz Jan Golba, który jest także prezesem Stowarzyszania Gmin Uzdrowiskowych RP.

Opracowanie: materiał autorski redakcji na podstawie PAP i informacji miasta Szczyrk, fot. Miasto Szczyrk

 

Bądź na bieżąco z naszymi najciekawszymi artykułami!
Kliknij Obserwuj w Google News!

Obserwuj nas w Google News
Autor
Redakcja
InwestycjewKurortach.pl
Copyright

Stawiamy na jakościowe, autorskie i rzetelne treści. Nie kopiujemy tekstów od innych, nie kredniemy treści z zagranicznych portali. Uszanuj naszą pracę autorską i czas poświęcony na przygotowanie materiałów. Jeśli zależy ci na zacytowaniu fragmentu lub podaniu przytoczonych przez nas danych - prosimy podaj źródło: portal InwestycjewKurortach.pl