Za ile można wynająć apartament nad Bałtykiem?
Od lat wśród najdroższych miejscowości nadmorskich jeśli chodzi o ceny wynajmu nieruchomości znajdują się m.in.: Świnoujście, Jurata, Sopot, a nowe apartamenty w tych miejscowościach z powodzeniem konkurują z hotelami, w żadnej sposób nie ustępując im jakością. Ich plusem jest często powierzchnia dwa razy większa niż pokoi hotelowych, a ceny średnio o 15% niższe.
- Wakacje nad morzem są spełnieniem marzeń większości Polaków, bez względu na zawartość portfela - mówi Marcin Dumania, prezes zarządu Sun & Snow. Najwyższe ceny miejsc noclegowych notowane są oczywiście w miesiącach letnich. Nie wszyscy jednak preferują wypoczynek na zatłoczonych plażach. – Wystarczy zaplanować wakacje tuż przed lub tuż po sezonie, by trafić na doskonałe oferty cenowe. Dla przykładu po 16 września wynajęcie 2-osobowego apartamentu to koszt rzędu 100-120 zł za dobę. Apartament 3-pokojowy dla 6 osób to poza sezonem wydatek rzędu 190 zł – informuje Dumania.
Ruch także poza sezonem
Właściciele nieruchomości wakacyjnych zlokalizowanych nad morzem coraz częściej zdają sobie sprawę, iż na sukces ekonomiczny ich inwestycji wpływ ma wydłużanie sezonu turystycznego. Szansą na przyciągnięcie gości w miesiącach innych niż lipiec i sierpień, jest zapewnienie dostępu do całorocznych atrakcji, niezależnych od pogody, takich jak kryte baseny, mini centra rozrywki dla dzieci, czy centra SPA.
Apartamenty w nadmorskich kurortach są również coraz częściej wybierane przez turystów biznesowych, jako atrakcyjna alternatywa dla pokoi hotelowych. Do miejscowości o rosnącej przewadze oferty apartamentowej nad hotelową zaliczyć możemy między innymi Kołobrzeg i Świnoujście. Motele, domy wycieczkowe, schroniska i ośrodki wczasowe w tych miejscowościach w większości przypadków nie stanowią konkurencji dla apartamentów wakacyjnych ze względu na niższy standard i mało konkurencyjną cenę
- Coraz chętniej z naszych apartamentów korzystają firmy, które organizują szkolenia dla swoich pracowników, ale nie chcą lokować ich w hotelach – mówi szef Sun & Snow. Według niego przyczyną takiego trendu są m.in. kwestie budżetowe – zakwaterowanie pracownika w kilkuosobowym apartamencie to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych. - Trudno o bardziej konkurencyjną ofertę, zarówno pod względem ceny, jak i jakości – podsumowuje Dumania.
Co gwarantuje nowoczesny apartament?
Pokoje w apartamentach urządzone są często według hotelowych standardów, wyposażone w sprzęt RTV, oferują dostęp do internetu. W kuchni znajduje się nie tylko zastawa kuchenna, ale też zmywarka i mały sprzęt AGD. Dla rodzin wypoczywających z małymi dziećmi do dyspozycji przewidziane są takie drobiazgi jak wanienka do kąpieli czy podgrzewacz butelek.
Goście apartamentu nie mają zapewnionych posiłków, ale zazwyczaj możliwa jest obsługa cateringowa na życzenie.
W coraz większej liczbie aprathoteli goście mają, podobnie jak w wielogwiazdkowych hotelach, zapewnioną możliwość korzystania z basenu, sauny, fitness klubu, a niekiedy też usług typu spa/wellness. Istnieje możliwość korzystania ze sprzętu turystycznego, a także zamówienie usług dodatkowych, np. codziennego sprzątania apartamentu.
W kolejnych latach rozwój rynku apartamentów wakacyjnych powinien opierać się głównie na usłudze zarządzania najmem. Kluczem do sukcesu będzie oferowanie zakupu apartamentów z elastyczną usługą wynajmu umożliwiającą właścicielowi wykorzystywanie apartamentu nie tylko na potrzeby własne, ale również uzyskiwaniem zysku z najmu. Jak zawsze w przypadku nieruchomości, czynnikiem decydującym o sukcesie inwestycji będzie jej lokalizacja, zatem obronią się inwestycje położone w popularnych miejscowościach turystycznych. Ważne będą także czynniki sprzyjające wydłużeniu sezonu w miejscowości czyli m.in. atrakcje dostępne w okolicy, czy rozrywka dostępna bezpośrednio w kompleksie apartamentowym.
Według raportu The Global Serviced Apartments Industry Report 2011-2012 powody dla których turyści wybierają apartamenty zamiast hoteli to głównie większa powierzchnia apartamentu, możliwość gotowania, cena i większa wygoda, ale też większa prywatność i możliwość zapraszania gości.
Przeczytaj także: Najnowsze dane dotyczące turystyki pokazują wzrost liczby turystów i obłożenia miejsc noclegowych. Cały materiał >>>