Stopy procentowe znów w dół
Rada Polityki Pieniężnej znów stanęła po stronie kredytobiorców. Jak wylicza DK Notus obniżka stóp procentowych o 25 punktów bazowych oznacza ratę kredytu niższą prawie o 50 złotych. Tyle zaoszczędzą osoby spłacające kredyt w wysokości 300 tysięcy zł zaciągnięty na 30 lat. Również nowi kredytobiorcy dzięki decyzji RPP będą mogli zaciągnąć wyższy kredyt, gdyż ich zdolność wzrośnie o około 3-4 procent.
Decyzja RPP to 6 obniżka stóp procentowych, spadły już łącznie o 175 punktów bazowych. Stopy NBP są na rekordowo niskim poziomie, a swoje rekordowe minima notuje także stopa WIBOR. Dla kredytobiorców obserwacja jej wartości jest najważniejsza, gdyż to od niej, a nie od stóp NBP zależy oprocentowanie kredytu mieszkaniowego.
Mimo iż, RPP zaczęła obniżać stopy w listopadzie 2012 r., to WIBOR spada od lipca 2012 r. Wówczas to zanotował swoje ostatnie maksimum na poziomie 5,14 proc. Do dzisiaj spadł o ponad 200 punktów bazowych, i w dniu 8 maja wynosił 3,02 proc. Tak duży spadek oprocentowania oznacza ratę niższą o prawie 20 proc. Poniższa tabela przedstawia ratę kredytu w wysokości 300 tysięcy złotych zaciągniętego na 30 lat z marżą 1,50 pp. przy różnych poziomach oprocentowania:
Warto jednak pamiętać, że korzyści z obniżenia WIBORU każdy kredytobiorca odczuje w różnym czasie. Banki aktualizują oprocentowania kredytów z różną częstotliwością, najczęściej co 3 miesiące. Zatem oznacza to, że prawie wszyscy kredytobiorcy przynajmniej częściowo skorzystali już z niższych stóp procentowych. W najgorszej sytuacji są te osoby, które mają oprocentowanie kredytu oparte na WIBORze1-rocznym. Może się zdarzyć, że WIBOR przyjęty do ustalenia oprocentowania jest ciągle na bardzo wysokim poziomie, np. z czerwca ubiegłego roku. Na szczęście takich kredytów jest niewiele, gdyż stawka WIBOR-u 1-rocznego była bardzo rzadko stosowana przez banki udzielające kredytów.
Dzięki obniżeniu oprocentowania kredytów rośnie także zdolność kredytowa Polaków. Niższa rata do spłaty oznacza, że przy tych samych dochodach można zaciągnąć wyższy kredyt. Od lipca minionego, kiedy to zaczął spadać WIBOR zdolność kredytowa wzrosła o około 12-15 proc. Dalsze obniżki stóp referencyjnych powinny przynieść dalszą poprawę także tym zakresie.
Analiza: Michał Krajkowski, główny analityk Domu Kredytowego Notus
Obniżka oznacza mniejsze zyski z lokat
Informacje o kolejnych obniżkach stóp procentowych cieszą obecnych kredytobiorców, lub tych którzy planują zakup apartamentu nad morzem lub w górach na kredyt, ale nie są powodem do zadowolenia oszczędzających na lokatach. Już dziś zyski z lokat nie są zbyt wysokie i kształtują się na poziomie ok. 4 proc. Stąd duże zainteresowanie inwestorów nieruchomościami wakacyjnymi z gwarancją zysków z najmu. Taka forma ulokowania środków może przynosić zapewniony umową zysk na poziomie ok. 6-9 proc. rocznie.
– Kolejne zmiany stóp procentowych mogą spowodować wzrost zainteresowania zakupem apartamentów w miejscowościach turystycznych, szczególnie tych z gwarancją zysków np. w condo hotelach – ocenia Grzegorz Kosiura, dyrektor zarządzający portalu InwestycjewKurortach.pl. Według danych portalu obecnie w Polsce w różnym stopniu zaawansowania budowy jest ponad 320 projektów zlokalizowanych w atrakcyjnych turystycznie miejscach.