Które polskie plaże są najlepsze?
Zbliżający się sezon letni sprzyja dyskusjom o jakości polskich kąpielisk. Powstają rankingi dotyczące plaż. To ważne informacje dla inwestorów, którzy planują zakup apartamentu condo, gdyż turyści często w wyborze miejsca wypoczynku kierują się takimi zestawieniami.
Najbardziej zaawansowany i obiektywny jest niewątpliwie ranking Błękitna Flaga. To międzynarodowe wyróżnienie przyznawane w ramach programu duńskiej Fundacji na rzecz Edukacji Ekologicznej.
Wyróżnienie przyznawane jest już od ponad 20 lat. Idea narodziła się we Francji. W 1985 roku kilka kurortów na Lazurowym Wybrzeżu przyznało certyfikaty znajdującym się tam kąpieliskom. Błękitną Flagę dostają obiekty, które spełniają wysokie wymagania w zakresie czystości czy bezpieczeństwa. Każde miejsce, które otrzyma Błękitną Flagę może się jednak chwalić nią tylko przez jeden sezon.
W tym roku przyznano w sumie 26 wyróżnień dla polskich miejsc turystycznych: 21 certyfikatów otrzymały kąpieliska, a 5 mariny.
Wyróżnione kąpielisko musi być utrzymywany w czystości, na jego terenie muszą znajdować się toalety oraz pojemniki do zbiórki surowców wtórnych oraz toalety (także takie, które dostępne są dla osób niepełnosprawnych). Na plażę oznakowaną Błękitną Flagą nie mogą wjeżdżać pojazdy, nie wolno zabierać na nią zwierząt ani obozować. Ponadto kąpielisko musi być strzeżone, i wyposażone w źródło wody pitnej.
Dlaczego ranking jest tak ważny i wiarygodny? Procedura opiniowania i zatwierdzania jest dość złożona, i przechodzi przez wiele organizacji niezależnych i rządowych. Na poziomie krajowym rekomendacji do przyznania Błękitnej Flagi udziela jury w skład którego wchodzą przedstawiciele: Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Gospodarki, Polskiej Organizacji Turystycznej, Inspekcji Ochrony Środowiska, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Polskiego Związku Żeglarskiego, Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Polskiego Klubu Ekologicznego, Związku Miast i Gmin Morskich.
Po tym następuje decyzja na poziomie centrali organizacji przyznającej Błękitną Flagę. Podejmuje ją jury z siedzibą w Kopenhadze. W jego składzie znajdują się m.in. eksperci Światowej Organizacji Turystycznej (WTO), Programu Ochrony Środowiska ONZ (UNEP), Międzynarodowej Federacji Ratownictwa Wodnego (ILS), Światowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), Komisji ds. Środowiska Parlamentu Europejskiego (EU), Europejskiej Unii na Rzecz Ochrony Wybrzeży (EUCC) oraz Fundacji na rzecz Edukacji Ekologicznej (FEE).
Błękitna Flaga 2016:
Kąpieliska
1. Kąpielisko Koliba w Sopocie
2. Ustka Plaża Wschodnia
3. Kąpielisko Jelitkowo
4. Kąpielisko Molo Gdańsk Brzeźno
5. Kąpielisko Jastrzębia Góra
6. Kąpielisko Władysławowo
7. Plaża Miejska w Moryniu
8. Kąpielisko OSiR w Lubczynie
9. Kąpielisko Międzyzdroje
10. Plaża Międzywodzie
11. Plaża Dziwnów
12. Plaża Dziwnówek
13. Kąpielisko Pobierowo
14. Kąpielisko Pustkowo
15. Rewal
16. Kąpielisko Niechorze
17. Pogorzelica
18. Kąpielisko Mrzeżyno
19. Kąpielisko Grzybowo
20. Plaża Wschodnia w Kołobrzegu
21. Kąpielisko Nadbrzeżna w Ustroniu Morskim
Mariny
1. Przystań Jachtowa - Basen Północny w Świnoujściu
2. Międzyzdroje
3. Camping Marina PTTTK w Szczecinie
4. Gdynia
5. Gdańsk
Listę polskich kurortów, które otrzymały obecnie i we wcześniejszych edycjach Błękitną Flagę można prześledzić na www.blueflag.org
Ranking popularności, wygrywa Świnoujście
Inny ranking, oparty na popularności miejsc noclegowych w kurortach przygotował klub travelowy Travelist, który posiada w Polsce bazę 2,5 miliona użytkowników zainteresowanych ofertami wypoczynkowymi. Zestawienie oparto na wynikach popularności nadmorskich miejscowości wśród użytkowników.
Liderem rankingu zostało Świnoujście. W dalszej kolejności uplasowały się: Kołobrzeg, Gdańsk, Rewal, Trzęsacz, Chałupy, Międzyzdroje, Łeba, Sopot, i na 10 pozycji – Hel. Czym wyróżniają się poszczególne plaże przeczytać można w materiale o rankingu >>>