Początek 2025 r. - co miesiąc wzrosty o ponad 10% liczby udzielonych w Polsce noclegów

- Rok 2025 będzie najlepszym w polskiej turystyce. Mamy optymistyczne dane – ocenia Piotr Borys, wiceminister sportu i turystyki.
Konferencja w Szczyrku była kolejnym z 16 zaplanowanych regionalnych spotkań poświęconych rozwojowi turystyki, fot. MSiT

Według wiceministra polska Turystyka ma obecnie najlepsze dane wskaźnikowe wzrostu liczby turystów w bazie noclegowej, największą w historii obsłużoną liczbę turystów za pośrednictwem portów lotniczych.

- To wszystko jest obiecujące, chcemy być liderem turystyki w Europie środkowo-wschodniej – mówił Piotr Borys podsumowując spotkanie branżowe, które obyło się 5 maja 2025 r. w Szczyrku. .

W styczniu 2025 r. liczba udzielonych noclegów w bazie noclegowej wzrosła o 12,3% względem stycznia 2024 r. Równie spora dynamika odnotowana została w lutym – wzrost o 12,8% w porównaniu do lutego 2024 r. 

W całym 2024 r. liczba turystów, noclegów, turyści zagraniczni w Polsce:

  • liczba turystów w porównaniu z 2019 r w obiektach noclegowych (kategoria „obiekt noclegowy” według GUS to miejsce z 10 i więcej miejscami do spania) wzrosła o 8,9%., a liczba udzielonych noclegów – o 4,6%
  • w odniesieniu do 2023 r. wzrosty wyniosły odpowiednio 7,2% (turyści) i 5,2% (noclegi)
  • liczbę turystów zagranicznych oszacowano na 19,7 mln, co oznacza wzrost o 4% w stosunku do roku 2023 (18,9 mln)
  • Polacy w 2024 r. odbyli 52,8 mln krajowych podróży turystycznych (+1,3% względem 2023 r.), w tym 21,4 mln podróży długookresowych i 31,4 mln krótkookresowych. Udział podróży długookresowych wyniósł 40%, a krótkookresowych 60%.

Turystyka odpowiada dziś za około 5% polskiego PKB Polski (100 mld zł rocznie), podczas gdy w niektórych krajach europejskich udział ten sięga nawet 9–10%.


Polska, dane turystyczne za 2024 r. z oficjalnych analiz Ministerstwa Sportu i Turystki:

  • 10 354 - liczba turystycznych obiektów noclegowych w Polsce 
  • 4 089 - liczba obiektów hotelowych w Polsce (w definicji tej Główny Urząd Statystyczny ujmuje: hotel, motel ,pensjonat lub inny obiekt hotelowy)
  • 2 583 – liczba samych hoteli w Polsce (w statystykach GUS hotel to obiekt noclegowy dysponujący co najmniej 10 pokojami, w tym większość miejsc w pokojach jedno- i dwuosobowych, Każdy hotel musi zapewnić podawanie śniadań).
  • 839 376 - liczba miejsc noclegowych w turystycznych obiektach noclegowych w Polsce (według GUS ta kategoria obejmuje każde miejsce zakwaterowania, w którym regularnie bądź sporadycznie nocują turyści)
  • 411 510 - liczba miejsc noclegowych w obiektach hotelowych w Polsce 
  • 321 048 - liczba miejsc noclegowych w hotelach w Polsce 

Konferencja w Szczyrku była kolejnym z 16 zaplanowanych regionalnych spotkań poświęconych rozwojowi turystyki, organizowanych w ramach prac nad Strategii Rozwoju Turystyki dla Polski do roku 2030, z perspektywą do roku 2036. Omawiano zagadnienia związane z turystyka na Śląsku. Wcześniejsze spotkania odbyły się w Zielonej Górze i Wrocławiu. 

- Potencjał wzrostu turystyki jest ogromny, możemy niemal podwoić obecny ruch turystyczny. Sprzyjają nam także zmieniające się warunki klimatyczne. Podczas gdy latem kraje południowej Europy stają się często zbyt gorące dla wielu turystów, Polska może stać się atrakcyjną alternatywą – również dla turystów z południa kontynentu – mówił Piotr Borys.

Wiceminister zauważył, że nie brakuje jednak wyzwań. - Jednym z najważniejszych jest zmiana wizerunku Polski za granicą. Musimy przekonać obcokrajowców, że nasz kraj jest bezpieczny i nie ma nic wspólnego z wojną toczącą się w Ukrainie – podkreślał.

W ocenie wiceszefa resortu konieczne jest też stworzenie nowoczesnego systemu gromadzenia i analizy danych o ruchu turystycznym, nad którym resort pracuje. To ważne, bo dziś dane są albo rozproszone w poszczególnych urzędach państwowych, albo ich nie ma, albo – jak dane GUS – są dziurawe, bo nie obejmują m.in. ogromnej skali rynku wynajmu apartamentów turystycznych w modelu short term rental, co podkreślamy od dawna w naszych analizach na portalu. Ministerstwo sportu i turystyki zapowiada, że będzie pozyskiwać także aktualne dane dot. ruchu turystycznego m.in. od od operatorów telefonii komórkowej oraz firm obsługujących płatności kartami.

Zanim powstanie nowy portal z danymi ministerstwo udostępnia ulepszoną wersję podserwisu z danymi GUS, strona pod linkiem poświęcona jest turystyce. 

Opracowanie: tekst autorski redakcji, pisany przez człowieka, nie AI na podstawie informacji Ministerstwa Sportu i Turystyki

 

Bądź na bieżąco z naszymi najciekawszymi artykułami!
Kliknij Obserwuj w Google News!

Obserwuj nas w Google News
Autor
Redakcja
InwestycjewKurortach.pl
Copyright

Stawiamy na jakościowe, autorskie i rzetelne treści. Nie kopiujemy tekstów od innych, nie kredniemy treści z zagranicznych portali. Uszanuj naszą pracę autorską i czas poświęcony na przygotowanie materiałów. Jeśli zależy ci na zacytowaniu fragmentu lub podaniu przytoczonych przez nas danych - prosimy podaj źródło: portal InwestycjewKurortach.pl