Aparthotel czy condohotel – czym się różnią?

Czym jest aparthotel? Condohotel co to jest? – wyjaśniamy.

Czym jest aparthotel? Condohotel co to jest? – to pytania, które zadają sobie zarówno kupujący apartamenty na wynajem, jak i sami deweloperzy czy operatorzy wynajmu krótkoterminowego. Wyjaśniamy różnice jakie są różnią aparthotel i condohpotel.

Odpowiadając na pytanie jakie są różnice między aparthotelem i condohotelem należałoby przyznać: Żadne. Bo w dużym skrócie tak właśnie dziś wygląda ten rynek w Polsce. Definicje te używane są wymiennie, a apartamenty w systemie condo i aparthotelu są podobne.

Wspólne cennych takich inwestycji to system sprzedaży i zarządzania inwestycją. Model wygląda zazwyczaj tak: firma (deweloper lub firma z rynku hotelowego) buduje inwestycję, a następnie sprzedaje w niej pokoje lub apartamenty (samodzielne lokale z aneksami kuchennymi) indywidualnym osobom. Lokale mają swoją księgę wieczystą. Nabywca jednocześnie zawiera drugą umowę związaną z zarządzeniem lokalem. Oddaje tym samym zajmowanie się lokalem i szukanie turystów w ręce firmy, która wybudowała projekt lub też innej, wyspecjalizowanej firmy od najmu krótkoterminowego. Z tytułu udostępniania lokalu, którego jest właścicielem nabywca ma wypłacane zyski. Zazwyczaj jest to podział przychodów z najmu. Obowiązujący w Polsce model to najczęściej 50/50 kiedy obiektem zarządza firma, która wybudowała hotel. Inny podział obowiązuje, gdy za obłożnie lokalu odpowiada operator zewnętrzny – tu zazwyczaj obowiązujący model to 70 proc. przychodów dla właściciela, 30 proc. dla firmy zarządzającej.

Różnice kiedyś i dziś
Początkowo aparthotele były inwestycjami, w których sprzedawane lokale były mieszkaniami z własną kuchnią, a condohotele oferowały do kupienia pokoje hotelowe. Częściej też inwestycje były nazywane aparthotelem, gdy powstawały w mieście. Condohotelami nazywano obiekty w kurortach. Przykładem może być aparthotel In Vite we Wrocławiu (otwarty w marcu 2014 r.), w którym pokoje posiadały aneksy kuchenne. Z kolei w condohotelach spółki Condohotels Group w Ostródzie sprzedawano w formule condo pokoje hotelowe, podobnie w innych condo inwestycjach: w projektach spółki Zdrojowa Invest, czy w sieci Hotel System krakowskiej spółki Slawator (Hotel System zbankrutował).

Jednak już przed laty podział ten nie był tak jednoznaczny. Bo np. w condohotelu firmy Arche przy ul. Puławskiej w Warszawie (otwarty latem 2011 r.) nabywcy mogli kupić zarówno pokój, jak i apartament z własnym kuchennym aneksem.

Wyraźną granicę przenikania się obu tych pojąć stanowi chyba moment wejścia na rynek condohoteli spółki Qualia Development (spółka córka banku PKO BP). Firma realizowała w Międzyzdrojach condohotel pod marką Golden Tulip, w którym sprzedawano apartamenty jedno i dwupokojowe z kuchnią, ale w działaniach marketingowo-sprzedażowych wyraźnie podkreślano, że obiekt jest condohotelem.

Dziś w zasadzie nie ma różnicy pomiędzy aparthotelem i condohotelem. Niezależnie od tego czy powstają w mieście, czy w miejscowości turystycznej wybór nazwy jest wyłącznie decyzją firmy budującej obiekt. Układ i wyposażenie lokalu są podobne. Mamy więc condohotele z pokojami, ale też takie w których sprzedawane są mieszkania. Podobny standard samodzielnych mieszkań oferują obiekty które deweloperzy pozycjonują jako aparthotele np. dwa pierwsze budynki realizowane w ramach kompleksu Gwiazda Morza we Władysławowie.

Jak duża umowność panuje na rynku nazewnictwa pokazuje choćby fakt, iż deweloper budujący nowy obiekt w formule condo u podnóża Czarnej Góry (woj. dolnośląskie) początkowo nazywał inwestycję Condohotel Czarna Góra, a dziś sprzedaje ją jako Aparthotel Czarna Góra. Z kolei hotel realizowany w Trójmieście przez Dekpol choć oficjalnie posiada nazwę Aparthotel No1 w płatnej kampanii w internecie pozycjonowany jest jako condohotel.

Obie definicje nie są też oficjalnie ujęte prawnie. Być może sytuacja ta zmieni się. W końcu czerwca tego roku prezydent Krakowa (w związku z postępowaniem w sprawie aparthotelu Błonia Park) wystąpił do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa z prośbą „o rozważenie wprowadzenia do przepisów techniczno-budowlanych definicji obiektu zwanego potocznie w języku obiegowym środowisk inwestycyjnych: aparthotel”.

fot. Inwestycje w Kurortach.pl, Baltic Park Stegna

 

Bądź na bieżąco z naszymi najciekawszymi artykułami!
Kliknij Obserwuj w Google News!

Obserwuj nas w Google News
Copyright

Stawiamy na jakościowe, autorskie i rzetelne treści. Nie kopiujemy tekstów od innych, nie kredniemy treści z zagranicznych portali. Uszanuj naszą pracę autorską i czas poświęcony na przygotowanie materiałów. Jeśli zależy ci na zacytowaniu fragmentu lub podaniu przytoczonych przez nas danych - prosimy podaj źródło: portal InwestycjewKurortach.pl