Właściciele pokoi w naszych condohotelach osiągają zyski 11 procent rocznie

Władysław Grochowski, założyciel i prezes zarządu Grupy Arche, która na rynku condohoteli działa od wielu lat
Duże miasta w przeciwieństwie do kurortów nie muszą borykać się z problemem sezonowości, gdyż opierają turystykę i segment noclegów na dwóch grupach gości: turystach indywidualnych, ale też osobach zatrzymujących się w hotelach w czasie podróży i pobytów biznesowych. Daje to dużo wyższy poziom bezpieczeństwa zarówno dla operatorów, jak i kupujących lokale w systemie condo.
W ostatnich latach notujemy rosnący wpływ na wyniki obłożenia, który generuje ruch biznesowy. Wyraźnie widać to w wynikach poszczególnych miesięcy w naszym hotelu w Warszawie na ul. Puławskiej. Wiosna (od marca do czerwca) oraz jesień (wrzesień-listopad) to okres wielu konferencji, sympozjów i wydarzeń korporacyjnych. Zyski w wynajmu w tym czasie są najwyższe. Rekordowy był październik 2017 roku kiedy kwota dochodu właścicieli liczona na 1 mkw. wyniosła 157 zł, co w przypadku posiadania 30 metrowego apartamentu daje dochód w wysokości 4 710 zł za miesiąc.
Silnie rozbudowujemy w naszej grupie dział MICE, a każdy z nowych hoteli ma zaplanowaną infrastrukturę dedykowaną organizacji większych i mniejszych wydarzeń, nie tylko biznesowych. Jednym z kluczowych kierunków w rozwoju sieci naszych condohoteli jest właśnie zabieganie o gości korporacyjnych. Dlatego m.in. dwa najnowsze obiekty budowane w Warszawie – przy Al. Krakowskiej i przy ul. Poloneza – zlokalizowane są w sąsiedztwie lotniska oraz dzielnicy biurowej na Służewcu. Zaplanowaliśmy w nich dużą część pokoi jednoosobowych, najchętniej wybieranych przez gości biznesowych. Uzupełniamy też dotychczasową lukę widoczną na stołecznym rynku, czyli możliwość pobytów na tzw. long term. Nowy model pracy i nastawienie na realizację kilkutygodniowych czy kilkumiesięcznych projektów w firmach powoduje, ze pracownicy poszukują miejsc, w których będą mogli się zatrzymać na dłużej, a jednocześnie nie chcą, by był to klasyczny apartament bez obsługi hotelowej. Odpowiedzią na ten trend jest dedykowanie części apartamentów w hotelu na ul. Poloneza na dłuższe pobyty.
Jednak perspektywiczna w kontekście bezpieczeństwa i zysków jest nie tylko Warszawa. Wysokie stopy zwrotu przynosić mogą także hotele zlokalizowane w miejscowościach spoza głównej piątki. Np. w condohotelu w Częstochowie poziom dochodów, które osiągają właściciele jednostek condo sięga podobnie jak w naszym obiekcie na ul. Puławskiej aż 11%. Kluczem do osiągania tak wysokich przychodów jest jednak nie tylko lokalizacja hotelu, ale sprawność zarządzania operacyjnego. I na to przede wszystkim kupujący apartamenty i pokoje w aparthotelach powinni zwracać uwagę.
Komentarz jest częścią analizy wydanej i opracowanej przez portal InwestycjewKurortach.pl - RAPORT 2018: Condohotele i aparthotele w miastach - raport ukazał się jesienią 2019 roku, całość dotyczący wynajmu mieszkań na doby w Polsce i za granicą do przeczytania tutaj.