Urodzinowe torty w 4 polskich kurortach. W tym roku świętują nad morzem i w górach

Rok 2023 jest wyjątkowy dla czterech kurortów w Polsce, obchodzą jubileusz. Razem mają ponad 300 lat. Najstarszy jest Sopot, ale święto w tym roku mają również nadmorska Jastarnia i Władysławowo oraz położony w górach Szczyrk. Wszystkie na lato szykują jubileuszowe atrakcje.

Każdy z kurortów świętuje nie tylko wydarzeniami, ale i wizualnie. Przygotowano specjalną oprawę graficzną i materiały

Każdy z kurortów ma tak wspaniałą i ciekawą historię, że dla miłośników starych czasów to atrakcja może większa niż morze, plaża i góry. Podróż do starych czasów będzie w tym roku łatwiejsza, bo władze miejscowości w ramach obchodów rocznic mocniej eksponują materiały i zdjęcia historyczne.

Na bogato w Sopocie
Najstarszy, 200-letni Sopot świętuje już od kilku miesięcy. Oczywiście historia samej miejscowości jest dużo dłuższa, bo pierwsze wzmianki o niej pochodzą z 1283, kiedy małą wówczas wioskę rybacką książę pomorski Mściwój II podarował cystersom oliwskim. Ale miasto jako kurort zaczął swój początek symbolicznie latem 1823 r. 4 czerwca na łamach gdańskiej gazety pojawiło się wtedy ogłoszenie: „Niżej podpisany niniejszym ma zaszczyt zawiadomić, że budowa jego sopockiego zakładu kąpielowego jest na tyle zaawansowana, iż od środy 11 czerwca, w sześciu pokojach kąpielowych będzie można zażywać kąpieli w podgrzewanej wodzie morskiej. Bilety za cenę 1 florena są dostępne w gdańskim zakładzie kąpielowym, jak również w Sopocie u Michaela Dietricha, przedostatni dom przy drodze do domu kąpielowego. Bilety są ważne tylko na tegoroczny sezon kąpielowy – dr Haffner”. I tak właśnie lekarz wojsk napoleońskich - Jean Georg Haffner - na zlecenie władz pruskich zajął się utworzeniem w Sopocie kąpieliska i organizacją kurortu.

200 lat później Sopot świętuje jubileusz tego wydarzenia. Kumulację atrakcji szykuje na lato. Zaraz po majówce - 4 maja – startuje organizowana przez Muzeum Sopotu wystawa historyczna: "Turyści i kuracjusze. Opowieść o dwóch miastach". – To będzie największa wystawa poświęconej historii kurortu, z uwzględnieniem rozwoju medycyny uzdrowiskowej, zwyczajów plażowych, prezentacji kolekcji strojów plażowych i wpływu rozwoju kurortu na zabudowę miasta - zapowiada Karolina Babicz-Kaczmarek, dyrektorka Muzeum Sopotu. Placówka planuje wydanie reprintu przewodnika z 1823 r. A na jesień we współpracy z miastem Heringsdorf planuje specjalne wydarzenie - konferencję na temat architektury nadbałtyckich kurortów z przełomu XIX i XX wieku.

Nas jako portal InwestycjewKurortach.pl akurat najbardziej cieszy inna rzecz. - Kurort to takie trochę magiczne słowo, może nieco zapomniane, bo częściej w ostatnich latach używało się słowa „uzdrowisko”. Celowo chcemy wrócić do słowa kurort i do idei kurortu. Bo kurort to jest miejsce, gdzie leczy się duszę i ciało. To miejsce, gdzie obok zabiegów kąpielowych, zabiegów prozdrowotnych, jest również bardzo bogata oferta kulturalna, rekreacyjna i gdzie po prostu dobrze spędza się czas – wyjaśnia Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu. My jako portal to wiemy od lat. Potencjał polskich kurortów widzimy od 2011 roku kiedy oficjalnie portal wystartował, a w zasadzie nieco dłużej, bo ja osobiście zajmuje się tematyką rozwoju kurortów i ich historii od 2008 roku.

W czerwcu w Sopocie odbędą się Dni Kurortu na molo, a jesienią koncert dla mieszkańców. Zapowiedziano także inwestycje. Powstać mają dwa szlaki kuracyjne: nadmorski oraz leśny i 2 nowe tężnie solankowe, ogród sensoryczny, a także urządzenia do ćwiczeń.

Władysławowo – 60-latek na Wybrzeżu
30 czerwca 2023 r. swoje świto obchodzić będzie też Władysławowo. Tego dnia 60 lat wcześniej oficjalnie połączono Wielką Wieś, Hallerowo i osadę przy porcie. Nowa miejscowość uzyskała status miasta i nazwę Władysławowo. Miasto przygotowało film o histori. 

50-latki znad zatoki i z gór: Jastarnia i Szczyrk też świętują
Pięć dekad praw miejskich obchodzi w tym roku Jastarnia. Otrzymała je oficjalnie dekretem Rady Państwa 1 stycznia 1973 roku. Ale jak to w PRLu bywało, wszystkie uroczystości obchodzono 22 lipca, i właśnie tego dnia odbyła się 50 lat temu uroczysta sesja Miejskiej Rady Narodowej w Jastarni. Tego dnia miejscowość wraz z sąsiednim Borem stanowią jedność. Piękne historyczne zdjęcia kurortu obejrzeć można na oficjalnej stronie miejskiej tutaj. 

Rok 1973 był też symboliczną datą dla Szczyrku. Także ten górski kurort otrzymał wtedy prawa miejskie. Z tej okazji władze miasta wydały dosłownie kilka dni temu specjalną mapkę z 50 atrakcjami z jakich turyści mogą korzystać w miejscowości i okolicach w Beskidzie Śląskim.

A jeśli ktoś myśli, że Szczyrk to tylko narty oraz szaleńcy rowerowi uwielbiający downhill po stromych zboczach, a historia jest nudna i bez poweru, to powinien zajrzeć na fejsbukowy profil Teatru Seniora ze Szczyrku. Mieszkańcy, którzy czasy PRLu i rok uzyskania praw miejskich przez Szczyrk zapewne dobrze pamiętają, energią mogli by obdarzyć pewnie nie jednego młodego turystę. A patrząc na ich inwencję twórczą na scenie i w trakcie spektakli, zdaje się, że w temacie aktywności nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa.

A co z urodzinowymi tortami dla turystów z zapowiedzi w tytule? Na razie nigdzie go jeszcze nie zaplanowano, ale do wakacji w razie czego zdąży się upiec.

Opracowanie: tekst autorski, zdjęcia urzędy miasta Sopot, Jastarnia, Szczyrk, Władysławowo oraz Tetar Seniorów w Szczyrku

 
Te zdjęcia są ciekawe:
Te zdjęcia są ciekawe:

Bądź na bieżąco z naszymi najciekawszymi artykułami!
Kliknij Obserwuj w Google News!

Obserwuj nas w Google News
Autor
Marlena Kosiura
InwestycjewKurortach.pl
Copyright

Stawiamy na jakościowe, autorskie i rzetelne treści. Nie kopiujemy tekstów od innych, nie kredniemy treści z zagranicznych portali. Uszanuj naszą pracę autorską i czas poświęcony na przygotowanie materiałów. Jeśli zależy ci na zacytowaniu fragmentu lub podaniu przytoczonych przez nas danych - prosimy podaj źródło: portal InwestycjewKurortach.pl