Boiska z widokiem na morze i szczyty. Przykłady z polskiego Wybrzeża, gór i ze świata

Wiosną 2023 r. ruszy niesamowite boisko do gry w piłkę na Półwyspie Helskim. Piłkarze z Kuźnicy grać będą niemal w powiewach bałtyckiej bryzy. Piękne boiska z widokiem na fale czy góry powstały także w innych polskich kurortach i na świecie. W galerii foto obiekt sportowy wewnątrz góry, i chyba najdroższy kort tenisowy na świecie z widokiem na dolinę Los Angeles.

Mieszkaniec Kuźnicy z Półwyspu Helskiego – Filip Czapp - na wykonanym przez siebie zdjęciu pokazał niesamowitą inwestycję, która lada moment ruszy w kurorcie. To boisko piłkarskie położone dosłownie tuż przy plaży nad Bałykiem. To zdjęcie zmobilizowało mnie, by dokończyć materiał który od dawna czekał na publikację.

Jeżdżąc od ponad 10 lat zawodowo po polskich kurortach analizuję je pod każdym kątem. Kiedy zobaczyłam boisko piłkarskie przy ul. Źródlanej w Krynicy-Zdrój z widokiem na góry wokół pomyślałam, że dla mieszkańców to pewnie nic specjalnego, ale dla wielu turystów to atrakcja, która budzi zachwyt. Bo jak tu grać, kiedy wokół góry czy morskie fale? Zaczęłam więc „kolekcjonować” takie boiska położone blisko morza lub w górach. Są imponujące. Poniższa galeria zachwyci chyba wszystkich, którzy tu trafili.

To zdjęcie poniżej jest właśnie fotografia Filipa Czappa z boiska w Kuźnicy, w gminie Jastarnia.

Na końcu materiału extra gratka: bieżnia sportowa w środku góry i chyba najdroższe boisko, a właściwie kort tenisowy, z widokiem na wzgórza.

Polska zielona murawa z widokiem na góry 


Boisko powyżej z widokiem na zbocza Beskidu Sądeckiego – to właśnie orlik przy ul. Źródlanej w Krynicy-Zdrój. Podobnie atrakcyjne widoki wokół mają zawodnicy na murawie czy bieżni wokół boiska w Tyliczu.

Narzekać na piękne góry wokół nie mogą też wszyscy mieszkańcy i turyści, którzy zimą wybiorą się na krynickie lodowisko przy Czarnym Potoku. 

Norwegia króluje 
A skoro o zimowych klimatach mowa, to warto się przenieść do Norwegii. Właśnie tam w małej wiosce rybackiej Henningsvær znajduje się chyba najbardziej znany i obfotografowany z wszystkich stadionów zlokalizowanych w magicznych miejscach. Henningsvær Idrettslag Stadion położony jest na małej wysepce w archipelagu Lofoty na Morzu Norweskim. Otoczony jest nie tylko morskimi falami, ale i górami skalistych fiordów. 

Im dalej na zachód od Norwegii to choć sceneria wokół stadionów jest nadal zimna, robi się jednak coraz bardziej zielono. Soczyste zbocza fiordów i traw wokół nadają niesamowity wygląd boiskom na Wyspach Owczych. 

Grający na stadionie w Norðragøta (zdjęcie poniżej) klub Víkingur Gøta gorycz porażki wyciszyć może kojącym widokiem na górujące nad murawą, równie zielone zbocza.

Podobnie jak drużyna Arranmore United grająca na irlandzkiej wyspie od której klub wziął nazwę. Przy silnym sztormie raczej nie da się tu pograć, bo choć fale nie zalewają murawy, to wiatr jest tak silny, że trudno byłoby nie tylko utrzymać piłkę, ale i samych zawodników. 

Boiska na biało
Jadąc dalej po mapie pięknie położonych boisk dotrzeć można do krainy śniegu, czyli Grenlandii. Jednym z najciekawszych stadionów jest ten położony na południu kraju w miejscowości Nanortalik (drugie zdjęcie poniżej).

Równie piękne zobaczyć można na zdjęciach, które wykonuje znany i ceniony fotograf i producent filmowy z Grenladnii Ulannaq Ingemann. Dwa z nich pokazujemy w galerii na końcu artykułu. 

Futbol w tropikach i w piachu
Nie mniej uroczo jest kiedy przeniesiemy się w cieplejsze rejony. Boiska na Malediwach wyglądają równie bosko jak ich plaże. 

Zielona murawa stadionów położonych na południu Europy kontrastuje z pomarańczowymi dachami historycznej zabudowy. Jak w miasteczku Piran w Słoweni, gdzie położony nad urwiskiem stadion góruje nad domami przypominającymi architektonicznie włoską Wenecję. Przed laty zresztą miasto faktycznie było wenecką twierdzą na wybrzeżu Istrii.

Piękne boisko przy morzu ma też Chorwacja. W miejscowości Sutomišćica zieleń sportowej trawy przeplata się w błękitem wody i bielą zacumowanych jachtów. 

Także w Greckich kurortach i wioskach rybackich zlokalizowano wiele boisk. Zdjęcia tych najbardziej popularnych z miejscowości Kassiopi oraz Tinos obejrzeć można w galerii pod artykułem.

Najbardziej kontrastowo – jak zielone wyspy życia – wyglądają boiska położone na spieczonych ziemią skalistych terenach w Omanie, Izraelu czy na hiszpańskiej wyspie Gran Canaria.

High life po amerykańsku
Boisko dosłownie prawie na wodzie mieć będą też nowojorczycy. W zachodniej części Manhattanu na półwyspie Gansevoort na rzece Hudson powstaje park, którego częścią ma być pełnowymiarowej boisko sportowe. Jak będzie wyglądać na razie zobaczyć można jedynie na wizualizacjach.

Jak przystało na gwiazdy największą wśród sportowych boisk jest to z miasta celebrytów – Los Angeles. W słynnej posiadłości zaprojektowanej przez legendarnego architekta Johna Lautnera znajduje się kort tenisowy niemal zawieszony w powietrzu. 

Dom Garcia House powstał w 1963 roku. Potem wielokrotnie przechodził modernizacje. To jedna z ikonicznych posiadłości w LA. I jak przystało na gwiazdę zagrał w filmach, m.in. w „Big Lebowski” oraz „Zabójczej Broni 2”. Ostatnio wraz z kortem sprzedany został za bagatela 12,5 mln dolarów. 

Tych wiszących nad przepaścią w górach jest wiele. Przykłady z Włoch czy Szwajcarii obejrzeć można poniżej w galerii.

Najdziwniej na koniec
W północnej Norwegii, pięknej i pełnej czystego powietrza można pobiegać na sportowych torach bynajmniej nie na zewnętrz. Boisko do sprintów znajduje się… w środku góry. Taka scenę wyłapać można w jednej z najbardziej niesamowitych pod względem widoków produkcji Netflixa – serialu Ragnarok. W 3 odcinku główny bohater idzie pobiegać na bieżni wchodzącej do wnętrza góry. Pomarańczowa powierzchnia kontrastuje tu z surowymi kamiennymi skałami.

Opracowanie: tekst autorski Marlena Kosiura. Materiały do tego tekstu zbierałam blisko 2 lata, to autorski pomysł i ogrom pracy. Proszę nie kradnij treści i pomysłu. Chcesz zacytować fragment lub pomysł na tekst ci się spodobał? Zacytuj proszę źródło: portal InwestycjewKurotach.pl, odeślij do naszego materiału linkiem. Będzie mi miło, że szanujesz moja pracę autorską. Dziękuję!

Fotografie: poza wymienionymi w materiale autorami zdjęć pozostałe ujęcia pochodzą od: MOSiR Krynica-Zdrój oraz Piotr Ryba, burmistrz Krynicy Zdrój (boiska i lodowisko w Krynicy i Tyliczu), Tourist Board Preko (Chorwacja), Dražen Štader (Słowenia), Hudson River Park Trust (Nowy Jork), Netflix (kadry z serialu Ragnarok)

 
Te zdjęcia są ciekawe:
Te zdjęcia są ciekawe:

Bądź na bieżąco z naszymi najciekawszymi artykułami!
Kliknij Obserwuj w Google News!

Obserwuj nas w Google News
Autor
Marlena Kosiura
InwestycjewKurortach.pl
Copyright

Stawiamy na jakościowe, autorskie i rzetelne treści. Nie kopiujemy tekstów od innych, nie kredniemy treści z zagranicznych portali. Uszanuj naszą pracę autorską i czas poświęcony na przygotowanie materiałów. Jeśli zależy ci na zacytowaniu fragmentu lub podaniu przytoczonych przez nas danych - prosimy podaj źródło: portal InwestycjewKurortach.pl