Czy można odliczać VAT od zakupu apartamentu inwestycyjnego? Wyjaśniamy
Jak to więc jest, można czy nie można odliczyć podatek VAT? Odpowiedź brzmi tak. I na tym moglibyśmy zakończyć analizę, ale to za mało dla kogoś kto planuje zakup nieruchomości inwestycyjnej nad morzem czy w górach.
Według wykładni prawa przestawianej przez doradców podatkowych niezależnie od tego czy kupowany lokal jest mieszkalny (8% VAT przy zakupie), czy usługowy czyli tzw. inwestycyjny (23% VAT przy zakupie) nabywca może starać się o zwrot podatku VAT. A jest o co „powalczyć” bo kwota ta to często od kilkunastu do nawet ok. 100 tys. zł do zwrotu.
Warunek jest tylko jeden – nabywany lokal musi być wynajmowany w przyszłości. Tak, by usługa późniejszego udostępniania lokalu także była opodatkowana VAT.
Drugie ważne pytanie nad jakim zastanawiają się potencjalni nabywcy takich apartamentów wakacyjnych to czy takiego odliczenia może dokonać jedynie, ktoś kto już jest przedsiębiorcą i rozlicza VAT, czy także osoba fizyczna nie mająca nic wspólnego z biznesem? Według wieloletniej praktyki rynku i oceny sytuacji przez ekspertów podatkowych odliczenia VAT od zakupu lokalu mogą dokonać i przedsiębiorcy i osoby prywatne.
Te drugie muszą jednak zarejestrować się w swoim urzędzie skarbowym składając deklarację VAT-R – czyli potwierdzają stanie się czynnym podatkiem VAT. Nie oznacza to oczywiście od razu konieczności rejestrowania działalności gospodarczej. Choć w przypadku chęci wynajmowania lokali turystom – zwłaszcza lokali wakacyjnych, urzędnicy skarbowi mogą jednak uznać, ze jest to działalność gospodarcza i nabywca powinien takową otworzyć jeśli nie ma jeszcze firmy. Przepisy prawa są w tym przypadku niejednoznaczne, podobnie jak wyroki sądowe. Każdy przypadek wymaga indywidualnej analizy. Warto więc by kwestię prowadzenia lub nie działalności omówić z ekspertem od spraw podatkowych.
Zgłoszenie VAT-R jeśli nie jest się działającym przedsiębiorcą warto złożyć przed zakupem nieruchomości (czyli przed otrzymaniem faktur za sprzedaż lokalu na podstawie których kupujący wpłaca pieniądze deweloperowi).
Czy VAT dostanę od urzędu skarbowego przelewem na konto?
Możliwość odliczenia VAT od zakupu lokalu inwestycyjnego jest jednak bezsporna. Czy po złożeniu deklaracji VAT-R kupujący od razu dostanie zwrot tego VATu w postaci pieniędzy, które wpłyną na jego konto? Niekoniecznie.
Jeśli kupujący ma już działalność biznesową VAT od zakupu lokalu wlicza sobie po prostu jako fakturę kosztową i podatek VAT odlicza tak jak od innych faktur. Jeśli wysokość VATu od zakupu przekracza wartość podatku jaki musi oddać w danym okresie rozliczeniowym (miesiącu, kwartale) może tę „nadyżkę” chcieć rozliczyć w kolejnych okresach, tak by nie musiał oddawać fiskusowi należnego VATu w danych okresach. Może jednak też wystąpić o oddanie mu tego nadpłaconego VATu w formie przelewu od urzędu skarbowego na konto firmowe.
W przypadku gdy kupujący nie ma działalności gospodarczej, ale jako osoba fizyczna poprzez złożenie VAT-R zgłosił się do bycia czynnym podatnikiem VAT, będzie ona także musiał wystawiać faktury za wynajem lokalu (najczęściej operatorowi który w jego imieniu będzie wynajmował lokal, lub też jeśli właściciel będzie chciał sam zajmować się wynajmem, takie faktury będzie wystawiać bezpośrednio turystom). I tu odliczenie VATu od zakupu lokalu zadziała tak samo:
- może rozłożyć sobie odliczanie kwot VAT, i po prostu koniecznego VATu z działalności nie płacić, aż do momentu kiedy „zużyje” całą kwotę odliczanego VATu
- by jednak przyspieszyć zwrot tej dużej kwoty VAT zapłaconego przy zakupie u dewelopera nabywca apartamentu może poprosić urząd skarbowy o zwrot podatku VAT na konto nabywcy, i wówczas po prawidłowo złożonym wniosku urząd skarbowy powinien w ciągu maksymalnie 180 dni te pieniądze na konto kupującego zwrócić.
Opracowanie: tekst autorski redakcji