Do końca marca Velo Bank ma czas na odpowiedź na pozew poszkodowanych w condohotelu 4 Kolory. W grze 86 mln zł

Ciągnąca się pod ponad 10 lat sprawa upadłego condohotelu 4 Kolory mimo wielu już zakończonych postępowań w sądach nadal jest w toku. Stowarzyszenie poszkodowanych właścicieli walczy o utracone pieniądze. Tym razem w sprawie udział bierze także Velo Bank.

Stan inwestycji z czerwca 2017 roku    fot. InwestycjewKurortach.pl

By dobrze zrozumieć całą sprawę trzeba się cofnąć do początku problemów. Condohotel 4 Kolory to chyba najsłynniejszy negatywny przypadek w całym segmencie inwestowania w nieruchomości w systemie condo. Sprawa swoim początkiem sięga 2011-2013 roku kiedy deweloper i operator condohotelu zaczął mieć problemy z budową inwestycji. Kupujący lokale zaczęli się niepokoić opóźnieniami. Pojawiało się coraz więcej skarg. Finalnie w 2014 roku osoby, które zainwestowały pieniądze w zakup apartamentów w tym condohotelu złożyły skargę do Komisji Nadzoru Finansowego zwracając się o szczegółowe sprawdzenie ewentualnych nieprawidłowości w funkcjonowaniu spółki i podmiotów z nią współpracujących przy inwestycji tj. Getin Noble Bank, Idea Bank i Home Broker. 

Spółki z grupy Getin odpowiadały za pomoc w sprzedaży pokoi hotelowych, a także udzielały kredytu na ich zakup. W sumie dzięki pośrednictwu firm podpisano umowy na sprzedaż 443 lokali, w tym 293 umów na lokale w najbardziej zaawansowanym etapie kompleksu hotelowego tzw. skrzydle Cytrynowym. 

W efekcie postępowań urzędników z KNF oraz UOKiK w 2015 roku ukarano pośrednika – spółkę Home Broker, która oferowała w sprzedaży lokale z tej inwestycji. Home Broker zaskarżył decyzję UOKiK do sądu okręgowego. Sąd jednak decyzję podtrzymał. Spółka odwołała się więc do wyższej instancji – sądu apelacyjnego. I tam finalnie w 2019 r. przegrała, choć sąd apelacyjny nieco obniżył karę dla Home Broker z 333 tys. zł do 194 tys. zł.

Poszkodowani właściciele zrzeszyli się w Stowarzyszeniu Nabywców Lokali w Hotelu 4 Kolory. Batalia o odzyskanie wpłaconych pieniędzy trwa od lat.

W międzyczasie z mapy biznesowej zniknęły spółki z grupy Getin Holding zaangażowane w inwestycję 4 Kolory. Spółka Home Broker ogłosiła upadłość. Podobnie Idea Bank, który w wyniku przymusowej restrukturyzacji został przejęty przez Bank Pekao. Kolejna, czyli Getin Bank, przekształcił się nowy podmiot Velo Bank - powstał 3 października 2022 roku jako przymusowa restrukturyzacja Getin Noble Banku S.A. przeprowadzona przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Sama spółka dewelopera - 4 Kolory Idea (tak formalnie nazywał się deweloper po tym jak jej szef Dariusz Guzek przeniósł budowę condohotelu ze swojej firmy PH Reda do nowej spółki) też już nie istnieje. 17 stycznia 2023 r. uprawomocniło się jej wykreślenie z rejestru przedsiębiorstw. Nieruchomość w maju 2018 roku wystawiona była przez syndyka na sprzedaż, cena wywoławcza wyniosła 9 mln zł. Finalnie nieruchomość udało się sprzedać. 

86 mln zł odszkodowania w grze

Stowarzyszenie poszkodowanych nabywców lokali jednak nie ustaje w działaniach. W grudniu 2020 r. wystąpiło do sądu okręgowego w Warszawie z Pozwem oraz wnioskiem o zabezpieczenie roszczenia na majątku działającego jeszcze wówczas Getin Banku, jako jedynego podmiotu który dysponował jeszcze majątkiem – ponieważ Home Broker i Idea Bank go praktycznie nie miały. Poszkodowani właściciele wskazują też, iż to właśnie Getin w całej „układance” wokół 4 Kolorów miał głos decydujący i niejako kierował wszystkimi wątkami dotyczącymi finansowania i sprzedaży tej inwestycji.

W grudniu 2022 r. ten pozew sądowy został skierowany na ręce następcy Getinu czyli do Velo Banku. I nowy bank potwierdził przyjęcie pozwu, ale na niego jeszcze nie odpowiedział. Czas na odpowiedź na pozew upływa z końcem marca.

Jakich kwot dochodzą właściciele poszkodowani zainwestowaniem w condohotel? Ci skupieni w Stowarzyszeniu – czyli ponad 140 osób – domagają się wypłaty ponad 86 mln zł.

- Stanowi to zwrot wpłaconych na zakup lokali pieniędzy (bez wartości podatku VAT, bo ten został im przez urząd skarbowy zwrócony) oraz utracone korzyści z potencjalnych „gwarantowanych” zysków jakie mieli dostawać od 2011 roku za wynajem kupionych lokali w condohotelu 4 Kolory – wyjaśnia w rozmowie z portalem InwestycjewKurortach.pl  Maryla Sekścińska ze Stowarzyszenia.

Sprawę dodatkowo bardzo komplikuje złożona sytuacja prawna upadłego Getin Banku i Getin Noble Banku, gdyż roszczenia do niego obejmują także bardzo złożony wątek afery GetBacku co do której trwa wiele postępowań m.in. w sądzie okręgowym w Warszawie oraz na w Senacie w ramach Senackiego Zespołu do Spraw Spółki GetBack S.A.

Opracowanie: tekst autorski redakcji. Proszę nie kopiuj, nie kradnij treści, jeśli podoba ci się ten materiał i chcesz go zacytować w swoim tekście, poście czy raporcie powołaj się na źródło: portal InwestycjewKurortach.pl lub udostępnij do niego link. Dziękujemy za uszanowanie naszej pracy autorskiej. 

 
Te zdjęcia są ciekawe:
Te zdjęcia są ciekawe:

Bądź na bieżąco z naszymi najciekawszymi artykułami!
Kliknij Obserwuj w Google News!

Obserwuj nas w Google News
Autor
Redakcja
InwestycjewKurortach.pl
Copyright

Stawiamy na jakościowe, autorskie i rzetelne treści. Nie kopiujemy tekstów od innych, nie kredniemy treści z zagranicznych portali. Uszanuj naszą pracę autorską i czas poświęcony na przygotowanie materiałów. Jeśli zależy ci na zacytowaniu fragmentu lub podaniu przytoczonych przez nas danych - prosimy podaj źródło: portal InwestycjewKurortach.pl