Niesamowity okrągły hotel i pomosty w kształcie ringu na wodzie

Kto powiedział, że pomost musi być prosty? Na świecie od wielu lat powstają pomosty na planie ringu, a na północy Szwecji mają nawet cały hotel na wodzie wpisany w kształt koła.

Okrągły pomost w duńskim mieście Aarhus działa od 2015 r.    fot. Zuhtu Cosar

Okrągłe drewniane pomosty są domeną nie tylko kurortów. Duże miasta też tak właśnie przyciągają turystów i mieszkańców, dając możliwość spacerowania i kąpania się w wodach jezior czy rzek.

Most Nieskończoności by spacerować w kółko

Jeden z najsłynniejszych okrągłych pomostów jest atrakcją drugiego pod względem wielkości miasta w Danii – Aarhus. Południowa, zielona części miasta od zawsze miała charakter rekreacyjny. Jedną z ikon wypoczynku i rekreacji jest stojący tu od 1908 r. pałac Pałac Varna. I właśnie nieopodal niego, nad zatoką wschodniej Jutlandii w 2015 roku powstał Most Nieskończoności - The Infinity Bridge.

Drewniana atrakcja autorstwa duńskiego studia Gjøde & Povlsgaard Arkitekter miał być jedynie tymczasową atrakcją zrealizowaną w ramach wydarzeń kulturalnych. Ale pomost zyskał tak wielką popularność, że działa na stałe, choć na zimę jest demontowany, by ruszyć znów kiedy nadchodzi wiosna. Pozwala spacerować niemal bez końca. Taka właśnie była jego idea. Miejsce w którym powstał pomost przez II wojną światową też miało pomost – klasyczny, prosty, a przypływające tu łódki z zatoki przywoziły chętny do spacerowania po tutejszych lasach.

Drewniany ring nad jeziorem Genewskim

Także Szwajcaria ma okrągły pomost. Nad brzegiem wody w Genewie pracowania ADAo architectes Sàrl zaprojektowała szeroki na 40 metrów pomost. Projekt rewitalizacji całego nabrzeża oparty został na dwóch naturalnych materiałach budowlanych: litym wapieniu oraz szwajcarskim drewnie dębowym. Pomost ma dwa okręgi. Większy zewnętrzny tworzy falującą ławkę, na której można plażować.

Architekci podkreślają, że prostą firmę pomostu narzuciło po prostu otoczenie, naturalnie piękny i łagodny krajobraz wody, wzgórz i zieleni. - Koło przywołuje na myśl nieskończoną linię, wir, falę lub uderzenie kropli w taflę wody – wyjaśniają projektanci.

W arktycznej Szwecji

Na dalekiej północy inwestor poszedł jeszcze dalej i zbudował nie tylko pomost, ale cały hotel w kształcie ringu. Artic Bath w Szwecji tworzy ośrodek silnie nastawiony na kontakt z naturą. Właściciele ośrodka z hotelem i domkami na wodzie podkreślają, że ich naturalne uzdrowisko przypomina o znaczeniu lasów dla rozwoju całego kraju. A sama architektura okrągłego hotelu, którego fasadę tworzą krzyżujące się kłody i gałęzie nawiązuje do tradycji północy. Przez lata rzeka Lule i jej dopływy służyły jako szlaki transportowe dla drewna. Dziś spiętrzone niczym na wezbranej wodzie drewniane żerdzie są głównym elementem designu budynku. A jej główną atrakcją znajdujący się w środku koła basen. 

Wodny ring w NY

Ogromna inwestycja nad brzegiem rzeki East River, której częścią ma być spektakularny okrągły pomost planowana jest także w Williamsburgu, w północnej części Brooklynu. Projekt o nazwie River Ring Waterfront ma zmienić sposób, w jaki nowojorczycy obcują z wodą. Przekształci dawny teren przemysłowy na nową strefę mieszkań i rekreacji. Stoi za nią działająca od lat 60’ firma deweloperska Two Trees Management Company, która jest zarządcą i inwestorem nieruchomości o wartości ponad 3 miliardów dolarów. Firma na już na swoim koncie inną udaną realizację nad wodą. Nadała drugie życie terenom poprzemysłowym z dawną fabryką cukru - kompleks Domino Sugar Refinery i park stanowią  ucieczkę dla mieszkańców Brooklynu, by choć trochę mogli poczuć wakacyjny klimat.

Plan wież wraz z wielkim pomostem ringiem opracowywano wspólnie z jedną z największych nowojorskich pracowni urbanistycznych firmą James Corner Field Operations oraz znaną na całym świecie firmą projektową BIG Architects z Kopenhagi.

A kiedy okrągły pomost na wodzie w Polsce? Jest planowany, ale na razie nie możemy zdradzić gdzie. Niewątpliwie jednak, kiedy już powstanie będzie w kółko odwiedzany. 

Aktualizacja 17 czerwca 2023 r. – Kiedy w maju pisaliśmy ten materiał zapowiedzieliśmy, że w Polsce planowany jest taki super pomost. No i niespełna miesiąc po się pojawił. Wprawdzie to nie ten o którym wiemy, że jest planowany w kurorcie, ale za to jest oszałamiający. Pierwszy okrągły pomost w Polsce ma od czerwca Słupca! Na zlecenie urzędu miasta Słupca wykonał go znany z planowania przestrzeni publicznych projektant Paweł Grobelny. Burmistrz Słupcy Michał Pyrzyk poinformował, że wraz z okrągłymi pomostami nad Jeziorem Słupeckim powstanie też spacerowa promenada. Nie pozostaje nic innego jak wybrać się do Słupcy (woj. wielkopolskie), by pospacerować na podwójnym okrągłym pomoście, koniecznie w słonecznych okularach lenonkach. 

Opracowanie: tekst autorski redakcji, fot. Lignum Geneva, Renaud Marion, Gjøde Povlsgaard Arkitekte, Two Trees Management Company, Arctic Bath Hotel, Lauren Vangansen, Zuhtu Cosar, zdjęcia pomostu słupeckiego Janusz Nowak

 
Te zdjęcia są ciekawe:
Te zdjęcia są ciekawe:

Bądź na bieżąco z naszymi najciekawszymi artykułami!
Kliknij Obserwuj w Google News!

Obserwuj nas w Google News
Autor
Marlena Kosiura
InwestycjewKurortach.pl
Copyright

Stawiamy na jakościowe, autorskie i rzetelne treści. Nie kopiujemy tekstów od innych, nie kredniemy treści z zagranicznych portali. Uszanuj naszą pracę autorską i czas poświęcony na przygotowanie materiałów. Jeśli zależy ci na zacytowaniu fragmentu lub podaniu przytoczonych przez nas danych - prosimy podaj źródło: portal InwestycjewKurortach.pl