Apartamenty hotelowe w erze post-covid
Obiekt Wisełka Apartamenty & SPA jest na finiszu budowy, otwarcie zaplanowano na luty 2021 r. Co dla wielu kupujących ma znaczenie, gdyż nie kupują przysłowiowej „dziury w ziemi”, ale nieruchomość, którą można zobaczyć, ocenić jakoś wykonania, wyposażenia, otoczenie.
W sumie kompleks tworzy 10 kameralnych budynków apartamentowych na 125 lokali z zapleczem usługowym (basen, siłownia, strefa jogi, strefa SPA, restauracja, miejsca zabaw dla dzieci, w tym sala gamingowa dla młodzieży). Całość funkcjonować będzie jako Vislow Resort. Zarządzanie obiektem poprowadzi kadra z doświadczeniem w hotelach sieciowych m.in. Radisson i Sofitel Luxury Hotels.
Zyski i ucieczka z miasta
Budynki powstają w modelu hotelarstwa ery post-covid. Nie jest to jeden duży gmach, a mniejsze, rozporoszone zabudowania. Każdy z apartamentów jest samodzielną jednostką z aneksem kuchennym. – To najbardziej poszukiwany rodzaj nieruchomości dziś – samodzielne lokale, ale zarządzane przez profesjonalnego operatora, tak by właściciel czerpał zyski z najmu, a jednocześnie by mógł sam korzystać z apartamentu np. podczas jakiejś formy lockdownu czy wówczas, gdy obiekty noclegowe mają ograniczone możliwości działania – wyjaśnia Anna Korzeniowska-Cegiełka z Posito, doradca specjalizujący się w segmencie nieruchomości inwestycyjnych.
Kompleks znajduje się poza ścisłym centrum Wisły na terenie Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego, bezpośrednio tuż przy granicy Rezerwatu Przyrody Wisła – czyli dosłownie przy Małej Zaporze na rzece Wisła i 8-metrowym wodospadzie. Dzięki temu właściciele lokali mogą liczyć nie tylko na panoramiczne widoki na górską zieleń, ale też słyszeć płynącą tu jeszcze dość wąskim korytem rzekę.
Otoczenie ważne jest dla wszystkich właścicieli, którzy chcą do górskiego apartamentu uciec np. w czasie ograniczeń wynikających z lockdownu, ale też turystów, którzy poza okolicą również bliski dojazd do wyciągów w Wiśle i Szczyrku. Największy obecnie ośrodek Szczyrk Mountain Resort jest kompleksem całorocznym, poza sezonem zimowym działa tam kolejka, a na zboczach w ostatnich latach oddano do użytku wiele tras rowerowych. W sąsiedztwie Vislow Resort zaczynają się też trasy szlaków górskich m.in. ten na Baranią Górę.
Wyliczanie i wypłata zysków w ramach systemu condo opiera się na dwustopniowym modelu:
- podział 50/50% przychodów całego kompleksu apartamentów wyliczone proporcjonalnie do zainwestowanej kwoty
- przy czym przez okres 2 lat od zakupu nieruchomości właściciel ma w umowie zapewniony zysk minimum 7% liczone od ceny netto zakupionego lokalu. Czyli jeśli udział w przychodach dla danego lokalu nie wypracuje przychodu wysokości 7%, to operator i tak ten minimalny poziom zysków ma wypłacić.
Umowa dzierżawy jaką operator zawiera z właścicielem lokalu podpisywana jest na 10 lat z możliwością przedłużenia na kolejne lata. Ceny lokali wynoszą od 10,5 do 13,8 tys. zł +23% VAT. Czyli przy metrażu ok. 35 mkw. koszt zakupu wyposażonego w pełni apartamentu (wraz z meblami, pościelą, naczyniami itd.) wynosi ok. 440 tys. zł netto.
Kupujący mają możliwość ubiegania się o zwrot 23% VAT od zakupu nieruchomości.
Po stronie właścicieli są jak praktycznie w każdej inwestycji: podatek od nieruchomości, a także ubezpieczenie lokalu oraz składka na fundusz remontowy. Resztę kosztów bierze na siebie operator.
Hotel w duchu slow
Deweloper, który po oddaniu inwestycji nie wychodzi z niej, a pozostaje jako operator informuje, że kompleks z uwagi na swoje położenie w otoczeniu natury ma działać ekologicznie, wpisując się w najszybciej rozwijający się obecnie trend w turystyce, czyli model eko i slow - stąd m.in. nazwa Vislow. Dlatego do dyspozycji gości będą elektryczne samochody, restauracja stawia na lokalność i świeże produkty dostarczane przez lokalnych dostawców, a SPA działać będzie w oparciu o zabiegi skupiające się na łączeniu ziół, olejów i wody.
- Planujesz zainwestowanie w kurorcie lub mieście, by zarabiać lub mieć swój second home? Zobacz sprawdzone oferty jakie obecnie są w sprzedaży