Trwa wyścig o pierwszy hotel sieci Mövenpick w Polsce. Od lat zapowiadane nadal nie powstały. Ale teraz jest szansa

Pierwsze plany otwarcia hoteli znanej na świecie sieci zapowiadano nad morzem i w górach. W sumie ogłoszono już 6 takich hoteli w Polsce. Ale plany się przeciągają, i choć miały działać żaden z nich nie został otwarty. Jest jednak szansa, bo tym razem za otwarcie bierze się państwowa spółka. Będą więc pieniądze.

Latem 2020 roku ogłoszono, że powstanie pierwszy w Polsce hotel sieci Mövenpick (marka franczyzowa należąca do międzynarodowej sieci Accor). Tylko właściwie nie do końca było widomo gdzie? Ponieważ news ogłosiły dwie różne firmy, a każda mówiła że ich obiekt będzie pierwszy w Polsce. Jednym z nich miał być Mövenpick w Kołobrzegu, którego realizację zapowiedziała spółka Marvipol.

Drugi miał powstać w Zakopanem jako 130-pokojowy projekt spółki Europlan. Roboczo funkcjonuje pod nazwą Imperial Zakopane, a pokoje sprzedawane są inwestorom indywidualnym w formule condohotelu z umową na zarządzanie i wypłatę zysków na poziomie 6 lub 7% (w zależności od tego czy właściciel korzysta z własnego pokoju, czy jedynie przez cały rok wynajmuje).

Nie w kurortach, to może w mieście? 

Wiosną 2021 r. ogłoszono kolejny planowany. Tym razem w Poznaniu. Miał powstać jako 159-pokojowy hotel Mövenpick Poznań nad jeziorem Malta. Inwestorem jest spółka Malta Ski, posiadająca część terenów wokół jeziora, na których funkcjonuje infrastruktura sportowa, m.in. stok narciarski. Hotel budzi jednak kontrowersje, nie wszyscy urzędnicy i poznańscy radni go popierają. W efekcie obiekt nadal nie dostał zgody na budowę, choć zapowiadano, że już w 2023 roku będzie działał.

W tym roku miał zostać otwarty jeszcze jeden Mövenpick – we Wrocławiu. 180-pokojowy hotel realizowany jest w zabytkowym budynku Hotelu Grand w centrum Wrocławia. Inwestorem jest lokalna spółka Rafin. Obok budowanego hotelu, ma także 5 innych hoteli we Wrocławiu. Nowy termin otwarcia zapowiedziano wiosną tego roku: Mövenpick Wrocław ma ruszyć do końca 2024 r. i jako jedyny polski Mövenpick anonsowany jest na oficjalnej stronie sieci Accor.

A jednak w kurorcie?

Najbliżej finalizacji otwarcia jest chyba kolejny zapowiedziany hotel tej sieci. Tym razem w Karpaczu (wizualizacja hotelu poniżej). Zaplanowano 126 pokoi. W momencie ogłoszenia datę otwarcia wskazywano na II kwartał 2023 r. Buduje go firma deweloperska z Wrocławia - Grupa Spectrum Development. Powstaje w formule condohotelu – pod roboczą nazwą Piemonte Hotel & Resort, gdzie poszczególne pokoje sprzedawane są inwstorom indywidualnym, by zarabiali na wynajmie nieruchomości. Procesem sprzedaży zajmuje się spółka Condo.pl. Pokoje są jeszcze w sprzedaży. Ich ceny zaczynają się od 792 tys. zł netto (+23%VAT) za w pełni wykończony i wyposażony zgodnie z hotelowym standardem lokal. Przewidywany model zarządzania i wypłaty zysków wynosi 7% rocznie (ale liczone od ceny lokalu bez wyposażenia), umowa zawierana jest z właścicielem na 20 lat.

Najnowszy termin otwarcia Mövenpick Hotel Karpacz podawany oficjalnie to III kwartał 2023 r. Czy zostanie dotrzymany? Czas pokaże.

Nie byłoby zaskoczeniem gdyby finlanie jednak pierwszym w Polsce Mövenpick’iem został ten ogłoszony jako ostatni, czyli hotel w Świnoujściu. Jego przewagą jest fakt, iż już stoi – w nowy hotel sieciowy zamienić się ma istniejący budynek Interferie Hotel Medical Spa w Świnoujściu. Wymaga remontu, a nie budowy od podstaw. Nie jest to też obiekt historyczny jak w przypadku Wrocławia i Zakopanego, co znacznie wydłuża i utrudnia proces budowalny z uwagi na konieczność uzgodnień z konserwatorem zabytków.

Ale co nie mniej ważne, kluczowe są pieniądze. A tych na remont i otwarcie zabraknąć nie powinno ponieważ działający obiekt Interferie, jak i ten nowy hotel już po otwarciu pod marką sieci Accor, należą do państwowej spółki działającej w ramach Polskiego Holdingu Hotelowego. Firma pod koniec maja 2023 r. podpisała list intencyjny z Accor. Zapowiedziano, że zmiana Interferie na Mövenpick zakończy się szybko i w 2024 r. hotel ma działać już w nowej jakości.

Mövenpick Świnoujście ma mieć 308 pokoi, pełne zaplecze: restaurację, kawiarnię, strefę SPA i wellnes, a także własny mini browar. Poza tym planowana jest duża część konferencyjna – aż 7 sal o łącznej powierzchni 740 mkw.

Państwowa Grupa Polski Holding Hotelowy jest jednym z największych graczy hotelowych w Polsce. Ma ponad 50 obiektów noclegowych o różnym standardzie – od tanich, po luksusowe. W sumie zarządza blisko 6 tysiącami pokoi. Sukcesywnie odnawia stare obiekty. Takie remonty przeprowadziła w kurortach już m.in. w Helu, gdzie zniszczony i nie odpowiadający już wymogom dzisiejszych oczekiwań turystów hotel wyremontowano i od 2022 r. działa on pod nazwą Cassubia.

Mewa przyniosła sukces

Sieć Accor ma na świecie 119 działających hoteli pod marką Mövenpick oraz 61 obiektów w przygotowaniu. 21% z całej puli działa jako franczyzy, a w 79% obiektów Accor dał nie tylko franczyzę na markę, ale również zarządza hotelami, choć nie jest ich właścicielem.

Początek historii marki wcale nie był hotelowy. Wszystko zaczęło się od restauracji. W 1948 roku otworzył ją w Zurychu Ueli Prager. Jej logo i koncepcja nawiązywały do tego, by szybko i sprawnie chwycić dobry kąsek. Jak mewa. Bo to właśnie mewa - Möwe po niemiecku - zainspirowała założyciela. Ptak i jego pikowanie w dół po jedzenie znalazły się więc zarówno w nazwie Mövenpick jak i kształcie litery "V' w logo. Nowoczesne podejście do serowania dobrego jedzenia było wówczas totalnie innowacyjne w stosunku do eleganckich, acz nudnych i powolnych restauracji szwajcarskich, które od lat wszystkie wyglądały i działały podobnie.

Renomę restauracji spod znaku mewy wykorzystano po latach otwierając dwa pierwsze hotele sygnowane tą marką. Powstały przy lotniskach w Zurychu. Co też, jak na owe czasy było sporą innowacją, nikt wówczas nie uważał by hotele były potrzebne przy lotniskach.

A ci którzy kojarzą nazwę Mövenpick z lodami, też się nie mylą. Nazwą sygnowano jakościowe lody, które w latach 60-tych produkowane były wyłącznie na potrzeby restauracji Mövenpick. Na rynku dostępne są do dziś, choć ich właścicielem jest już inna firma. Mają jednak podobnie jak hotele niecodzienne kolory, smaki i dodatki. Tak niesztampowe hotele przydałyby się w polskich kurortach. Miejmy nadzieję, że determinacja ich otwarcia nie stopnieje wśród inwestorów. 

EDYTOWANO 7.11.2023 r.: Zapowiedziano kolejny hotel Mövenpick w Polsce. Na razie nadal nie działa żaden, ale jest plan na kolejny. Tym razem - jak informuje miesięcznik „Hotelarz” inwestycja ma zostać otwarta w Gdyni. Jej inwestorem jest spółka należąca do grupy Allenort Capital. Więcej szczegółów na portalu miesięcznika.

Opracowanie: tekst autorski redakcji, foto: PHH, Accor, Condo.pl, Tripadvisor

 

Bądź na bieżąco z naszymi najciekawszymi artykułami!
Kliknij Obserwuj w Google News!

Obserwuj nas w Google News
Autor
Redakcja
InwestycjewKurortach.pl
Copyright

Stawiamy na jakościowe, autorskie i rzetelne treści. Nie kopiujemy tekstów od innych, nie kredniemy treści z zagranicznych portali. Uszanuj naszą pracę autorską i czas poświęcony na przygotowanie materiałów. Jeśli zależy ci na zacytowaniu fragmentu lub podaniu przytoczonych przez nas danych - prosimy podaj źródło: portal InwestycjewKurortach.pl