Szczyrk w końcu doczeka się apartamentów z półki premium
Inwestorem jest spółka Złoty Widok, która w Szczyrku zrealizowała już 3 nieduże projekty, na w sumie ponad 50 lokali. Nowy kompleks – Apartamenty XYZ – będzie jednak innowacyjny, i to w skali całego kurortu. Koncepcję inwestycji opracowała renomowana pracownia architektoniczna WXCA. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że projekt przyczyni się do zmiany oblicza Szczyrku. Z kilku powodów. Architektura budynku będzie wyróżniać się na tle tych już istniejących w miejscowości. Jest nowoczesna, ale jednocześnie bardzo przemyślana i wpasowana w otoczenie, zapewni także nowe, potrzebne w kurorcie funkcje: basen i restaurację.
Projekt tworzyć będą trzy kameralne budynki przy ul. Salmopolskiej – głównej ulicy Szczyrku, położone zaledwie 30 metrów od dolnej stacji kolei gondolowej Szczyrk Moutain Resort, prowadzącej na Halę Skrzyczeńską. Kolej i zbocza gór funkcjonują nie tylko zimą jako trasy narciarskie, ale też latem jako trasy rowerowe. I właśnie ten sportowy duch był jednym z filarów planowania Apartamentów XYZ. – Budynek X nastwiony będzie na ludzi młodych, aktywnych, otwarty dla turystów. To właśnie w nim, poza apartamentami, powstanie od strony ulicy restauracja apres ski. Miejsce planowane jest jako przestrzeń, w której młode, aktywne pokolenie tzw. cyfrowych nomadów będzie mogło zjeść, a jednocześnie usiąść w kawiarni, czy popracować prawie jak w coworkingu – wyjaśnia Marcin Grzybowski, prezes spółki Złoty Widok.
Drugi w kolejności, cofnięty od ulicy będzie budynek Y – You, strefa nastwiona na odpoczynek i rodzinną atmosferę, z salą zabawa dla dzieci. A ostatnim w głębi działki, z widokiem na zbocza góry, będzie Z – Zen. W nim właśnie znajdzie się strefa relaksu, wyciszenia, sauna i basen.
Inwestycja w jakość i bezpieczeństwo
Poszczególne lokale sprzedawane będą osobom indywidualnym. Podstawową jednostkę stanowi lokal o powierzchni ok. 31–32 mkw., złożony z pokoju dziennego z aneksem kuchennym, łazienką, wydzieloną sypialnią i balkonem lub tarasem. Sześć apartamentów będzie dwupokojowych. Wszystkie sprzedawane będą w opcji z pełnym wykończeniem i wyposażeniem, by uniknąć uciążliwych dla gości prac wykończeniowych po otwarciu obiektu.
Dla bezpieczeństwa kupujących deweloper zdecydował się na założenie otwartych rachunków powierniczych. – To ukłon w kierunku nabywców, pomimo tego, że wszystkie apartamenty będą miały status lokali usługowych, dla których VAT wynosi 23% otwieramy rachunki powiernicze jak ma to miejsce przy sprzedaży klasycznych mieszkań – wyjaśnia Marcin Grzybowski. I jak podkreśla kupujący mogą wystąpić o zwrot 23% podatku VAT nawet jeśli nie prowadzą działalności gospodarczej, lub rozliczyć go w działalności gospodarczej lub spółce.
Inwestorzy, którzy zdecydują się kupić lokal mogą liczyć na podział przychodów z wynajmu apartamentu w proporcji 50/50. Operator obiektu pokrywać ma bieżące koszty mediów, wspólnoty, napraw itd., a właściciele regulują jedynie opłaty związane z podatkami i ubezpieczeniem lokalu. – Taka formuła gwarantuje dochód zbliżony do standardowych rynkowych kontraktów ustalających proporcje 70/30, przy czym inwestorzy nie muszą martwić się o dodatkowe opłaty czy nagłą konieczność dokonania naprawy – tłumaczy Grzybowski.
Wypłaty zysków właściciele otrzymywać będą co miesiąc. Spółka dewelopera – Top Apart – zarządza już wynajem ponad 50 lokali w Szczyrku, i biorąc pod uwagę wypracowane tam zyski, deweloper szacuje, iż stopa zwrotu dla Apartamentów XYZ, które mają klasę premium zwrot wynosić będzie ok. 7%. W przypadku apartamentu dwupokojowego - zakładając średnie roczne obłożenie na poziomie 47% - właściciel może liczyć na roczną wypłatę w wysokości ok. 49 tys. zł brutto. - Czyli co miesiąc na jego konto właściciela wpływać będzie ok. 4 tys. zł, ale warto pamiętać, ze to kwota uśredniona, gdyż w sezonie wysokim (wakacje, ferie, Sylwester, święta) zyski te będą odpowiednio wyższe, a poza sezonem – niższe – podkreśla Marcin Grzybowski
Deweloper przewiduje możliwość pobytów właścicielskich, zarówno w sezonie jak i poza nim – inwestor może wykorzystać apartament na potrzeby własne w sumie do 14 dni w sezonie wysokim, przy czym każdorazowy pobyt właścicielski powinien zawrzeć się w maksymalnie siedmiu dniach, a odstępy między takimi pobytami nie mogą być krótsze niż 120 dni. Natomiast poza sezonem nie ma żadnych ograniczeń co do pobytów właścicielskich. Oczywiście właściciel nie otrzymuje wynagrodzenia za dni, w których spędza czas we własnym lokum i jednocześnie w tym okresie musi się liczyć z kosztami eksploatacyjnymi apartamentu i miejsca postojowego.
Deweloper planuje też parking podziemny wraz ze stanowiskami ładowania samochodów i rowerów elektrycznych, narciarnię i miejsce na rowery. Inwestycja ma ruszyć wiosną 2020 r., a podpisywanie umów przeniesienia własności jest planowane najpóźniej w II kw. 2022 r. Turyści mają zaczną korzystać z oferty w sezonie letnim 2022 r.