Już wiadomo jak będą wyglądać apartamenty na terenie Stoczni Cesarskiej w Gdańsku

Deweloper rewitalizujący poprzemysłowe tereny Stoczni Cesarskiej w Gdańsku otrzymał pozwolenie na budowę dla pierwszych obiektów mieszkaniowo-usługowych. Prace budowlane ruszą w 2025 roku. Powstanie tu zupełnie nowa część, spójna z zabytkową tkanką. Zaplanowano ponad 380 apartamentów.
Za projekty nowych budynków odpowiada Roark Studio, fot. wizualizacja od Stocznia Cesarska

Po dwóch projektach rewitalizacji zabytkowych budynków deweloper spółka Stocznia Cesarska (utworzona wspólnie przez dwóch belgijskich deweloperów Revive i Alides jest spółką celową, która od wiosny 2017 roku jest właścicielem 16 hektarów w samym sercu Młodego Miasta w Gdańsku) rozpoczyna kolejny rewitalizację historycznego kwartału uzupełnieni  o nową zabudowę mieszkaniowo-usługową. 

Układ przestrzenny nowoprojektowanej zabudowy spełnia wytyczne urbanistyczne Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego i ochrony konserwatorskiej. Nowe budynki będą miały od 4 do 6 kondygnacji, respektując tym samym skalę centralnej części terenu. Powstanie łącznie 5 nowych budynków, a zabytkowy budynek dawnej Formierni zostanie poddany rewitalizacji. Dawna Formiernia po odrestaurowaniu będzie pierwszym w trójmieście prawdziwie loftowym budynkiem z unikalnym historycznym kontekstem. 

Zabytkowe elementy jak m.in. przęsło po rewitalizacji wrócą na teren inwestycji, fot. wizualizacja Stocznia Cesarska


W 2025 roku do sprzedaży wprowadzonych zostanie łącznie 388 mieszkań i 34 lokale usługowe (z których 19 przeznaczone będzie na usługi noclegowe). Na parterach dwóch budynków zaprojektowano lokale z możliwością prowadzenia gastronomii. 

Nowe życie terenów postoczniowych

- Z niezależnych od nas przyczyn uzyskiwanie decyzji dla nowej zabudowy trwało o wiele dłużej niż zakładaliśmy. Jednak nasza determinacja i konsekwentne działanie sprawiły, że dziś z dumą możemy powiedzieć: stworzymy nowe miejsce, do którego społeczność, nadająca tym terenom życie i znaczenie, może powrócić - mówi Rikkert Leeman, dyrektor zarządzający w Alides.

Za projekt odpowiedzialna jest trójmiejska pracownia Roark Studio. Pracowania ta była już zaangażowana w rewitalizację dwóch historycznych obiektów w tym obszarze. - Wprowadzenie nowej zabudowy w poprzemysłową tkankę jest wyzwaniem.  Zależało nam na tym, aby projektowane budynki stanowiły tło dla zabytków, a jednocześnie były ich uzupełnieniem, dzięki czemu zachowany zostanie wyjątkowy klimat stoczni – wyjaśnia Jakub Bladowski, właściciel Roark Studio.

Ideą projektową i inspiracją dla zróżnicowania kompozycji najwyższych kondygnacji jest panorama stoczni i stalowe dźwigi górujące nad ceglaną zabudową. Aby podkreślić maksymalną wysokość pierwotnej, nieistniejącej już zabudowy, nowe bryły zaprojektowano jako ceglane do wysokości wcześniej istniejących hal, które kiedyś stały w ich miejscu, a powyżej ich wysokości zmieniono ich wyraz architektoniczny na stalowy, nawiązujący do dźwigów. 

Cały kwartał poprzemysłowej części Gdańska zyskuje nowe życie. Inwestor oraz architekci chcą wpisać nowe budynku w istniejący kontekst, tak by całość zachowała historyczny, unikalny charakter, fot. akutalne zdjęcia Stoczni Cesarskiej


Już teraz deweloper rozpoczęła działania związane z pracami porządkowymi na terenie. W następnym etapie czasowo zdemontowana zostanie przęsło dawnej estakady (magistrali sieci), które jest w kolizji z pracami infrastrukturalnymi. Przęsło, po pracach rewitalizacyjnych wróci na późniejszym etapie realizacji prac. 

 
Te zdjęcia są ciekawe:
Te zdjęcia są ciekawe:

Bądź na bieżąco z naszymi najciekawszymi artykułami!
Kliknij Obserwuj w Google News!

Obserwuj nas w Google News
Autor
Redakcja
InwestycjewKurortach.pl
Copyright

Stawiamy na jakościowe, autorskie i rzetelne treści. Nie kopiujemy tekstów od innych, nie kredniemy treści z zagranicznych portali. Uszanuj naszą pracę autorską i czas poświęcony na przygotowanie materiałów. Jeśli zależy ci na zacytowaniu fragmentu lub podaniu przytoczonych przez nas danych - prosimy podaj źródło: portal InwestycjewKurortach.pl