Qualia Development - co dalej z condohotelami?
Z końcem 2015 roku bank PKO BP i należąca do niego Qualia Development wystawiły na sprzedaż grunty o łącznej powierzchni 23 ha. Wśród działek poza stołecznymi terenami do sprzedaży trafiły także atrakcyjne działki w kurortach: Juracie, Zakopanem i Jankowie Gdańskim. Do naszej redakcji trafiło wówczas sporo zapytań od osób, które kupiły lub planowały kupić apartamenty w condohotelach spółki zarządzanych pod marką Golden Tulip (Louvre Hotels Group ) – w Międzyzdrojach i Gdańsku. Głównie pytano o plany Qualii, czy dla właścicieli lokali condo oznacza to jakieś zmiany czy zawirowania w wypłacie zysków.
Osoby kupujące miały zapewniony poziom zysków w systemie condo - 21 proc. wartości netto umowy w 3 lata (gwarantowane w formie aktu notarialnego). Od 4 do 15 roku dzierżawy lokalu miał to być zysk - 50 proc. przychodów netto z usług hotelowych i zysków netto z usług gastronomicznych proporcjonalnie do powierzchni lokalu.
Zapytaliśmy więc przedstawicieli Qualii czy właściciele mogą czuć się w jakikolwiek sposób zagrożeni? - Prowadzona przez Qualia Development sprzedaż gruntów z banku ziemi grupy nie ma żadnego wpływu na obecne nieruchomości condo, tj. obiekty hotelowe działające pod marką Golden Tulip Gdańsk Residence oraz Golden Tulip Miedzyzdroje Residence - zapewniła redakcję portalu inwestycjewkurortach.pl Agnieszka Abgarowicz, p.o. dyrektora pionu marketingu i sprzedaży Qualia Development. - Dla właścicieli apartamentów nic się nie zmienia – współpraca będzie przebiegała na dotychczasowych zasadach, dotyczy to również wypłat czynszu – podkreśliła Abgarowicz. Zapewniła też, że spółka w chwili obecnej koncentruje się na rozwoju obu obiektów hotelowych i nie są prowadzone działania zmierzające do ich zbycia.
Co wyprzedaje Qualia?
Szacowana wartość terenów wynosi ponad 150 mln zł. Można na nich postawić budynki o łącznej powierzchni około 130 tys. mkw.
W Juracie spółka sprzedać chce dwie działki, sąsiadujące ze sobą. Obie zlokalizowane są w bezpośrednim sąsiedztwie molo. Większa (12,9 tys. mkw.) planowana była pod hotel ze 180 pokojami. Miał to być pięciogwiazdkowy condohotel Royal Tulip Jurata. Mniejsza ma powierzchnię 3,9 tys. mkw., miał na niej stanąć projekt Molo Mestwina z 29 apartamentami. Luksusowa inwestycja mieszkaniowa reklamowana była już w lipcu 2014 roku, prace miały ruszyć lada moment.
Na sprzedaż wystawiona jest również działka zabudowana z pozwoleniem na budowę hotelu w Zakopanem (obecnie hotel Daglezja). To nieruchomość o powierzchni ponad 3,6 tys. mkw. położona przy ul. Piłsudskiego. Miał tu powstać condohotel ze 125 pokojami o łącznej powierzchni użytkowej 8,8 tys. mkw.
Kolejny grunt - ponad 11,5 ha - wystawiony na sprzedaż znajduje się w Jankowie Gdańskim. Pozwolenie na budowę zezwala na postawienie tam 57 domów (z których 14 już stoi) oraz około 500 mieszkań o łącznej powierzchni 42 tys. mkw.
Spółka posiada jeszcze tereny w Dusznikach Zdroju, ale o ich sprzedaży na razie nic nie wiadomo. Qualia na wyłącznego agenta zajmującego się sprzedażą gruntów wybrała Colliers International.
Zmiany kapitałowe
Decyzja o wyprzedaży nieruchomości Qualii, czy właściwie banku PKO BP, który póki co jest jedynym właścicielem spółki jest konsekwencją ogłoszonej przez bank polityki wychodzenia z sektora usług innych niż bankowe. Prezentując strategię na lata 2013-2015 władze banku zapowiedziały sprzedaż spółek nie związanych bezpośrednio z podstawową działalnością.
W lutym 2015 r. PKO BP podpisało z firmą Griffin list intencyjny w sprawie sprzedaży Qualii. Jednak jak informował w grudniu minionego roku portal propertynews.pl firmy nie doszły do porozumienia w tej sprawie. Przedstawiciele PKO BP informowali, iż przyczyną braku finalizacji rozmów była "zmiana sytuacji rynkowej".
Portal informował wówczas, iż Qualia na przełomie listopada i grudnia zamknęła proces sprzedaży pokojów w projektach condo w Gdańsku i Międzyzdrojach. Przyczyną tej decyzji było rozpoczęcie restrukturyzacji w grupie kapitałowej Qualia. Chodziło o połączenie spółki Pomeranka i Qualia Rezydencja Flotylla z operatorem hotelowym Qualia Hotel Management. Głównym aktywem Pomeranka i Qualia Rezydencja Flotylla są grunty inwestycyjne.
Qualia Development pod obecną nazwą działa od maja 2011 r., (wcześniej PKO Inwestycje). Wybudowała ponad 4 tys. lokali w Warszawie, Gdańsku, Międzyzdrojach, Sopocie. Jedną z pierwszych, flagową inwestycją spółki było prestiżowe stołeczne osiedle Marina Mokotów. W segmencie condo deweloper oddał do użytku ponad 300 apartamentów, zarządzanych obecnie pod globalną marką hotelową Golden Tulip.