Polskie kurorty w tym roku przeżyją prawdziwy boom. Ale....

Blisko połowa Polaków planuje spędzić urlop wyłącznie w kraju, pomimo tego, że są przekonani, iż w tym roku jest drożej. Podwyższanie cen może się odbić czkawką w kolejnych latach - przestrzega dr nauk społecznych Adam Czarnecki z firmy badawczej ARC Rynek i Opinia.

ARC Rynek i Opinia zbadał plany wakacyjne Polaków. W tym roku podobnie jak w 2020 r. biznesy w polskich kurortach liczyć mogą na prawdziwy tłum turystów. Według badania 47% rodaków planuje spędzić urlop wyłącznie w kraju, a 18% w Polsce i za granicą lub tylko za granicą.

Wypoczynku urlopowego w ogóle nie planuje co czwarty Polak. Co wcale nie jest dla biznesów w kurortach aż tak złą wiadomością, w minionym roku - który mimo pandemii uważany jest za udany - w wakacje nie wyjachało w ogóle 54% badanych.



Świat nimy otworzył się na podróże, ale możliwość wyjazdów nadal budzi sporo obaw i pytań. 30% badanych przyznaje, że wybór przez nich kierunków wakacyjnych ma związek z pandemią. Co ciekawe odsetek ten jest najwyższy wśród osób w wieku 25-34 lata (37%) oraz osób z wyższym wykształceniem (36%).

Jakie obawy wskazują badani?

  • 34% osób uważa, że wyjazd za granicę jest obecnie skomplikowany
  • 30% respondentów jest zdania, że spędzenie w tym roku wakacji w Polsce jest bezpieczniejsze, niż daleki wyjazd
  • Co piąty respondent obawia się dużych skupisk ludzi – w hotelach, na lotniskach
  • 22% badanych uważa, że wyjazd zagraniczny wiąże się z ryzykiem ograniczeń, np. godzina policyjna, ograniczenia w przemieszczaniu się, reżim sanitarny etc.
  • 17% badanych nie decyduje się na wyjazd za granicę, gdyż obawia się zachorowania i leczenia w innym kraju

Jest drożej? Nie szkodzi

Także blisko połowa badanych (48%) ocenia, że tegoroczne ceny wyjazdów wakacyjnych są wyższe niż przed pandemią.

- Turystyka może liczyć na istotny wzrost w stosunku do zeszłego roku, ponieważ wyższy niż w zeszłym roku jest odsetek osób, które planują wyjazd wakacyjny. Wyraźnie widać, że dominują wyjazdy w kraju. Obawy związane z wyjazdami zagranicznymi są cały czas widoczne. Mają one tak naprawdę dwa źródła: pierwsze z ich dotyczy paszportu covidowego - nie do końca wiadomo, czy nie trzeba będzie jednak w wielu krajach przedstawiać wyników badań. Poza tym, nawet jeżeli paszporty covidowe będą obowiązywały to pozostaje i tak koszt zrobienia testów dla dzieci. Drugi problem jest natury psychologicznej – komentuje dr nauk społecznych Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia. Choć jak zaznacza, przy wyjazach krajowych problemem jest wzrost kosztów. - Panuje powszechne przekonanie, że te wakacje będą droższe. Wobec tego pewnie część osób zrezygnuje z wyjazdu w ogóle czekając na lepsze i tańsze czasy - mówi i ostrzega: część osób oczywiście będzie próbowało spędzić ten urlop być może nie nad morzem czy w górach, gdzie jest drogo, ale wyjedzie na działkę czy inne miejsce w kraju, gdzie te obawy związane z kosztami mogą być mniejsze. Ta polityka podwyższania cen po pandemii może się negatywnie odbić na turystyce krajowej w kolejnych latach, kiedy to turystyka zagraniczna, często gwarantująca dobrą pogodę, będzie bardziej dostępna. Wtedy Polacy mogą odwrócić się od bardzo drogich polskich wakacji.

ARC Rynek i Opinia zrealizował badanie metodą CAWI (ankiety online zrealizowane na ePanel.pl) w dniach 19-26.05.2021 na grupie 1029 osób w wieku 18-65 lat.

 

Bądź na bieżąco z naszymi najciekawszymi artykułami!
Kliknij Obserwuj w Google News!

Obserwuj nas w Google News
Copyright

Stawiamy na jakościowe, autorskie i rzetelne treści. Nie kopiujemy tekstów od innych, nie kredniemy treści z zagranicznych portali. Uszanuj naszą pracę autorską i czas poświęcony na przygotowanie materiałów. Jeśli zależy ci na zacytowaniu fragmentu lub podaniu przytoczonych przez nas danych - prosimy podaj źródło: portal InwestycjewKurortach.pl