Lustrzana instalacja na plaży. 63 zachody słońca w jeden wieczór

Odbicie w lustrze to najbardziej prymitywny motyw zachwytu. Królowa Śniegu, narcyz, Hamlet Szekspira, sceny ze Shreka czy w końcu nasza polska legenda o Bazyliszku, który poległ dopiero gdy zobaczył własne odbicie w lustrze. Można widząc siebie skamienieć, napawać się sobą lub zajrzeć w swoja duszę. Każde z tych skojarzeń dryfuje w negatywną stronę. A gdyby ten lustrzany zachwyt przekuć w kult natury, spokój i refleksję? Tak zadziałała instalacja na plaży w Australii.
Natura zmultiplikowana
Na zachodnim wybrzeżu Australii, na plaży Cottesloe, położonej dosłownie 20 minut od Perth w 2018 roku zagościła niesamowita „budowla” autorstwa duńskiej pracowni Gjøde & Partnere Arkitekter.
Lustrzana ściana, błękitna woda, piasek i horyzont tworzy iluzję zamkniętej przestrzeni, niczym bezludna wyspa unosząca się na niekończącym się morzu
Całość nie była zbyt skomplikowana technicznie. To ok. 70-metrowa zakrzywiona ściana lustrzana, umocowana na drewnianej konstrukcji zakopanej w piasku. Musi wytrzymać siłę wiatru na wybrzeżu.
Dzieło zostało wykonane z 63 połączonych paneli ułożonych w półkolu
Poczuj się jak na bezludnej wyspie
Budowla, właściwie artystyczna instalacja nazwana została The Desert Island (ang. bezludna wyspa). Odbijając ocean i piasek tworzy odosobnienie, ale nie jest samotną oazą Robinsona Crusoe. Przyciąga turystów i mieszkańców. Podobnie jak „kroczące” słońce, także ludzie są zmultiplikowani w odbiciach i fizycznie wokół. Spektakularne zachody słońca, z których słynie ta część australijskiego wybrzeża, zyskują nowy, przestrzenny wymiar.
Zatoka luster, piasku i fal pełna jest ruchu. Ich odbicie, kształty stają się częścią instalacji
Johan Gjøde, dyrektor kreatywny i założyciel Gjøde & Partnere Arkitekter. opisuje instalację zarówno jako oprawę krajobrazu, jak i ramy dla interakcji społecznych. - Ideą stojącą za The Desert Island jest dodanie przestrzennej jakości do nieskończonego horyzontu rozciągającego się nad morzem - wyjaśniał.
Prosta geometria oraz efekt wizualny dają niesamowite połączenie - ludzie mogą doświadczać wspólnie piękna ciągle zmieniającego się krajobrazu.
Opracowanie: tekst autorski pisany przez człowieka, nie AI, fot. Gjøde & Partnere Arkitekter