Lustrzana instalacja na plaży. 63 zachody słońca w jeden wieczór

Ten zachwycający projekt, łączący w sobie efekt instaspotu oraz sztuki, pojawił się na plaży Cottesloe we wschodniej Australii. Stoi za nim duńska pracownia Gjøde & Partnere Arkitekter. Prosty pomysł, który urósł do rangi sztuki. Nie bez powodu.
Instalacja sprytnie zamyka przestrzeń, która wydaje się być bezludną wyspą unoszącą się na bezkresnym morzu. Plażowicze podchodzący do ściany luster obracają się w niekończącym się kręgu

Odbicie w lustrze to najbardziej prymitywny motyw zachwytu. Królowa Śniegu, narcyz, Hamlet Szekspira, sceny ze Shreka czy w końcu nasza polska legenda o Bazyliszku, który poległ dopiero gdy zobaczył własne odbicie w lustrze. Można widząc siebie skamienieć, napawać się sobą lub zajrzeć w swoja duszę. Każde z tych skojarzeń dryfuje w negatywną stronę. A gdyby ten lustrzany zachwyt przekuć w kult natury, spokój i refleksję? Tak zadziałała instalacja na plaży w Australii.

Natura zmultiplikowana 

Na zachodnim wybrzeżu Australii, na plaży Cottesloe, położonej dosłownie 20 minut od Perth w 2018 roku zagościła niesamowita „budowla” autorstwa duńskiej pracowni Gjøde & Partnere Arkitekter.

Lustrzana ściana, błękitna woda, piasek i horyzont tworzy iluzję zamkniętej przestrzeni, niczym bezludna wyspa unosząca się na niekończącym się morzu


Całość nie była zbyt skomplikowana technicznie. To ok. 70-metrowa zakrzywiona ściana lustrzana, umocowana na drewnianej konstrukcji zakopanej w piasku. Musi wytrzymać siłę wiatru na wybrzeżu. 

Dzieło zostało wykonane z 63 połączonych paneli ułożonych w półkolu


Poczuj się jak na bezludnej wyspie

Budowla, właściwie artystyczna instalacja nazwana została The Desert Island (ang. bezludna wyspa). Odbijając ocean i piasek tworzy odosobnienie, ale nie jest samotną oazą Robinsona Crusoe. Przyciąga turystów i mieszkańców. Podobnie jak „kroczące” słońce, także ludzie są zmultiplikowani w odbiciach i fizycznie wokół. Spektakularne zachody słońca, z których słynie ta część australijskiego wybrzeża, zyskują nowy, przestrzenny wymiar. 

Zatoka luster, piasku i fal pełna jest ruchu. Ich odbicie, kształty stają się częścią instalacji


Johan Gjøde, dyrektor kreatywny i założyciel Gjøde & Partnere Arkitekter. opisuje instalację zarówno jako oprawę krajobrazu, jak i ramy dla interakcji społecznych. - Ideą stojącą za The Desert Island jest dodanie przestrzennej jakości do nieskończonego horyzontu rozciągającego się nad morzem - wyjaśniał.


Prosta geometria oraz efekt wizualny dają niesamowite połączenie - ludzie mogą doświadczać wspólnie piękna ciągle zmieniającego się krajobrazu. 

Opracowanie: tekst autorski pisany przez człowieka, nie AI, fot. Gjøde & Partnere Arkitekter

 
Te zdjęcia są ciekawe:
Te zdjęcia są ciekawe:

Bądź na bieżąco z naszymi najciekawszymi artykułami!
Kliknij Obserwuj w Google News!

Obserwuj nas w Google News
Autor
Marlena Kosiura
InwestycjewKurortach.pl
Copyright

Stawiamy na jakościowe, autorskie i rzetelne treści. Nie kopiujemy tekstów od innych, nie kredniemy treści z zagranicznych portali. Uszanuj naszą pracę autorską i czas poświęcony na przygotowanie materiałów. Jeśli zależy ci na zacytowaniu fragmentu lub podaniu przytoczonych przez nas danych - prosimy podaj źródło: portal InwestycjewKurortach.pl