Czego chcą hotelarze w temacie uporządkowania rynku najmu mieszkań przez Airbnb?

Obowiązek rejestracji, podatki związane ze świadczeniem usług i kwestie bezpieczeństwa turystów – to zdaniem hotelarzy najważniejsze kwestie do uporządkowania w kontekście najmu mieszkań na doby.

Poruszony przez nasz portal 30 maja 2018 r. temat najmu krótkoterminowego mieszkań oraz prac, które rozpoczęły się w Ministerstwie Sportu i Turystyki dotyczących uporządkowania wynajmu mieszkań przez platformy takie jak Aibnb szeroko podchwyciły media w całej Polsce. Swoje oświadczenie w tej sprawie wydali hotelarze.

11 czerwca 2018 r. Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego (IGHP, organizacja zrzeszająca branżę hotelową) odniosła się do tematu najmu mieszkań turystom. Jak czytamy w oświadczeniu Izby organizacja zabiega m.in. o:

  • uporządkowanie definicji „usług hotelarskich”, tak by nowa ustawa wyraźnie określała czym jest usługa hotelowa, a czym najem mieszkań na doby.

Izba podkreśla, że ważne by „działać na warunkach uczciwej konkurencji”. „Usługodawcy, którzy wynajmują mieszkania, apartamenty lub domy turystom na krótkie pobyty, świadczą w istocie usługi noclegowe, powinni więc prowadzić działalność na warunkach, wynikających z obowiązujących przepisów prawa” – pisze w swoim oświadczeniu IGHP.  Czyli?

  • Właściciele mieszkań powinni rejestrować takie lokale
  • Powinni ponosić obciążenia podatkowe związane z wykonywaniem usługi
  • Uregulowane powinny być także zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa gości i stałych mieszkańców domów, w których prowadzona jest taka działalność (Izba nie wskazuje konkretnych propozycji, jedynie potrzebę dookreślenia tych zasad)

Zdaniem Izby wstępne propozycje resortu turystyki, w tym obowiązek rejestracji przyczyni się do zapewnienia większej konkurencyjność podmiotów działających na rynku hotelarskim, a także zwiększy przejrzystość na rynku najmu lokali i obiektów mieszkalnych. Całość oświadczenia można przejrzeć tutaj.

Rejestry lokalne już są
Obecne przepisy nie nadążają za zjawiskiem sharing economy - najem prywatnych mieszkań w modelu turystycznym nie jest w zasadzie w ogóle regulowany. Nie jest to jednoznaczne z tym, że osoby prywatne świadomie tworzą szarą strefę. W wielu miastach m.in. w Krakowie czy miejscowościach turystycznych władze zachęcają właścicieli do zgłaszania takich apartamentów i pokoi do oficjalnego rejestru nieskategoryzowanych obiektów. Zachęty te wyraźnie wskazują jednak, że dotyczy to świadczenia usług hotelarskich. Tymczasem wielu właścicieli mieszkań nie uważa by świadczyli usługi hotelowe. I trudno odmówić im racji, wynajem mieszkania na nocleg nie jest przecież usługą hotelarską z pełnym jej profesjonalnym zapleczem usługowym – wyjaśnia Marlena Kosiura, ekspert portalu InwestycjewKurortach.pl.

Obecnie w spisie prowadzonym przez Kraków zgłoszonych jest 549 nieskategoryzowanych obiektów noclegowych (apartamenty, hostele, pokoje godzinne). To zaledwie 10 proc. tego co podaje serwis Airbnb – gdzie dostępnych jest 5 482 oferty (dane firmy analitycznej AirDNA, analizującej najem krótkoterminowy realizowany poprzez Airbnb).

 

Bądź na bieżąco z naszymi najciekawszymi artykułami!
Kliknij Obserwuj w Google News!

Obserwuj nas w Google News
Autor
Redakcja
InwestycjewKurortach.pl
Copyright

Stawiamy na jakościowe, autorskie i rzetelne treści. Nie kopiujemy tekstów od innych, nie kredniemy treści z zagranicznych portali. Uszanuj naszą pracę autorską i czas poświęcony na przygotowanie materiałów. Jeśli zależy ci na zacytowaniu fragmentu lub podaniu przytoczonych przez nas danych - prosimy podaj źródło: portal InwestycjewKurortach.pl