Burmistrz Dusznik-Zdrój z aktem oskarżenia
Sprawa dotyczy budynku sędziowskiego wybudowanego w ramach Tauron Duszniki Arena, fot. Marcin Zulinski
O tym, że do sądu trafił niedawno akt oskarżenia przeciwko burmistrzowi Dusznik-Zdroju poinformowały lokalne media. Sprawa dotyczy inwestycji z lat 2016-2017 - budowy na Jamrozowej Polanie budynku sędziowskiego. W 2017 roku w Ośrodku Sportów Zimowych w kurorcie odbyły się Mistrzostwa Europy w Biathlonie. Pod potrzeby wydarzenia miejskie obiekty sportowe remontowano. Prace pochłonęły 18 mln złotych (10 mln zł było dotacją z Ministerstwa Sportu i Turystyki). Po evencie zaczęły się pojawiać pierwsze sygnały o tym, że przy realizacji mistrzostw mogło dojść do nieprawidłowości. W 2018 roku kontrolę przeprowadziła w tej sprawie również Najwyższa Izba Kontroli. Wyniki tego audytu potwierdziły, że doszło do nieprawidłowości przy realizacji inwestycji. W 2019 r. prokuratura rozpoczęła śledztwo. Efektem są postawione właśnie zarzuty.
Jak wyjaśnia prokurator Tomasz Orepuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Świdnicy jeden z zarzucanych czynów ma dotyczyć udzielenia zamówienia publicznego na budowę poprzez wybranie do realizacji zamówienia oferenta, którego oferta nie spełniała wymogów określonych w przetargu. Drugi zarzut – tym razem dotyczący stycznia 2017 roku – również obejmuje przekroczenie uprawnień. – W tym wypadku miało ono polegać na zawarciu z wykonawcą kompleksowo sprawującym nadzór inwestorki nad przebiegiem budowy dwóch kolejnych umów związanych z pełnieniem nadzoru inwestorskiego, z których zakres pokrywał się ze zleconymi wcześniej zadaniami. Czyli niejako gmina podwójnie miała zapłacić wykonawcy za tę samą usługę – wyjaśniał w rozmowie z wałbrzyską Gazetą Wyborczą prokurator Orepuk. Kolejne oskarżenie dotyczy dopuszczenia nowego budynku do użytku bez wymaganych prawem zezwoleń. Wszystkie te czyny zagrożone są karą do 3 lat pozbawienia wolności. Burmistrz Piotr Lewandowski do zarzutów się nie przyznaje.
- Po przeczytaniu 666 stron audytu dotyczącego ośrodka sportowego jestem pewny że będzie więcej zarzutów – komentuje dusznicki radny Jarosław Kwolek.
Problemy po raz drugi
Oskarżenia prokuratury nie są pierwszymi problemami jakie w ostatnim czasie ma włodarz Dusznik-Zdrój. Lokalny polityk PiS, kojarzony od lat jako bliski współpracownik Michała Dworczyka, byłego szef kancelarii premiera już w 2020 roku był poddany kontroli. Do urzędu weszło Centralne Biuro Antykorupcyjne w związku z decyzją wydaną przez burmistrza na korzyść budowanego w Zieleńcu luksusowego aparthotelu. Jak informował wówczas ten sam prokurator Tomasz Orepuk postępowanie dotyczyło sprawy zmiany decyzji o warunkach zabudowy dla inwestycji w Zieleńcu. Jak informowała wówczas Gazeta Wyborcza chodziło o to, że w 2014 r. zwiększono liczbę miejsc noclegowych z 300 do 1000. Zgodnie z prawem burmistrz powinien powiadomić o tym właścicieli sąsiednich działek, czego nie zrobił, tylko podjął decyzję.
AKTUALIZACJA 25 kwietnia 2023 r.: W Dusznikach CBA zatrzymała 4 osoby w związku z inwestycjami.