Jeden z największych aquaparków nad Bałtykiem już w budowie. Będzie ekologicznie
Powstająca atrakcja w kurorcie to nowa część realizowanego od kilku lat w Międzyzdrojach kwartału z apartamentami, hotelem, restauracjami i nowym placem miejskim. Za całą tą inwestycją o nazwie Bel Mare & Aqua Resort stoi warszawki deweloper, spółka Prestige. Część z wielkim parkiem wodnym ma być połączona z innymi budynkami, tak, że właściciele apartamentów i turyści wypoczywających w budynkach będą mogli nawet w zimie na basen przejść bez kurtek. Dokładną lokalizację kompleksu basenowego zbaczyć można na wizualizacji pod tekstem.
Baseny całoroczne i konferencje pod znakiem eko
Nowa inwestycja robi wrażenie. To duży, 5 kondygnacyjny budynek o całkowitej powierzchni blisko 17,5 tys. mkw. Ma pomieścić jednocześnie ponad 2 tys. gości. Będzie jednym z największych aqua parków w nadbałtyckich kurortach. O podobnej skali całoroczne baseny wewnętrzne ze zjeżdżalniami funkcjonują już m.in. przy hotelach spółki Zdrojowa Invest & Hotels w Świnoujściu, we Władysławie w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich Cetniewo, Panorama w Jarosławcu oraz obiekt Jan w Darłówku – choć ten ostatni jest już nieco przestarzały.
Koszt nowej inwestycji wynieść ma ponad 150 mln zł wraz z wyposażeniem. I jak informuje Piotr Puchała, prezes spółki Prestige PM, realizującej inwestycję obiekt to rozwiązanie nie tylko do pluskania. – Będzie to zarówno centrum wodnej rozrywki dla rodzin, miejsce odnowy biologicznej jak i nowoczesne centrum konferencyjne o powierzchni sal prawie 1,5 tys. mkw. – wyjaśnia Piotr Puchała.
Inwestor i architekci postawili na ekologię. Budynek ma być nisko niskoemisyjny. Będą odnawialne źródła energii panele słoneczne, fotowoltaika i pompa ciepła, prąd i ogrzewanie pochodzić ma także z systemu kogeneratorów kaskadowych. Założenia wskazują, że aż 70 proc. energii potrzebnej do zasilania obiektu uzyskiwane ma być ze źródeł „zielonych”. Przewidziano również mechanizmy pomagające oszczędzać wodę. Wstępnie wiadomo, że będzie to m.in. wykorzystanie wód opadowych do podlewania zieleni wokół aquaparku.
– Zastosowaliśmy tarasowe rozczłonkowanie bryły tak, aby była bliska ludzkiej skali, a jednocześnie tworzyła przytulne patia dla użytkowników aquaparku – tłumaczy Roger Kostarczyk, właściciel biura architektonicznego AKO Architekci.
Wodne wyścigi
Turyści będą mogli naprawdę poszaleć. Zaplanowano zjeżdżalnie zarówno wewnętrzne, jak i zakryte, wijące się poza bryłą budynku na zewnętrz. Będzie można ścigać się na zjeżdżalniach twin racer. Dostępna będzie także zjeżdżalnia Jumbo – to atrakcja typu Space Bowl z gigantyczną 12-metrową czaszą. Zjeżdżalnia ta umożliwiać będzie zjazdy wyłącznie na pontonach. Firma Prestige planuje też specjalne podświetlenia.
A aquaparku dostępny ma być też ponad 300 metrowy wodny plac zabaw, brodzik o powierzchni 150 mkw. oraz zewnętrzny o powierzchni 60 mkw. z główną atrakcją - statkiem pirackim oraz tryskające wodą dysze.
Dodatkowo w obiekcie znajdą się strefy z saunami, łączka solarna, fitness oraz sale do ćwiczeń grupowych, a także strefa wyposażona w urządzenia do rehabilitacji leczniczej (poprawa zdrowia i leczenie bólu, drenaż limfatyczny, kriopoliza, hydromasaż, tlenoterapia). Na najwyższej kondygnacji zaplanowano roof bar i taras widokowy.
Opracowanie: tekst autorski redakcji, fot. wizualizacje Prestige