Arche realizuje kolejną emisję obligacji korporacyjnych

Spółka będąca jednym z liderów nieruchomości w systemie condohoteli planuje pozyskać z rynku 12 mln zł. Minimalny próg wejścia w zakup obligacji to 25 tys. zł.

fot. Arche

Spółka Arche ogłosiła ofertę publicznej emisji obligacji (seria J) realizowaną przez dom maklerski Michael / Ström. Zapisy inwestorów zarówno indywidualnych, jak i instytucjonalnych (np. funduszy) zbierane są do 26 października. Na 3 listopada 2022 r. zaplanowano dzień emisji. Minimalny zapis na obligacje określony został na poziomie 25 szt., każda o wartości 1 tys. zł. 

Prognozowana roczna stopa zwrotu z obligacji wynosić ma 12,01% (model wyliczania zysku oparty na WIBOR 3M + 4,70%). Przy szacunkach wyliczenia zysków spółka założyła wartość stopy WIBOR na poziomie 7,31% (według stanu na 04.10.2022 r.), a marża wynosi 4,7 p.p. Wypłata odsetek odbywać się ma co 3 miesiące. Termin wykupu obligacji zaplanowano na za 3 lata (3 listopada 2025 r.), ale warunki emisji zakładają możliwość wcześniejszego wykupu przez Arche całości lub części obligacji.

Arche planuje przeznaczyć pozyskane środki na refinansowanie kwotą 11,5 mln zł obligacji serii E wyemitowanych w 2019 roku. Zgodnie z terminami te właśnie papiery dłużne serii E (o wartości 29 mln zł) powinny być wykupione 15 listopada 2022 r. Do tej pory spółka przeprowadziła 4 emisje publiczne, wykupując wszystkie papiery dłużne w terminach. Na rynku obecne są jeszcze i wymagają wykupienia inne emitowane obligacje Arche, których termin wykupu przypada na lata 2023 – 2025. Ich suma wynosi łącznie 66 mln zł.

Na moment emisji obligacje serii „J” nie są zabezpieczone, ale przewidywane jest ich zabezpieczenie na części lokali jakie Arche posiada w jednej ze swoich oddanych inwestycji - Dworze Uphagena w Gdańsku.

Miasta i kurorty w Systemie Arche®
Firma, kontrolowana w 97 proc. przez rodzinę Grochowskich, jest w Polsce liderem segmentu nieruchomości turystycznych typu condominium – czyli sprzedawanych nabywcom indywidualnym w formie pokoi i apartamentów w budynkach hotelowych. Przez pierwsze lata rozwoju rynku condohoteli w Polsce firma Arche działała głównie w miastach. Od niedawna tego rodzaju obiekty realizuje także w kurortach: Mielnie, Nałęczowie, Muszynie.

Do sieci Arche należy obecnie 17 hoteli (prawie 3 500 pokoi, w których dostępnych jest 5 tys. miejsc noclegowych). Cztery duże hotele są w całości własnością spółki. Firma posiada także mniejsze ośrodki turystyczne jak m.in. Siedliska Arche – kameralne obiekty zlokalizowane w otoczeniu natury. Obecnie w budowie firma ma 508 pokoi/apartamentów hotelowych.

Arche w ciągu ostatnich 12 miesięcy uzyskała 208 mln zł przychodów z działalności hotelowej, a zysk operacyjny EBITDA - już po odjęciu wypłat dla właścicieli lokali condo - na poziomie 41 mln zł. Spółka informuje, że średnie obłożenie pokoi w jej hotelach przekroczyło ostatnio poziomy sprzed pandemii i  wynosi 51%. 

Model wypłat zysków przez Arche w modelu condo jest w zależności od hotelu nieco inny. W części hoteli kupujący otrzymują stały czynsz (zazwyczaj na poziomie 5% rocznie liczone od wkoty zakupu lokalu) oraz ewentualne wypracowane ponad stałą kwotę zyski. Ten stały składnik określany był w umowach na 3-5 lat, a dla nowych umów zarządzania lokalami condo wynosi juz 10 lat. W 2021 r. spółka sprzedała inwestorom indywidualnym 250 lokali w realizowanych przez siebie hotelach. 

Spółka nie obawia się znacząco spowolnienia na rynku condohoteli, gdyż jak wskazuje niesprzedane lokale pozostają wówczas w majątku firmy i generują przychód z wynajmu turystom. Jako przykład Arche podaje drugi etap kompleksu przy ul. Poloneza w Warszawie. Moimo dużej liczby niesprzedanych pokoi w ciągu 12 miesięcy licznych od września 2021 roku do września 2022 r. wygenerował dla firmy dochód na poziomie ok. 6 mln zł.

Firma ma obecnie w budowie i sprzedaży m.in. apartamenty w inwestycji Fabryka Samolotów Mielno. Ale osoby zainteresowane zainwestowaniem w projekty Arche już działające mogą kupić dom w ramach inwestycji w Łochowie, który dostęopny jest na rynku wtórym i jest w stanie pochwalić się realnymi wynikami zysków jakie spółka wypłacała. 

 

opracowanie: tekst autorski redakcji

 

Bądź na bieżąco z naszymi najciekawszymi artykułami!
Kliknij Obserwuj w Google News!

Obserwuj nas w Google News
Autor
Redakcja
InwestycjewKurortach.pl
Copyright

Stawiamy na jakościowe, autorskie i rzetelne treści. Nie kopiujemy tekstów od innych, nie kredniemy treści z zagranicznych portali. Uszanuj naszą pracę autorską i czas poświęcony na przygotowanie materiałów. Jeśli zależy ci na zacytowaniu fragmentu lub podaniu przytoczonych przez nas danych - prosimy podaj źródło: portal InwestycjewKurortach.pl