PRES Polish Real Estate Summit 2022 / Zakopane, 22-23 listopada 2022

PRES jesienna edycja wydarzenia organizowanego przez Nowy Adres to setki ważnych tematów z wszystkich segmentów rynku nieruchomości.

Rosnąca inflacja, wojna w Ukrainie, szybujące ceny materiałów budowlanych i surowców energetycznych – to tylko niektóre z wyzwań, z jakimi muszą się obecnie mierzyć uczestnicy polskiego rynku nieruchomości. Jak długo potrwa spowolnienie tej branży i kto wyjdzie z niego obronną ręką? 

Druga połowa 2022 r. to dla polskiego rynku nieruchomości czas wielkich niewiadomych. Po latach prosperity dla mieszkaniówki nastał trudny czas – wskutek podwyżek stóp procentowych duża grupa potencjalnych nabywców utraciła zdolność kredytową, przez co liczba transakcji w biurach sprzedaży deweloperów spadła o ponad 50 proc. Na spadek popytu deweloperzy odpowiedzieli stosowną obniżką podaży – według danych GUS, w połowie 2022 roku liczba rozpoczynanych budów była o 24 proc. mniejsza, niż 12 miesięcy temu. Nowych mieszkań powstaje mniej także z powodu wojny w Ukrainie – gwałtowne podwyżki cen surowców energetycznych i materiałów budowalnych wywindowały ceny generalnego wykonawstwa.
 
Drożejąca energia to również problem dla deweloperów i właścicieli obiektów biurowych. Wydawało się, że po blisko dwóch latach pandemicznych ograniczeń i częściowej pracy w domu najemcy powrócili do swoich biur na dobre. Jednak rosnące koszty eksploatacyjne mogą ich skłonić do szukania innych, bardziej ekonomicznych lokalizacji. Kolejnym problemem jest słabnąca złotówka – jako że w zdecydowanej większości przypadków czynsze biurowe są indeksowane w euro, wskutek dewaluacji polskiej waluty koszty najemców rosną. 

Inflacja: zagrożenie czy szansa? 
Pozytywnym czynnikiem dla deweloperów mieszkaniowych jest… rosnąca inflacja. Mimo całej serii podwyżek stóp procentowych, ich realna wysokość przy ponad 17-procentowej inflacji pozostaje głęboko ujemna. Nieruchomości mieszkaniowe, które w ostatnich latach drożały w zależności od lokalizacji w tempie 12-16 proc. są wciąż skuteczną i atrakcyjną formą ochrony kapitału przed utratą wartości. Obecnie nawet 50-70 proc. wszystkich transakcji na rynku mieszkaniowym to zakupy gotówkowe. Szczególnym wzięciem cieszą się nieruchomości luksusowe w najbardziej prestiżowych lokalizacjach miejskich i kurortach wakacyjnych – panuje przekonanie, ze nieruchomości z naprawdę najwyższej półki są najbardziej odporne na wahanie mieszkaniowej koniunktury. 

Rozmowy na szczycie – dosłownie i w przenośni
W obecnej sytuacji rynkowej stawianie długofalowych prognoz może przypominać nieco wróżenie z kryształowej kuli. Tego niełatwego zadania podejmą się jednak uczestnicy drugiej edycji konferencji PRES Polish Real Estate Summit, którą firma Nowy Adres organizuje 22-23 listopada w hotelu Nosalowy Dwór Resort & Spa w Zakopanem. 

Nowy Adres to firma znana choćby z takich cykli konferencyjnych jak sopockie Forum Rynku Nieruchomości. Gwarantuje wysoki poziom merytoryczny – program konferencji został ułożony tak, aby uwzględniać najbardziej palące problemy rodzimego rynku nieruchomości mieszkaniowych oraz biurowych i oferować ich optymalne rozwiązania. Państwa szczególnej uwadze polecamy otwierający konferencję panel pod wiele mówiącym tytułem „Inflacja na rynku budowlanym, czyli z kim i jak budować, żeby w ogóle zbudować?”, podczas którego deweloperzy, generalni wykonawcy i dystrybutorzy materiałów budowlanych będą dyskutować o tym, na jakich warunkach w obecnej sytuacji rynkowej ich wzajemna współpraca jest w ogóle możliwa.  Warto też pochylić się nad panelami dyskusyjnymi o wpływie wojny na Ukrainie i napływu migrantów na nasz rynek nieruchomości oraz o atrakcyjności inwestowania w projekty typu condo, które obecnie ponownie odbierane są jako skuteczna opcja ochrony kapitału. 

Zainwestuj z INRE
Ta ostatnia tematyka będzie obecna w Zakopanem także za sprawą premierowej edycji Targów Nieruchomości Inwestycyjnych INRE. To impreza dla wszystkich inwestorów indywidualnych, którzy na rynku nieruchomości poszukują atrakcyjnych kierunków inwestycyjnych czy choćby w celach tezauryzacyjnych. W Nosalowym Dworze będą mieli oni możliwość zapoznania się z propozycjami blisko 30 wystawców oferujących condo- i aparthotele, domy całoroczne, apartamenty inwestycyjne czy grunty pod zabudowę w kraju i za granicą, m.in. na Półwyspie Iberyjskim.
 
Dodatkową korzyścią z uczestnictwa w PRES jest również możliwość skorzystania z systemu Match Maker, umożliwiającego umawianie spotkań z innymi uczestnikami konferencji w trakcie trwania wydarzenia. To skuteczne narzędzie do nawiązywania nowych kontaktów biznesowych, które nierzadko okazują się wartością samą w sobie. 

Z pełnym programem konferencji można zapoznać się tu 

Partnerami Merytorycznymi konferencji są firmy Fortech Consulting, Geodetic, FlatForFlip oraz Sander System, Partnerami Wspierającymi: Grupa MTP oraz Grupa Mo, Srebrnymi Sponsorami: Equilis i INA Management, Brązowymi Sponsorami: Nieruchomości Orange oraz Olivia Center, honorowym patronatem PRES 22 objęli: Polski Związek Firm Deweloperskich, Polska Federacja Rynku Nieruchomości, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC, Stowarzyszenie Architektów RP, Warszawskie oraz Wielkopolskie Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami oraz Związek Banków Polskich. Patroni Medialni wydarzenia to: Dziennik Gazeta Prawna, GazetaPrawna.pl, magazyn Investor Real Estate Expert, InwestycjewKurortach.pl, KGM, KRN.pl, Property Insider, agencja Tauber Promotion oraz serwisy Subiektywnie o Finansach i ZainwestujwNieruchomosci.pl.

 

Bądź na bieżąco z naszymi najciekawszymi artykułami!
Kliknij Obserwuj w Google News!

Obserwuj nas w Google News
Copyright

Stawiamy na jakościowe, autorskie i rzetelne treści. Nie kopiujemy tekstów od innych, nie kredniemy treści z zagranicznych portali. Uszanuj naszą pracę autorską i czas poświęcony na przygotowanie materiałów. Jeśli zależy ci na zacytowaniu fragmentu lub podaniu przytoczonych przez nas danych - prosimy podaj źródło: portal InwestycjewKurortach.pl