U-booty w Helu. Początek jednostki szkoleniowej słynnych okrętów w Helu sięga 1941 roku.

W porcie w Helu stacjonowały legendarne niemieckie okręty podwodne.

Zdjęcie wykonano na przełomie kwietnia i maja 1942 roku w porcie wojennym w Helu. Niemieckie okręty podwodne - zwane postrachem Atlantyku - stacjonowały w kurorcie już od kilku miesięcy. Właśnie tu marynarka wojenna III Rzeszy miała swoją bazę szkoleniową U-bootów.

Początek jednostki szkoleniowej słynnych okrętów w Helu sięga 1941 roku. Powołano wówczas do życia Techniczną Grupę Szkoleniową U-Bootów Bojowych - jednostkę AGRU.

Widoczne 6 okrętów na zdjęciu to typ VIIC – jedne z najlepszych i zarazem najliczniej produkowanych okrętów podwodnych II wojny światowej.

U-booty opuściły helski port w marcu 1945 roku. Nadciągał front wschodni, i dowództwo Kriegsmarine zdecydowało o przeniesieniu jednostki szkoleniowej na Bornholm. 

W tle zdjęcia wyraźnie widoczne zabudowania osady rybackiej, biała wieża kościoła katolickiego oraz rdzawa sylwetka kościoła ewangelickiego (w którym obecnie znajduje się Muzeum Rybołówstwa).

U-booty z bazy w Helu uczestniczyły też w końcowej fazie wojny w Operacji "Hannibal" czyli ewakuacji ludności niemieckiej z Pomorza.

Bardzo dużo cennej wiedzy w tym temacie znaleźć można w nieocenionej kopalni historii Helu pod linkiem.

Lubisz ciekawostki z kurortów? Historie z PRLu i nie tylko, zajrzyj na nasz profil na Facebooku 

 

Bądź na bieżąco z naszymi najciekawszymi artykułami!
Kliknij Obserwuj w Google News!

Obserwuj nas w Google News
Autor
Redakcja
InwestycjewKurortach.pl
Copyright

Stawiamy na jakościowe, autorskie i rzetelne treści. Nie kopiujemy tekstów od innych, nie kredniemy treści z zagranicznych portali. Uszanuj naszą pracę autorską i czas poświęcony na przygotowanie materiałów. Jeśli zależy ci na zacytowaniu fragmentu lub podaniu przytoczonych przez nas danych - prosimy podaj źródło: portal InwestycjewKurortach.pl