Windą na plażę. W PRLu takie cuda działały nad Bałtykiem

Choć Polska to nie Monaco, to także u nas windą można było zjechać na plażę. I to w PRLu.

Taki cudowny wynalazek działał nad Bałtykiem w Jastrzębiej Górze. Ale krótko, dosłownie kilka lat.

Wieża wyciągowa „Światowid” powstała tuż przed II wojną światową. Letnikom zaplanowano wygodę, by zamiast schodzić po 300 stopniach schodami, mogli jeździć w górę i w dół. Ale wojna pokrzyżowała plany. E efekcie wieżę uruchomiono dopiero prawie 30 lat później. Silniki ruszyły ok. 1966 roku.

I choć pokonywanie bałtyckiego klifu miało być od teraz wygodne, to na tę luksusową „podwózkę” na plażę turyści mogli liczyć jednie przez kilka lat. W latach 70’ wieża przechyliła się w stronę wody. Niebezpieczeństwo jej zawalenia spowodowało zamknięcie. Ostatecznie w 1982 r. ta wyjątkowa w skali całego polskiego Wybrzeża budowla runęła.

Przyczyną były bynajmniej bałtyckie fale i podmywanie brzegu, ale specficzna niestabilność gruntu jaka charakteryzuje klif w Jastrzębiej Górze. 

opracowanie: tekst autorski redakcji portalu, fot. fotopolska.eu oraz Zbigniew Kosycarz / KFP

 
Te zdjęcia są ciekawe:
Te zdjęcia są ciekawe:

Bądź na bieżąco z naszymi najciekawszymi artykułami!
Kliknij Obserwuj w Google News!

Obserwuj nas w Google News
Autor
Redakcja
InwestycjewKurortach.pl
Copyright

Stawiamy na jakościowe, autorskie i rzetelne treści. Nie kopiujemy tekstów od innych, nie kredniemy treści z zagranicznych portali. Uszanuj naszą pracę autorską i czas poświęcony na przygotowanie materiałów. Jeśli zależy ci na zacytowaniu fragmentu lub podaniu przytoczonych przez nas danych - prosimy podaj źródło: portal InwestycjewKurortach.pl