Szeroka i złota. Taka będzie plaża w Mielnie za 21 mln zł

Po zakończeniu wakacji ruszyła druga część prac związanych z poszerzeniem plaży w Mielnie. Z dna Bałtyku na plaży dosypane ma być 175 m3 piasku. Planowane zakończenie to jesień 2023 r. Mieleński sezon 2024 zapowiada się więc w zupełnie nowej, lepszej rzeczywistości.
Poszerzanie plaży w Mielnie ma zakończyć się w październiku 2023 r.

Plaża w centralnej części kurortu od dawna nie należała do zbyt szerokich. Lepiej było w części Mielno-Unieście, natomiast w okolicach głównego deptaka i najbardziej popularnych zejść nad wodę szerokość w porównaniu z innymi polskimi kurortami nie zachwycała. W czasie sztormów znikała niemal zupełnie, co świetnie pokazuje film z zimowych sztormów 2022 r. (do obejrzenia na końcu materiału).

100% środków z Unii Europejskiej na wybrzeże: zyskają Mielno, Kołobrzeg, Pleśna

Całość prac związanych z ochroną wybrzeża w tej okolicy i refulacją plaż dofinansowana została ze środków Unii Europejskiej. Projekt realizuje Urząd Morski w Szczecinie. Całkowity koszt to ponad 83,4 mln zł. 

-To długo wyczekiwana przez nas inwestycja. Pierwsze starania o realizację tego projektu radni podjęli już w 2015 roku. Bezpieczne plaże i ochrona środowiska to priorytet w turystycznej gminie – wyjaśnia Olga Roszak-Pezała, burmistrz Mielna.

W tym kurorcie część prac wykonano już przed wakacjami 2023 r. Prace wykonuje konsorcjum firm PRCiP z Gdańska jako lider tego konsorcjum oraz Hegemann GmbH i Rohde Nielsen A/S. Już do tej pory z dna morza na mieleńskie plaże dosypano 300 tys. m3 piasku. Rurami z dna położonego nawet kilka kilometrów w głąb morza, piasek „przepompowywany” jest przez system rurociągów na plażę.

Drugi etap kosztować ma 10 mln zł (łączny koszt refulacji 21 mln zł), a jego zakończenie planowane jest jeszcze jesienią 2023 r.

Czytaj także: Milionowe inwestycje także w Muszynie

Niebawem więc plaża w Mielnie znikać będzie jedynie w czasie mgły, a nie pod wodą. To dla kurortu fajny urodzinowy prezent – w tym roku miejscowość obchodzi 50-lecie nadania praw gminnych.

Opracowanie: tekst autorski redakcji, fot. urząd gminy Mielno, Google Maps, YouTube użytkownik jacony 

 
Te zdjęcia są ciekawe:
Te zdjęcia są ciekawe:

Bądź na bieżąco z naszymi najciekawszymi artykułami!
Kliknij Obserwuj w Google News!

Obserwuj nas w Google News
Autor
Marlena Kosiura
InwestycjewKurortach.pl
Copyright

Stawiamy na jakościowe, autorskie i rzetelne treści. Nie kopiujemy tekstów od innych, nie kredniemy treści z zagranicznych portali. Uszanuj naszą pracę autorską i czas poświęcony na przygotowanie materiałów. Jeśli zależy ci na zacytowaniu fragmentu lub podaniu przytoczonych przez nas danych - prosimy podaj źródło: portal InwestycjewKurortach.pl