PKL buduje na Górze Parkowej w Krynicy-Zdrój wieżę widokową
Polskie Koleje Linowe (PKL) rozpoczęły budowę 36 metrowej wieży widokowej na szczycie Góry Parkowej w Krynicy-Zdrój. Atrakcja ma być dostępna już w wakacje 2025 r. Ma mieć zarówno możliwość wejścia zewnętrznymi schodami wijącymi się wokół budowli, jak i wjazd windą na samą górę. Na szczycie znajdzie się przeszkolona platforma widokowa z częścią zewnętrzną i wewnętrzną i panoramą 360 stopni.
Szklana ścieżka jak w górach Azji czy w Grand Canyon?
Największą atrakcją wieży może będzie jednak niewątpliwie specjalny wykusz ze szklaną podłogą. To hit wielu miejscowości turystycznych, głównie w Azji, gdzie popularne od lat są szklane ścieżki i mosty nad przepaścią. Wiele z nich w Chinach z uwagi na względy bezpieczeństwa w ostatnim czasie zamknięto. Ale z powodzeniem funkcjonują m.in. od 2007 roku jako przeszklona podkowa w w Arizonie w USA nad Wielkim Kanionem czy w Warszawie na szczycie wieżowca Warsaw UNIT na 46 piętrze Skyfall, gdzie w zamkniętej na eventy przestrzeni zamontowano przeszkolony w pełni, włącznie z podłogą wykusz, który dodatkowo lekko się wychyla.
Tianmen Skywalk u góry, Grand Canyon Skywalk czy szklany wykusz w wieżowcu UNIT w Warszawie to tylko niektóre z przeźroczystych atrakcji "zwieszonych" nad przepaścią w dół, wieża w Krynicy-Zdrój też ma mieć fragment takiego szklanego chodnika
Wieża to kolejny krok na ścieżce atrakcji wokół samej Góry Parkowej. Jest jedną z ikon uzdrowiska. Kolejka, która wwozi tu turystów działa od 1937 roku. Kilka lat temu przeszła modernizację. Po latach zaniedbań dziś znów jest jedną z atrakcji. Działa cały rok: latem funkcjonują tu m.in. zjeżdżalnie dla dzieci, zimą oczarowuje parkiem świateł.
Kolejka na Górę Parkową w Krynicy-Zdrój jeździ od 1937 roku, fot. współczesne PKL
Polskie Koleje Linowe wraz z budową wieży widokowej uatrakcyjniają też przestrzeń wokół, powstaje m.in. Polana Muzyki i Światła (wizualizacje w galerii pod artykułem). Inwestycja ma kosztować 20 mln zł.
Opracowanie: tekst autorski redakcji, wizualizacje i zdjęcia PKL, Skyfall Warsaw, Jacques Beaulieu