PKL buduje na Górze Parkowej w Krynicy-Zdrój wieżę widokową

Górski kurort doczeka się już drugiej wieży widokowej. Tym razem powstaje w centrum miejscowości na Górze Parkowej. Powstanie pierwsza w Polsce platforma widokowa z przeszkloną podłogą.
Wieża widokowa na szczycie Góry Parkowej ma być atrakcją już latem 2025 r., wizualizacja PKL

Polskie Koleje Linowe (PKL) rozpoczęły budowę 36 metrowej wieży widokowej na szczycie Góry Parkowej w Krynicy-Zdrój. Atrakcja ma być dostępna już w wakacje 2025 r. Ma mieć zarówno możliwość wejścia zewnętrznymi schodami wijącymi się wokół budowli, jak i wjazd windą na samą górę. Na szczycie znajdzie się przeszkolona platforma widokowa z częścią zewnętrzną i wewnętrzną i panoramą 360 stopni.

Szklana ścieżka jak w górach Azji czy w Grand Canyon?

Największą atrakcją wieży może będzie jednak niewątpliwie specjalny wykusz ze szklaną podłogą. To hit wielu miejscowości turystycznych, głównie w Azji, gdzie popularne od lat są szklane ścieżki i mosty nad przepaścią. Wiele z nich w Chinach z uwagi na względy bezpieczeństwa w ostatnim czasie zamknięto. Ale z powodzeniem funkcjonują m.in. od 2007 roku jako przeszklona podkowa w w Arizonie w USA nad Wielkim Kanionem czy w Warszawie na szczycie wieżowca Warsaw UNIT na 46 piętrze Skyfall, gdzie w zamkniętej na eventy przestrzeni zamontowano przeszkolony w pełni, włącznie z podłogą wykusz, który dodatkowo lekko się wychyla.

Tianmen Skywalk u góry, Grand Canyon Skywalk czy szklany wykusz w wieżowcu UNIT w Warszawie to tylko niektóre z przeźroczystych atrakcji "zwieszonych" nad przepaścią w dół, wieża w Krynicy-Zdrój też ma mieć fragment takiego szklanego chodnika


Wieża to kolejny krok na ścieżce atrakcji wokół samej Góry Parkowej. Jest jedną z ikon uzdrowiska. Kolejka, która wwozi tu turystów działa od 1937 roku. Kilka lat temu przeszła modernizację. Po latach zaniedbań dziś znów jest jedną z atrakcji. Działa cały rok: latem funkcjonują tu m.in. zjeżdżalnie dla dzieci, zimą oczarowuje parkiem świateł. 

Kolejka na Górę Parkową w Krynicy-Zdrój jeździ od 1937 roku, fot. współczesne PKL


Polskie Koleje Linowe wraz z budową wieży widokowej uatrakcyjniają też przestrzeń wokół, powstaje m.in. Polana Muzyki i Światła (wizualizacje w galerii pod artykułem). Inwestycja ma kosztować 20 mln zł.

Opracowanie: tekst autorski redakcji, wizualizacje i zdjęcia PKL, Skyfall Warsaw, Jacques Beaulieu

 
Te zdjęcia są ciekawe:
Te zdjęcia są ciekawe:

Bądź na bieżąco z naszymi najciekawszymi artykułami!
Kliknij Obserwuj w Google News!

Obserwuj nas w Google News
Autor
Redakcja
InwestycjewKurortach.pl
Copyright

Stawiamy na jakościowe, autorskie i rzetelne treści. Nie kopiujemy tekstów od innych, nie kredniemy treści z zagranicznych portali. Uszanuj naszą pracę autorską i czas poświęcony na przygotowanie materiałów. Jeśli zależy ci na zacytowaniu fragmentu lub podaniu przytoczonych przez nas danych - prosimy podaj źródło: portal InwestycjewKurortach.pl