Tempo sprzedaży condohoteli zwolniło, ale jest zadawalające

Jeden z liderów segmentu condohoteli o aktualnej sytuacji w branży

O kondycji rynku condohoteli oraz sytuacji grupy Europlan prezes zarządu tej spółki mówił w czasie  konferencji Hotel Investment Trends w maju 2023 r. :

Ceny są wysokie, bo apartamenty w condo sprzedawane są po 20 i więcej tys. zł za mkw., ale mówimy tu o prawdziwych hotelach z pełną infrastrukturą, a nie o apartamentowcach z jakimś niewielkim dodatkiem usług hotelowych, tzw. aparthotelach. I proszę sobie wyobrazić, że sprzedając apartament w takiej cenie deweloper wcale na tym nie zarabia.

Każdy mkw. sprzedawanego apartamentu, drugi metr, co najmniej drugi, to jest infrastruktura hotelowa. Na części deweloperskiej projektu condo, który ma być regularnym hotelem nie da się zarobić, zważywszy na wzrost cen w produkcji budowlanej w ostatnich latach. Mówię o projektach teraz realizowanych, bo oczywiście w tych realizowanych 3-4 lata temu, gdy ten koszt wytworzenia był dużo, dużo niższy, można było realizować marżę deweloperską. Proszę mi wierzyć, nie jesteśmy w stanie zarobić złotówki na deweloperce w projekcie condo.

Obecnie sprzedaż jest na poziomach zadowalających, choć nie takich, które znamy sprzed trzech lat, wtedy zwykle sprzedawaliśmy w nowych projekcie 8-12 „unitów” miesięcznie, teraz jesteśmy na poziomie 5-6.

Podsumowanie całości wypowiedzi przeczytać można na stronach miesięcznika „Hotelarz” – organizatora wydarzenia

 

Bądź na bieżąco z naszymi najciekawszymi artykułami!
Kliknij Obserwuj w Google News!

Obserwuj nas w Google News
Autor
Artur Kozieja
Europlan
Copyright

Stawiamy na jakościowe, autorskie i rzetelne treści. Nie kopiujemy tekstów od innych, nie kredniemy treści z zagranicznych portali. Uszanuj naszą pracę autorską i czas poświęcony na przygotowanie materiałów. Jeśli zależy ci na zacytowaniu fragmentu lub podaniu przytoczonych przez nas danych - prosimy podaj źródło: portal InwestycjewKurortach.pl