W Darłówku Neptun się naprawdę zdenerwował. Rzucał 5-tonowymi gwiazdoblokami
Kiedy Neptun się zdenerwuje może być naprawdę groźnie!
Ten gwiazdoblok wchodzący na betonowy falochron w Darłówku nie leży tam przypadkiem. To efekt działania siły wiatru i wody, ogromnego potężnego żywiołu jakim jest morze. W czasie grudniowego sztormu w 2013 roku szalejący na Bałtyku orkan Ksawery wywołał tak silne i wysokie fale, że w Darłówku jeden z chroniących nabrzeże betonowych gwiazdobloków - ważący 5 ton! - został dosłownie przerzucony z jednej, na drugą stronę falochronu.
Kiedy stanie się oko w oko z tym betonowym kolosem można dosłownie poczuć siłę natury i nabrać do niej pokory.
- Łącznie sztormowe fale zabrały aż 19 gwiazdobloków - mówił w materiale redakcji portalmorski.pl Tomasz Bobin, dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku. - Dla nas to był wielki szok. Nie jestem w stanie nawet wyobrazić sobie siły, która poderwała te materiały. 18 gwiazdobloków zabrało morze. Zlokalizowaliśmy je na dnie kilkadziesiąt metrów od falochronu. Na szczęście nie leżą na torze wodnym i nie zagrażają żegludze. Natomiast jeden z nich został wyrzucony na kilka metrów do góry i przerzucony na falochron.
Jaka jest siła wody w czasie zimowych sztormów w Darłówku widać na filmie ze stycznia 2019 roku zamieszczonym przez ośrodek Pastelowe Domki.
opracowanie: tekst autorski redakcji, fot. Google Maps