Fundusz MCI Capital skupuje akcje polskiej spółki Profitroom z branży hotel-tech za 190 mln zł

Polska spółka technologiczna obsługująca hotele i apartamenty w obsłudze systemów rezerwacji pozyskała kolejnego inwestora. Firma wyrosła z Polski, ale działa już w wielu krajach na świecie.
Profitroom - firma z Poznania jest już globalnym graczem, właśnie dostanie kolejny zastrzyk finansowania
Fundusz MCI Capital poinformował, że jej spółka - MCI DC Alternatywna Spółka Inwestycyjna, spółka portfelowa MCI PrivateVentures Fundusz Inwestycyjny Zamknięty – skupi od akcjonariuszy udziały w firmie Profitroom. W sumie ma skupić łącznie 65% akcji, za cenę ok. 190 mln zł.
 
Część akcji fundusz odkupi od poprzedniego udziałowca, który zainwestował w Profitroom – spółki cyber_Folks (wcześniejsza nazwa R22, notowana na rynku głównym GPW od 2017 r.). Od cyber_Folks kupione ma być 33,34% akcji za kwotę nie więcej niż 97,5 mln zł. Sfinalizowanie transakcji uzależnione jest od spełnienia się warunków, m.in. przeprowadzenia procedury antymonopolowej oraz uzyskania przez kupującego polisy ubezpieczeniowej. Ostateczny termin na spełnienie warunków ustalono na 30 września 2024 r. W procesie poznańskiej firmie Profitroom  doradzała kancelaria Dentos.
 
Profitroom obsługuje obiekty noclegowe zarówno w miastach, jak i w kurortach. fot. Czarny Potok Krynica-Zdrój

Profitroom zarabia na rezerwacjach jako pośrednik w przepływie rezerwacji noclegów między turystą, a hotelem, który ma wdrożony system bookingowy obsługiwany przez Profitroom. W 2022 r. spółka miała ponad 52 mln zł przychodów i zysk netto 5,3 mln zł. Firma wywodzi się z Poznania. Dziś zatrudnia blisko 300 osób. Działa w ponad 3 tys. obiektów noclegowych (hotele, pensjonaty, apartamenty short-term rental) w 50 krajach.
 
– Od czasu naszej inwestycji w Profitroom w styczniu 2020 roku spółka urosła blisko 3-krotnie na poziomie przychodów oraz 4-krotnie – biorąc pod uwagę wartości rezerwacji dokonywanych za pomocą platformy. Profitroom z powodzeniem przeprowadził ekspansję zagraniczną i dzisiaj jest już spółką globalną. Była to dla nas dobra inwestycja, z której uzyskaliśmy 3-krotny zwrot – ocenia w opublikowanym komunikacie Jakub Dwernicki, prezes zarządu cyber_Folks.
 
Także Marcin Dragan, prezes oraz założyciel Profitroom przyznaje, że firma zaczyna być zauważana jako globalny gracz w branży Hotel-Tech.
 
- Poza ekspansją rynkową wchodzimy również w nowe segmenty klientów coraz większych sieci hotelowych. Takie szybkie skalowanie Profitroom wymaga od nas nieustającej transformacji organizacji i pokonywania kolejnych barier. Szukaliśmy więc inwestora, który wesprze naszą ambicję dalszego wzrostu – ocenia Marcin Dragan.
Nowy inwestor też mocno akcentuje silny rozwój Profitroom. - Spółka przez ostatnie 5 lat blisko 4-krotnie zwiększyła swoje przychody i odnotowała ponad kilkunastokrotny wzrost przychodów zagranicznych. Widzimy bardzo duży potencjał w dalszym skalowaniu produktu w wybranych regionach zagranicznych – mówi Filip Berkowski partner inwestycyjny w MCI, cytowany w komunikacie funduszu.
 
MCI Capital jest jednym z największych technologicznych funduszy inwestycyjnych w Europie Środkowej. Obecnie zarządza blisko 700 mln euro kapitału. Fundusz inwestuje w cyfrowych czempionów: spółki technologiczne, spółki przechodzące transformację cyfrową oraz infrastrukturę IT. Fundusz był zaangażowany m.in. w Mall.cz (e-commerce, Czechy), WP.pl (media cyfrowe, Polska), Invia (e-travel, CEE), Dotpay/eCard (fintech, Polska), iZettle (fintech, global) oraz ATM SA (centra danych, Europa). Do ostatnich inwestycji MCI należą też zakupy większościowych udziałów w takich spółkach jak Focus Telecom i Webcon w 2023 r., czy eSky w 2022 r.
 

Bądź na bieżąco z naszymi najciekawszymi artykułami!
Kliknij Obserwuj w Google News!

Obserwuj nas w Google News
Autor
Redakcja
InwestycjewKurortach.pl
Copyright

Stawiamy na jakościowe, autorskie i rzetelne treści. Nie kopiujemy tekstów od innych, nie kredniemy treści z zagranicznych portali. Uszanuj naszą pracę autorską i czas poświęcony na przygotowanie materiałów. Jeśli zależy ci na zacytowaniu fragmentu lub podaniu przytoczonych przez nas danych - prosimy podaj źródło: portal InwestycjewKurortach.pl