400 apartamentów na ostatniej prostej przed startem budowy na Stogach w Gdańsku

Dawna inwestycja Polnordu (obecnie Cordia) czeka na pozwolenie na budowę. Firma ma już dokumenty środowiskowe, a realizacja kompleksu apartamentów wakacyjnych tuż przy plaży w dzielnicy Stogi w Gdańsku objąć ma w sumie 400 lokali wraz z zapleczem usługowym. Powstaną tuż obok portu Baltic Hub, w którym też trwają inwestycje, za 2,6 mld zł.
Nowy kompleks apartamentów wakacyjnych powstanie tuż przy głównym zejściu na plaże na Stogach w Gdańsku

Dosłownie kilkanaście kroków od plaży na gdańskich Stogach, przy ul. Wydmy Cordia Polska wybudować ma zespół apartamentów turystycznych. Projekt autorstwa gdyńskiej pracowni MS 15 Architektura obejmuje 8 budynków. Wtopione są w otoczenie, ich wysokość zaplanowano na 3-4 piętra (do 15 m), by nie dominowały linii drzew wokół.

Teren „nabiera energii” już 8 lat

Prace nad koncepcją zabudowy tego terenu trwają już wiele lat. Dawniej należał do PKP. W 2015 roku spółka sprzedała teren prywatnemu inwestorowi z Warszawy za 7,5 mln zł (dziś takie tereny przy plaży kosztują 30 - 50 mln zł). 

Latem 2017 roku działkę odkupił Polnord (jeden z największych wówczas deweloperów w Polsce, spółka notowana na GPW, w której jednym z głównych udziałowców była należący do miliardera Ryszarda Krauzego spółka Prokom Investment). A w kilkanaście tygodni później Polnord dokupił jeszcze sąsiednią nieruchomość. Rozpoczęły się prace projektowe nad kompleksem wakacyjnej zabudowy. 

Następnie działki przeszły w kolejne ręce, tym razem w związku z przejęciem Polnordu przez międzynarodową grupę Cordia. W 2020 roku Cordia odkupiła część udziałów w Polnordzie, a w 2021 nabyła resztę udziałów spółki (odkupując w wyniku wezwania na akcje i skupu od inwestorów indywidualnych i wycofania w 2021 roku Polnordu z warszawskiej giełdy papierów wartościowych).

W grudniu 2023 r. jak poinformował portal Trojmiasto.pl Cordia uzyskała warunki środowiskowe dla tego projektu. Planowane jest 407 apartamentów, parkingi podziemne i naziemne oraz wiele usług dodatkowych: restauracja, kids club, sauny i basen, sale fitness. Dodatkowo przy zejściu na plażę wśród sosen planowany jest pawilon z gastronomią i wypożyczalnia leżaków.

Cordia, która do tej pory w Polsce realizowała głównie projekty mieszkaniowe powoli poszerza portfolio budynków kierowanych do tych, którzy cenią sobie bliskość terenów turystycznych, ale szukają nieruchomości z górnej półki. Jeszcze w tym kwartale według zapowiedzi dewelopera ruszyć ma budowa Haffnera Residence w Sopocie. Na II kwartał 2024 r. spółka zaplanowała z kolei start inwestycji Leśna Sonata przy ul. 23 marca też w Sopocie.

Dzielnica Stogi również mocno się zmienia. W 2022 roku miasto Gdańsk wybrało zwycięską koncepcję zmiany zabudowy plaży i terenów wspólnych. 

Dużo większe znaczenie dla rozwoju tej części Gdańska ma jednak inna inwestycja. Chodzi o spektakularną rozbudowę możliwości przeładunkowych gdańskiego portu Baltic Hub. Dzięki budowie nowego terminala T3, na terenie portu powstanie trzecie nabrzeże głębokowodne, zwiększając tym samym możliwości przeładunkowe Baltic Hub o 1,5 mln TEU do łącznie 4,5 mln TEU rocznie. Wartość inwestycji wynosi 470 mln euro. Rozpoczęcie budowy nastąpiło w październiku 2022, a jego uruchomienie przewidziane jest na 2025  rok.

Po ukończeniu T3, Baltic Hub stanie się jednym z największych terminali kontenerowych w Europie pod względem możliwości przeładunkowych. Jest pierwszym terminalem kontenerowym na Morzu Bałtyckim, do którego bezpośrednio zawijały statki z Azji, do dziś jest portem dla największych jednostek na świecie wyruszających z Chin czy Korei.

Energię i dodatkowy ruch biznesowy port zyska także dzięki inwestycji Polskiego Funduszu Rozwoju, który na terenie Baltic Hub planuje budowę terminala instalacyjnego dla obsługi Morskich Farm Wiatrowych. Inwestycja – T5 – pochłonąć ma 500 mln zł. Dzięki niej możliwe będzie cumowanie statków instalacyjnych oraz statków zaopatrzeniowych dla terminali offshore.

Realizacja inwestycji ruszyć ma w połowie 2024 r., a zakończenie zaplanowano na 2026 rok. Jednym ze skutków realizacji budowy terminala będzie też… powiększenie powierzchni Polski o 21 hektarów.

Wprawdzie rozbudowa portu Baltic Hub walorów turystycznych na Stogach nie podnosi, ale dla planowanej nowej inwestycji apartamentowej Cordii i potencjalnych nabywców lokali może przynieść nie tylko wzrost wartości nieruchomości, ale też poszerzyć grupę kupujących czy wynajmujących apartamenty o klientów związanych z ruchem biznesowym w tym rejonie.

Opracowanie: tekst autorski redakcji, fot. i wizualizacje: Cordia, PFR, Baltic Hub, miasto Gdansk, InwestycjewKurortach.pl, MS 15 Architekci 

 
Te zdjęcia są ciekawe:
Te zdjęcia są ciekawe:

Bądź na bieżąco z naszymi najciekawszymi artykułami!
Kliknij Obserwuj w Google News!

Obserwuj nas w Google News
Autor
Redakcja
InwestycjewKurortach.pl
Copyright

Stawiamy na jakościowe, autorskie i rzetelne treści. Nie kopiujemy tekstów od innych, nie kredniemy treści z zagranicznych portali. Uszanuj naszą pracę autorską i czas poświęcony na przygotowanie materiałów. Jeśli zależy ci na zacytowaniu fragmentu lub podaniu przytoczonych przez nas danych - prosimy podaj źródło: portal InwestycjewKurortach.pl