Marvipol po raz drugi na Wyspie Spichrzów. Ruszyła sprzedaż apartamentów Unique Hotel Gdańsk

Spółka rozpoczęła sprzedaż apartamentów inwestycyjnych w projekcie przy ul. Chmielnej, tuż obok kompleksu condo zrealizowanego przez spółkę Dekpol. W Unique Hotel Gdańsk powstanie 332 lokale. Przychody z wynajmu dzielone mają być w modelu 50/50.
W nowej inwestycji Marviolu w Gdańsku powstanie w sumie 332 apartamenty: 1,2 i 3-pokojowe, fot. wizualizacja Marvipol
Unique Hotel Gdańsk to kolejny projekt apartamentowo-hotelowy, który realizuje Marvipol. Spółka oddała już w Gdańsku podobną w Warszawie – wieże przy ul. Grzybowskiej działające jako inwestycję Royal Tulip (marka sieci Louvre Hotels) oraz Dwie Motławy – oddane 2 budynki również przy Wyspie Spichrzów, ze 105 apartamentami (sprzedawanymi jako lokale mieszkalne z 8% VAT oraz inwestycyjne z 23% VAT, w 2018 r. ceny ich sprzedaży wynosiły ok. 12 tys. zł netto/m2 bez wyposażenia). 
 
W nowej inwestycji powstanie w sumie 332 apartamenty: 1,2 i 3-pokojowe, w metrażach od 18 do 60 mkw. Budynek ma mieć standard 4*. Powstaje na działce tuż obok dużego kompleksu condohotelowego spółki Dekpol - sieci Grano Hotels należącej do Dekpol (w czasie budowy i sprzedaży inwestycja funkcjonowała pod nazwą No1). 
 
Inwestycja powstać ma dokładnie na działce ogrodzonej parkanem, to południowa część Wyspy Spichrzów, oddzielona kilkupasmową ulicą od głównej, turystycznej strefy z restauracjami, ale dzięki przejściu podziemnemu turyści mogą w kilka minut znaleźć się na ul. Długi Targ, w centrum gdańskiego starego miasta, fot. Google Maps

Marvipol sprzedaje lokale wykończone (urządzona łazienka, aneks kuchenny oraz meble w zabudowie). Planowane są rozwiązania „smart”, m.in. system elektronicznego check-inu i check-outu, drzwi otwierane na kod PIN, zdalnie sterowany parking. Ceny lokali wahają się w granicach ok. 19 tys. zł netto/m2. Jednopokojowy lokal kupić można za 536 tys. zł netto, 2 pokoje w metrażu 40 m2 – za 766 tys. zł netto.
 
Lokale sprzedawane są wykończone pod wynajem, fot. wizualizacja Marvipol

Wypłaty zysków dla inwestorów indywidualnych

Poprzednią inwestycją apartamentową w Gdańsku Marvipol nie zarządzał, tym razem w Unique Hotel Gdańsk obsługę zarządzania sprowadzić będzie spółka dewelopera. Umowy zawierane z kupującymi lokale przewidziane są na okres 10 lat. Wypłaty realizowane mają być w modelu podziałowym 50% dochodu z wynajmu dla właściciele, 50% dla operatora. Jak informuje spółka, wszelkie opłaty i koszty eksploatacji będą po stronie spółki operatorskiej (poza podatkiem od nieruchomości oczywiście, bo te opłaty musi pokrywać bezpośrednio właściciel lokalu). Przewidziano także pobyty właścicielskie – 14 dni poza sezonem wysokim, który w umowach na zarządzanie obejmuje zazwyczaj wakacje, ferie, święta. 
 
Firma dokładnie pokazuje ceny lokali (co nie jest normą na rynku deweloperskim) oraz symulacje potencjalnych przychodów dla każdego lokalu. Według wyliczeń zysk kształtować się ma na poziomie ok. 9% netto rocznie liczone od wartości netto zakupionego lokalu. Dla najmniejszych apartamentów prognozowany dochód właściciela wynosić ma ok. 49,5 tys. zł rocznie. Inwestorzy indywidualni, którzy kupią apartament z dwoma pokojami zarobić mają ok. 70 tys. zł netto rocznie.
 
Na swojej stronie www Marvipol przedstawia zarówno ceny wszystkich lokali, jak i prognozowane zyski dla inwestrów indywidualnych, fot. screen marvipol.pl

Raportowanie i transparentność 

Marvipol (MPV) jest jednym z nielicznych deweloperów i operatorów na rynku apartamentów wakacyjnych i condohoteli notowanym na warszawskiej GPW. W 2023 r. spółka osiągnęła 377,5 mln zł przychodów, wypracowując 81,1 mln zł zysku operacyjnego oraz 55,3 mln zł zysku netto.
 
Główną działalnością grupy jest biznes deweloperski, przede wszystkim klasyczne mieszkania. Ta część działalności zanotowała dobre wyniki, deweloper w 2023 r. potroił sprzedaż mieszkań (661 zawartych umów). Segment deweloperski Grupy w 2023 r. zaksięgował 328 mln zł przychodów ze sprzedaży, 86 mln zł EBIT i 67,8 mln zł zysku netto.
 
W segmencie magazynów, w którym Marvipol też działa w ostatnim kwartale 2023 r. firma zaksięgowała wpływy ze sprzedaży projektu magazynowego zlokalizowanego pod Wrocławiem. Cały  2023 r. grupa zakończyła jednak w magazynach 14,2 mln zł straty netto, na którą jak informuje złożyły się głównie niezrealizowane różnice kursowe, związane z umocnieniem polskiej waluty.
 
Według danych raportowych spółki rozpoczęła ona 2024 r. w dobrej kondycji finansowej. Na koniec roku 2023 wskaźnik długu netto do kapitałów kształtował się na niskim poziomie 0,24, a na kontach grupy znajdowało się 286 mln zł.
 
Opracowanie: tekst autorski redakcji, dane finansowe na podstawie raportu rocznego grupy Marvipol, fot. Marvipol, Google Maps
 
Te zdjęcia są ciekawe:
Te zdjęcia są ciekawe:

Bądź na bieżąco z naszymi najciekawszymi artykułami!
Kliknij Obserwuj w Google News!

Obserwuj nas w Google News
Autor
Redakcja
InwestycjewKurortach.pl
Copyright

Stawiamy na jakościowe, autorskie i rzetelne treści. Nie kopiujemy tekstów od innych, nie kredniemy treści z zagranicznych portali. Uszanuj naszą pracę autorską i czas poświęcony na przygotowanie materiałów. Jeśli zależy ci na zacytowaniu fragmentu lub podaniu przytoczonych przez nas danych - prosimy podaj źródło: portal InwestycjewKurortach.pl