FILMY Z KURORTÓW / Ozark: jezioro, imprezy, pranie pieniędzy i meksykański kartel

Jezioro Ozark w USA jest tłem serialu w którym piękno natury przeplata się z brutalnością świata meksykańskiego kartelu i prania pieniędzy. Wciąga pod powierzchnię, nie tylko intrygą, ale też pięknymi zdjęciami i imprezowym stylem życia.

Serial Ozark wyprodukowany przez Netflix zadowoli wszystkich miłośników filmów z kurortów

Pomysł na połączenie pięknej natury z tematyką narkotyków, zbrodni i imprez nie jest nowy. Relaks i wypoczynek często przyciąga świat używek. To temat znany, ograny już na setki sposobów. Ale główni bohaterowie serialu Ozark nakręconego przez Netflix przybywają nad jezioro bynajmniej nie w celach wypoczynkowych.

Nie skupiam się na recenzji serialu Ozark, bo tych jest w sieci wiele. Mnie najbardziej interesuje opowieść o tym, gdzie kręcono kultową serię filmową Ozark. I tym chcę zachęcić tych, którzy serialu jeszcze nie widzieli. Dla przypomnienia w kilku słowach warto jednak przypomnieć fabułę. Rodzina Byrde’ów musi uciekać z Chicago. Ojciec i zarazem główny bohater serialu Martin "Marty" Byrde jest doradcą finansowym. A właściwie najlepszym praczem mafijnych brudnych pieniędzy z narkotyków. Dla meksykańskiego kartelu pierze od lat. Sprawa się jednak komplikuje. Marty podejmuje desperacji krok i przekonuje mafię, że nad jeziorem Ozark będzie w stanie zalegalizować dla nich o wiele więcej brudnej forsy niż w Chicago. 

Dużo wody, dużo prania
Jezioro Ozark - Lake of the Ozarks - to sztucznie utworzony zbiornik wodny w stanie Missouri w środkowych Stanach. Ma najdłuższą linię brzegową z wszystkich zbiorników w USA - 1850 km linii brzegowej. W serialu jest niemal jednym z głównych bohaterów. W każdym niemal ujęciu w tle pojawia się połyskująca woda i soczysta zieleń wokół jeziora.

Wybór lokalizacji serialu nie jest przypadkowy. To właśnie nad jeziorami w latach 80. twórca serialu  Bill Dubuque dorabiał, będąc uczniem. 

Pierwszą inwestycją Marty’ego, która ma służyć do legalizowania brudnych dolarów jest podupadający ośrodek wczasowy z mariną Blue Cat Lodge. I choć w serialu gra on miejsce w Ozark, to prawdziwa lokalizacja tego miejsca znajduje się w zupełnie innym stanie, niedaleko Atlanty w stanie Georgia.

Wiele scen rozgrywa się w tym ośrodku, zarówno na przystani do której podpływają łódki by zatankować, jak i barze, wewnątrz budynku nad wodą. To także tu w ścianach drewnianych domków pod dyktą rodzina upycha miliony dolarów nielegalnej gotówki z narkotyków, które Marty ma następnie powoli wprowadzać do legalnego obrotu.

Rozgrywające się na wodzie i wokół wody sceny wypełniają niemal cały serial. Widzowie mają zapewnioną blisko 50 godzinną ucztę dla oczu spragnionych widoku jezior i lasów, ponieważ w serii powstały aż 4 sezony z odcinkami. We wszystkich starennie dobrano lokacje pasujące klimatem do serialu.

Bohaterowie serialu pływają łódkami, łowią ryby, topią się i wypoczywają nad wodą. Sceny wędkarskie, w których agent FBI próbuje złowić nie rybę, ale jednego z bohaterów, by zrobić z niego informatora, według Explore Georgia zostały nakręcone w Jones Bridge Park w Peachtree Corners.

Luksusowe wille i podupadłe przyczepy
Serial prowadzi nas przez różnorodne zabudowania nad jeziorem. Od luksusowych willi z basenami, przez kasyna na wodzie, po wyglądające niemal jak getto skupiska zniszczonych przyczep, w których mieszka kilku bohaterów serialu.

Najczęściej przebywamy w położonym tuż nad wodą domu Byrde’ów w Osage Beach. Z ich salonu oraz kuchni roztacza się panorama wody, a drzewa otaczające dom sprawiają, że niemal cały czas czujemy klimat wypoczynkowej miejscowości. Ich wspólne śniadania i kolacje na tle skrzącej się na niebiesko wody, są niemal kultowe. To właśnie w salonie rodzina omawia wszystkie sukcesy i porażki. Planuje kolejne kroki by jak szybciej i sprawniej spełniać oczekiwania meksykańskich bossów narkotykowych. Dom rodzinny Byrde’ów w rzeczywistości znajduje się w Flowery Branch (Georgia) nad jeziorem Lanier.

W serialu pojawiają się migawki z góry ukazujące cały region. Zobaczyć można dlaczego jezioro dostało przydomek „The Missouri Dragon”. Wężowaty kształt jeziora Ozark sprawia, że trudno jest nie mieć skojarzenia do wijącej się podstępnie jak wąż fabuły serialu. Początkowo wydaje nam się, że negatywną postacią tej produkcji jest sam Marty. Ale z każdym odcinkiem i lepszym poznaniem rodziny nasza sympatia do mafijnego pracza rośnie, kiedy przekonujemy się do czego zdolne są inne postacie. Z pozoru sympatyczna i zagubiona żona Marty’ego, Wendy – świetnie zagrana przez Laurę Linney – przemienia się w zimną i wyrachowaną biznes woman. Fani House of Cards będą zachwyceni, to przemiana niemal identyczna jaką przechodzi Claire Underwood. Ba, w Ozark nawet 14-letni syn Byrde’ów w końcu zaczyna prać pieniądze.

Ksiądz, mafia i prostytutki
Sporą część fabuły zajmują wątki świata przestępczego z leżącego nieopodal Kansas City. Miasto pojawia się w kontekście Ozark nie po raz pierwszy. Początek Ozark to historia elektrowni wodnej na rzece Osage, uruchomiej w 1912 roku przez dewelopera właśnie z Kansas City. W wyniku tych działań w 1929 roku rozpoczęto budowę zapory Bagnell, tworząc jezioro.

Oglądając serial możemy zajrzeć też do klubu go-go, a nawet posłuchać ewangelii głoszonej przez pastora z łódki na jeziorze.

Obowiązkowo w serialu pojawić musiał się wątek zlokalizowanych na wodzie imprez. Ozark słynie bowiem m.in. z Party Cove. To popularna nazwa, nadana Anderson Hollow Cove, jednej z zatoczek na jeziorze. W weekendy staje się ona prawdziwą mekką imprezowiczów, których nie obowiązują żadne ograniczenia, co z kolei rodzi wiele protestów bogatych właścicieli willi z tej okolicy, policji i szefostwa zlokalizowanej nieopodal jednostki wojskowej.  

Szczególnie malownicze są wieczorne i nocne ujęcia, kiedy światła nadbrzeżnych zabudowań migoczą na tafli wody. Nie wszystkie sezony kręcono w czasie lata. Mamy więc nie tylko idylliczne letnie ujęcia, ale też jesienną scenerię, w której wodę otaczają złocące się drzewa.

W Ozark całe życie kręci się wokół wody. Doskonale obrazują to zdjęcia lotnicze, a jak ktoś ma ochotę może również zobaczyć do na Google Maps. Setki małych, białych punkcików na jeziorze to garaże dla łódek. Nawet prowadzone przez Bydre'ów kasyno także stoi na wodzie.

autor: Marlena Kosiura, fot. niska jakość zdjęć użytych w materiale wynika z faktu, że Netflix nie udostępnia zbyt wielu fotografii ze swojej bazy, a robienie screenów z serialu nie jest możliwe, w materiale wykorzystano także zdjęcia autorstwa Jacksona Davisa oraz lakeozarkpics.com 

 

Bądź na bieżąco z naszymi najciekawszymi artykułami!
Kliknij Obserwuj w Google News!

Obserwuj nas w Google News
Autor
Marlena Kosiura
InwestycjewKurortach.pl
Copyright

Stawiamy na jakościowe, autorskie i rzetelne treści. Nie kopiujemy tekstów od innych, nie kredniemy treści z zagranicznych portali. Uszanuj naszą pracę autorską i czas poświęcony na przygotowanie materiałów. Jeśli zależy ci na zacytowaniu fragmentu lub podaniu przytoczonych przez nas danych - prosimy podaj źródło: portal InwestycjewKurortach.pl