Deweloperka szarżuje kurorty

Przydługi wstęp, ale ważny….
Wrzesień 2018 r. Polskie Radio. Trójka. Godzina: chwilę po 8.00. „Świat z lotu Drozda”. Rozmowa z Kubą Terakowskim. Nie znam człowieka. Ale chcę poznać! Przeszedł 360 km polskiego wybrzeża. Od Świnoujścia aż po Hel. W tym momencie z nikim bardziej na świecie nie chcę porozmawiać niż z tym człowiekiem. Znajduję go na Facebooku. Piszę: że prowadzę portal InwestycjewKurortach.pl, i że wprawdzie piszemy o tym jak kurorty się rozwijają oraz co się w nich buduje, ale nie jesteśmy głosem deweloperów. Po prostu opisujemy, analizujemy i podpowiadamy jak zabudowywać w sposób potrzebny i zrównoważony. I że ta jego perspektywa z wędrówki po piasku, przez 360 km, byłaby taka ciekawa!!! Szybko nadchodzi odpowiedź. Odmowna. Dlaczego?
„Bardzo dziękuję za miłą propozycję – i proszę wybaczyć – nie skorzystam, gdyż obecnie inwestycje w nadmorskich kurortach niezbyt mi się podobają. Wolałabym więc nie pojawiać się na łamach prowadzonego przez Panią portalu” – pisze mi Pan Kuba. Smutek. Choć rozumiem. Dziękuję mu. I rozumiem, naprawdę to rozumiem! Mi również nie wszystkie się podobają. I to, że jako portal je opisujemy nie znaczy, że wszystkim kibicujemy. Kiedy jesteś dziennikarzem, reportażystą czy analitykiem nie możesz pisać tylko o tym co ci się podoba, ale przede wszystkim o tym jak jest. Jak jest w realu.
Od 2010 roku, kiedy powstały pierwsze ręczne szkice naszej strony www (ręczne szkice strony www :-) ) jak portal ma wyglądać (do dziś wygląda tak samo. Tak wiemy, że lekko trąca myszką ;-) ), od samego początku naszym założeniem było dogłębnie pokazywać i analizować rozwój kurortów, nigdy nie była mi bliska agresywna deweloperka w kurortach. Wiem że zabudowa jest nieunikniona i w sumie potrzebna. Dopóki te nowe budynki miały skalę 100-300 apartamentów, były rozsądnie wkomponowane w otaczającą naturę to w zasadzie można było nie oceniać. Jednak są granice.
Przekraczanie granic
Każdy problem nie bierze się od tak, z dnia na dzień. Musi nastąpić seria wydarzeń, czasem smutnych i dramatycznych. Czasem przeciwnie – śmiesznych, by większość zauważyła jakiś problem lub zjawisko. I tak właśnie jest z zabudową kurortów. Ostatni czas? Zaczyna się „gotować”:
- Lato 2018 r. Zamek w Puszczy Noteckiej – ogromna przeskalowana inwestycja w środku lasu na jeziorze.
- Wiosna 2019 r. Zakopane Mountain Resort – koszmarna wizualizacja planowanej inwestycji obiega chyba wszystkie media w Polsce. Po szumie medialnym projekt znika ze strony pośrednika nieruchomości na której został pokazany. Całą sprawę nagłośnił Zakopiański Alarm Urbanistyczno-Architektoniczny – organizacja społeczników, którzy od dawna starają się przeciwdziałać drapieżnej, biznesowej zabudowie Zakopanego.
- Lato 2019 r. hotel Gołębiewski Pobierowo – największych dotychczasowy hotel planowany przez Tadeusza Gołębiewskiego. Hotel powstaje na bałtyckiej wydmie, pod jego budowę wycięto 1,5 tys. drzew.
- Luty 2020 r. w związku z budową aparthotelu w Zieleńcu Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymuje burmistrza Dusznik-Zdrój (Zieleniec jest częścią Dusznik). Jak informowała lokalna Gazeta Wyborcza: CBA weszło do magistratu w związku z decyzją wydaną przez burmistrza Piotra Lewandowskiego na korzyść budowanego w Zieleńcu 11-kondygnacyjnego luksusowego aparthotelu Infinity. Burmistrz musiał wydać zgodę na zmianę warunków zabudowy dla działki, na której miał stanąć budynek.
- Luty 2020 r. – II etap inwestycji spółki Górskie Resorty w Wiśle, obok budowanego na zboczu Bukowej Góry Cristal Moutian Resort (541 pokoi i apartamentów) deweloper planuje nowy etap składający się z 6 budynków (na ok. 500 nowych lokali) O pierwszym i drugim etapie piszą media.
Stop #betonozie
I to jest ten moment, kiedy czujesz: STOP! Można nie oceniać deweloperów, ich wiarygodności, ich intencji (choć zawsze chodzi jedynie o zysk!). Można przemilczeć zagłębianie się w powiązania biznesu-polityki-mediów. Ale realny świat to nie idee, czasem trzeba napisać jak naprawdę jest. Właśnie nadszedł czas kiedy nie tylko ja, ale wiele osób / urzędów / instytucji powinno się zastanowić co się dzieje z polskimi kurortami? Tematu agresywnej zabudowy kurortów nie da się dłużej przemilczać i zamieść pod dywan.
„Zabrakło na architekta, zrobili projekt w Minecraft”
Jakie są fakty w Wiśle?
- Cały szum wokół nowej inwestycji na Bukowej Górze w Wiśle skupia się wokół spółki, a w zasadzie wielu spółek, pod nazwą Górskie Resorty. Spółka / grupa spółek na ma sowim koncie duże obiekty hotelowe i apartamenty wakacyjne działające w Szklarskiej Porębie, Karpaczu i Łomnicy.
- Najnowsza inwestycja będąca w budowie to ogromny kompleks na 541 pokoi i apartamentów w Wiśle – Cristal Moutain Resort. Budynek o nowoczesnej, betonowej bryle, składającej z 3 wież, zaprojektowany został przez Studio Q. Bryła dość agresywnie przyklejona do zbocza Bukowej Góry, z kwadratową, trójramienną sylwetką, którą w komentarzach internauci bezlitośnie podsumowują m.in. słowami: „Chyba im zabrakło kasy na architekta i zrobili projekt w Minecraft”. Nie da się zaprzeczyć, że Cristal Moutain Resort dominuje. Jest widocznym kolosem na zboczu góry, zauważanym przez każdego turystę spacerującego po wiślańskim deptaku.
- Budowę Cristal Moutain Resort wspiera swoim wizerunkiem polski mistrz narciarstwa – Adam Małysz, wiślanin. Zachęca do zakupu apartamentów: „zainwestuj po mistrzowsku”, by zarabiać „8% w skali roku”.
- Nie da się również zaprzeczyć, że turyści oczekujący w górach widoku gór i lasów, z deptaku widzą betonowe wieże w budowie. Na stoku góry stoją obecnie 3 budynki – 2 apartamentowce wybudowane prze Kristensen Group (w tym jeden z tych dwóch powstał na fundamentach starego domu wczasowego Ondraszek zbudowanego w latach 60’) i trzeci, najwyżej położony – Spółdzielczy Dom Mieszkalny Drzymałówka (jeden budynek z lat PRLu, wyremontowany w ostatnich latach). Wszystkie jednak – w przeciwieństwie do Cristal Moutain Resort – mają bryły horyzontalne. Raczej starają się do góry przykleić i w nią wtopić, niż dominować własnymi szczytami wysokości. Nawet wielki Hotel Gołębiewski (na 553 pokoi) położony u stóp góry, tuż nad rzeką Wisła, choć kolosalny z depatka jest mało widoczny.
- Obok obecnie budowanych 3 wież ten sam deweloper właśnie planuje 6 nowych budynków (budynki 11 kondygnacji) na w sumie 570 nowych mieszkań (apartamentów hotelowych) dla 1140 osób.
- Teren na którym realizowane i planowane są te projekty należy do mieszkańców Wisły, rodziny Poloczków. We władzach spółki planującej nowy etap inwestycji jest bratowa byłego burmistrza Wisły - Jana Poloczka (burmistrza miasta z lat 2010-2014), czyli żona Piotra Poloczka - Karina Róża Poloczek (wniosła aportem grunt do nowej inwestycji, jest w KRSie spółki )
- Teren ten ma w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego zapisane przeznaczenie pod funkcje hotelowe.
- Obowiązujący plan zagospodarowania przestrzennego uchwalony został w maju 2014 roku, jeszcze przed przejęciem "sterów" przez obecne władze miasta w skład których wchodzą: Tomasz Bujok – burmistrz, Sylwester Foltyn – sekretarz miasta oraz Damian Cieślar – skarbnik miasta.
- Początek prac nad uchwaleniem w obecnym kształcie planu zagospodarowania rozpoczął się za czasów kiedy burmistrzem Wisły był Jan Poloczek oraz Damian Cieślar – który w poprzedniej kadencji również pełnił rolę skarbnika miasta. Za ich kadencji plan został uchwalony.
- Pozwolenie na budowę w Wiśle wydawane jest przez Starostwo Powiatowe w Cieszynie. Dla nowego etapu inwestycji jeszcze nie jest wydane.
- Miasto Wisła jest jednak z postępowaniu jedną ze stron, z uwagi na fakt, iż wydaje pozwolenie środowiskowe. W 2018 roku miasto prowadziło w tym zakresie postępowanie
- 10 kwietnia 2018 r. wniosek do miasta o wydanie decyzji środowiskowej złożył w imieniu dewelopera, a konkretnie jego spółki Wisła Moutain Resort Sp. z o.o., Krzysztof Kręciproch (biznesman z Opola, który od lat specjalizuje się opracowaniu analiz środowiskowych i akustycznych dla różnego rodzaju inwestycji, w tym m.in. farm wiatrowych oraz zabudowy).
- 18 czerwca 2019 roku burmistrz miasta Wisła Tomasz Bujok wydał decyzję środowiskową w której „stwierdza brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko” dla tej inwestycji. Decyzja jest obszerna, i dość ciekawa do analizy (na pewno dla ekspertów od tematów środowiskowych i ekologicznych). Moją uwagę przykuło m.in. zdanie: „Przedsięwzięcie nie będzie realizowane na obszarach górskich lub leśnych” ???
- W lutym 2020 r. właściciele nieruchomości sąsiadującej z nową inwestycją otrzymali informację ze Starostwa Powiatowego w Cieszynie o planowanej inwestycji. Zgodnie z przepisami prawa jest to procedura wymagana, a właściciele nieruchomości w sąsiedztwie działki z planowaną zabudową otrzymują informacje, gdyż są w strefie oddziaływania (w tym przypadku chodzi o ogranicznie dostępu do światła).
- 25 lutego 2020 r. powstaje fan page na Facebooku: Ratujmy Bukową w Wiśle
- 6 marca 2020 r. burmistrz miasta Wisła odniósł się do tematu w czasie specjalnie zwołanej konferencji prasowej (relacja z konferencji niebawem na naszym portalu).
Poprosiliśmy również o komentarz spółkę Górskie Resorty. Wysyłając rano w dniu 5 marca 2020 r. następujące pytania:
- Czy w jakikolwiek sposób mogą Państwo skomentować obecną sytuację protestów przeciwko planom zabudowy?
- Czy dopuszczają Państwo zmianę skali i wyglądu nowego etapu inwestycji na Bukowej?
- Jak zaplanowane jest podłączenie inwestycji do sieci wodno-kanalizacyjnej? Czy koszt rozbudowy wynikający z dużej skali inwestycji biorą Państwo na siebie, czy oczekują iż miasto przystosuje instalacje do nowych potrzeb?
- Czy w związku z dużą skalą planują Państwo jakąś partycypację w przebudowie dróg dojazdowych na Bukową, i ogólnie do Wisły?
Poprosiliśmy dewelopera o odpowiedź do godz. 9.00 w dniu 6 marca 2020 r. Niestety do chwili obecnej nie otrzymaliśmy odpowiedzi ani komentarza dewelopera.
Autor. Marlena Kosiura, analityk rynku kurortów, i założyciela portalu InwestycjewKurortach.pl
Powyższy materiał przygotowliśmy z najwyższą starnnością dziennikarską, jeśli jednak którykolwiek z faktów jest nieścisły, lub mają Państwo dodatkowe materiały czy informacje prosimy o kontakt na adres: redakcja@inwestycjewkurortach.pl
- Gorączka inwestycyjna w Łebie
- W maju Krynica-Zdrój wzbogaci się o pierwszy 5-gwiazdkowy hotel
- Inwestor Górskich Resortów debiutuje nad morzem
- Ustka / Przybędzie 115 apartamentów wakacyjnych
- Inwestowanie nie tylko w nieruchomości
- Ruszyła nowa platforma nieruchomości wakacyjnych
- Na Półwyspie Helskim zadebiutuje Euro Styl
- W Darłówku kolejne 45 apartamentów na sprzedaż
- Pływający hotel w Polsce? Tak, w Gdańsku
- PZFD - rekomendacje w sprawie REITów